Reklama

Wiadomości

Przeżyli Holokaust; dziś żyją w ubóstwie; odczuwają skutki niemieckich eksperymentów

Mazur/episkopat.pl

W Nowym Jorku mieszka największa społeczność Żydów ocalałych z Holokaustu. Wielu z nich żyje w ubóstwie. Niektórzy do dziś odczuwają skutki uboczne eksperymentów, jakie przeprowadzali na nich Niemcy - opisuje "The Jerusalem Post". W czasie II wojny światowej Niemcy zabili 6 milionów Żydów. 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Jestem częścią jednej trzeciej amerykańskich ocalałych, którzy żyją w biedzie" - mówi mieszkaniec Manhattanu Sami Steigmann.

Podziel się cytatem

"Gdy opowiadam o wyzwaniach, z jakimi się zmierzyłem w czasie Holokaustu, mówię też o innym wyzwaniu, jakie pokonałem - o bezdomności" - kontynuuje swoją opowieść.

Steigmann urodził się w Rumunii w 1940 roku, a rok później został zesłany wraz z rodzicami do obozu pracy w Mohylowie Podolskim, który znajduje się na Ukrainie niedaleko mołdawskiej granicy. Ze względu na to, że był niemowlęciem, więc nie mógł pracować, Niemcy przeprowadzali na nim eksperymenty, których skutki uboczne odczuwa do dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W Nowym Jorku działa wiele organizacji pomagających ocalałym, jednak większość z nich zapewnia jednorazowe wsparcie" - opowiada Steigmann. Mimo, że potrzebuje pomocy, "nie narzeka"; według Steigmanna pokolenie, z którego pochodzi jest "bardzo stoickie".

Steigmann prowadzi swoją własną fundację "Sami Speaks" i pracuje jako mówca motywacyjny. Poznał innych ocalałych mieszkających w Nowym Jorku, gdy stał się członkiem drugiego największego muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego, znajdującego się na Manhattanie.

Muzeum ma w swojej ofercie programy, dzięki którymi ocalali mogą opowiedzieć swoje historie. W czasie epidemii muzeum udostępnia opowieści ocalałych przez oprogramowanie do wideokonferencji Zoom. Niektóre z nich zostają nagrane i są publikowane na muzealnym kanale YouTube.

Reklama

Wciąż jednak ocalali tacy jak Steigmann doświadczają trudności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Kiedy nie było go stać na aparat słuchowy, Steigmann zwrócił się o pomoc do organizacji żydowskich. Jako szczególnie pomocną wymienia organizację Niebieska Karta. Zapewnia ona pomoc finansową ocalałym z Holokaustu.

"To ludzie, którzy tak wiele wycierpieli; dumni ludzie, którym nie zawsze jest łatwo samodzielnie podjąć ten krok i przyznać, że nie są w stanie opłacić czynszu lub rachunków za leczenie" - komentuje dyrektor wykonawczy Niebieskiej Karty Masha Pearl.

"Naszą misją jest pomoc ocalałym w zachowaniu godności i bezpiecznego i niezależnego pozostania w swoich domach tak długo, jak to tylko możliwe" - opowiada Pearl.

Niebieska Karta działa za pośrednictwem lokalnych agencji pomocy społecznej, które kierują do niej ocalałych z Holokaustu potrzebujących pomocy finansowej. Ma siedzibę w Nowym Jorku, jednak pomaga ocalałym w 28 stanach w całych Stanach Zjednoczonych.

Pearl zauważyła wzrost potrzeb podopiecznych fundacji od początku pandemii Covid-19.

"W szczególności odnotowaliśmy więcej próśb o wymianę urządzeń gospodarczych, ponieważ ludzie przebywają w domu” – powiedziała.

"To bardzo trudny czas, a brak socjalizacji odciska swoje piętno" - przekazała Pearl.

Dyrektor wykonawczy Niebieskiej Karty wyraziła również opinię, że więcej pomocy dla ocalałych powinno być zapewnione przez władze stanu Nowy Jork, a same organizacje, choć robią bardzo wiele, nie są w stanie pomóc każdemu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców wynosi - według różnych źródeł - 2,6-3,3 mln osób.(PAP)

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2022-01-27 07:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

BOŻENA SZTAJNER

Modlitwa przy pomniku Menora, uczczenie pamięci Ireny Snedlerowej i Jana Karskiego oraz projekcja filmów poświęconych problematyce ratowania Żydów i pogromu kieleckiego – złożyły się na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbyły się dziś w Kielcach.

Więcej ...

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

2025-04-16 14:06

Graziako

Więcej ...

„Polska” Droga Krzyżowa w Paryżu i na kilku kontynentach

2025-04-18 16:12

archiwum Tadeusza Różyckiego

Misterium Męki Pańskiej w Paryżu wystawialiśmy przez dwanaście lat – wspomina reżyser i aktor Tadeusz Różycki z Paryża w wywiadzie z Joanną Okarma dla Polskifr.fr. W swojej karierze reżyserskiej i aktorskiej ma także misteria pasyjne zorganizowane na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie, w rosyjskim Irkucku, a nawet w Indiach i Chinach czy na Mauritiusie na Oceanie Indyjskim.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...