Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski

„INoRmalnie o Rodzinie”

Pokaz sukien ślubnych - jedna z imprez towarzyszących konferencji

Katarzyna Link

Pokaz sukien ślubnych - jedna z imprez towarzyszących konferencji

Instytut Nauk o Rodzinie KUL od sześciu lat prowadzi interdyscyplinarne studia dotyczące szeroko rozumianej problematyki rodziny. Kierunek rozwija się dynamicznie, a spotkania organizowane przez studentów nie tylko w ramach Instytutu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. 16 i 17 marca br. nauki o rodzinie obchodziły swoje święto. „Niedziela” sprawowała patronat medialny. Organizatorem obchodów było Koło Naukowe INoR KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku w ramach promocji kierunku zorganizowano naukową konferencję o małżeństwie i rodzinie: nas dwoje, nasTroje. Prof. Zbigniew Gaś z Instytutu Psychologii UMCS w Lublinie mówił o profilaktyce rodziny. Po przytoczeniu przyczyn ograniczenia skuteczności wychowawczej rodziny. Prelegent wskazał na obszary, gdzie potrzeba zaangażowania na rzecz ochrony celów wychowania: dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Rodzina ma obowiązek prowadzić profilaktykę, ale oprócz tego, że może być jej źródłem, może być także jej narzędziem (gdy u dzieci pojawiają się symptomy dysfunkcjonalności rodziny) i obiektem (gdy jest ona destrukcyjna). „Profilaktyka jest szansą dla rodziny: pomaga zachować zdrowie, obronić się przed zagrożeniami, powstrzymać rozwój problemów, przywrócić funkcjonalność, ale nigdy nie zastąpi wychowania. Profilaktyka wypełnia obszar, gdzie wychowawcy są bezradni. Im więcej wychowania, tym mniej profilaktyki” - podsumowywał prof. Gaś.
Dr Marta Greszata mówiła o formach ochrony małżeństwa, które przewiduje Kodeks prawa kanonicznego. Są to: instytucja uważnienia małżeństwa, służąca pomocą małżonkom, którzy zawarli związek małżeński w sposób nieważny, oraz instytucja separacji, oznaczająca dodatkowy czas dla małżonków na uratowanie tego, co jest jeszcze do uratowania, i będąca zarazem szansą ochrony dla rozpadającego się małżeństwa. Separacja nie jest wstępem do procesu o nieważność małżeństwa, ale czasem na skorzystanie z pomocy specjalistów.
Dr Teresa Panas wskazała na modele komunikacji pomagające osiągnąć sukces w porozumiewaniu się małżonków. Wymienione zostały m.in.: potrzeba mówienia o swoich emocjach i uczuciach, potrzeba skutecznego słuchania oraz akceptacja siebie jako warunek akceptowania i kochania drugiej osoby. „Autentyczna miłość oznacza rozwój osoby i jednocześnie nie zabezpiecza się przed zranieniem” - stwierdziła dr Panas.
W ramach dni INoR-u obyły się też dwie prelekcje warsztatowe - Sylwestra Laskowskiego i Heleny Klimczuk-Lecyk. Wykładom towarzyszyły imprezy kulturalno-towarzyskie.

* * *

Magisterskie studia nad rodziną na KUL-u trwają pięć lat. Można je odbywać w trybach stacjonarnym i eksternistycznym. Bazą dla interdyscyplinarnego spojrzenia na rodzinę są doświadczenia psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii, prawa, teologii i szczegółowych dziedzin wiedzy o człowieku (m.in. antropologii, fizjologii). Dzięki temu studenci dogłębnie poznają zagadnienia rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem zmieniającego się kontekstu i uwarunkowań społecznych. Istotnym elementem działalności INoR-u na KUL-u jest aktywność na polu profilaktyki, prewencji i terapii uzależnień, nie tylko od środków psychoaktywnych. Przy Instytucie funkcjonuje także Poradnia Małżeńsko-Rodzinna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości

2025-04-03 21:04

RTCK

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK - Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - pisze Kamil Zbozień, założyciel RTCK.

Więcej ...

2 kwietnia o 21.37 podświetlono Krzyż na Giewoncie

2025-04-03 07:21
Krzyż na Giewoncie

Adobe.Stock

Krzyż na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach - tak górale wspominali 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża - o. 21.37 krzyż na Giewoncie został podświetlony i zapłonęły w wielu miejscach watry pamięci.

Więcej ...

Jaki upominek komunijny wybrać?

2025-04-04 09:41
Upominek komunijny

Materiał sponsora

Upominek komunijny

Pierwsza Komunia Święta oraz same przygotowania do uroczystości są czasem pełnym duchowego przeżycia. Serca najbliższych wypełniają radość i wzruszenie, a wśród zaproszonych gości pojawia się pytanie: jaki upominek komunijny wybrać, by na długo zapadł w pamięć? Zamiast kolejnej zabawki czy elektronicznego gadżetu, podaruj coś, co ma prawdziwą wartość – wspomnienia zaklęte w pięknej formie. Doradzam wyjątkowe prezenty na Komunię Świętą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?