Reklama

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach

Bóg bogaty w Miłosierdzie

Ojciec Święty w Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 r.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty w Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego podczas Mszy św. i nabożeństw w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach ponad 100 tys. pielgrzymów modliło się za Ojca Świętego Jana Pawła II, który w wigilię tego święta odszedł do Pana.
Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach były wyjątkowe. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów pragnęło modlić się za Ojca Świętego w miejscu, do którego młody Karol Wojtyła przychodził jako robotnik w pobliskim Solwayu, w bazylice, którą sam konsekrował podczas swej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w sierpniu 2002 r. i w której zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Bo chociaż Ojca Świętego nie ma już wśród nas, to Jego duch był obecny. Tym bardziej że wszystkim, którzy tam przybyli, oraz czcicielom Bożego Miłosierdzia pozostawił swoje wcześniej napisane pozdrowienie i błogosławieństwo, które - odczytane na rozpoczęcie Eucharystii o godz. 12.00 przez kard. Franciszka Macharskiego - stało się Jego duchowym testamentem (tekst drukujemy oddzielnie).
W kazaniu kard. Franciszek podkreślał, że tegoroczne święto Bożego Miłosierdzia pozostanie w naszej pamięci, bo w przeddzień Ojciec Święty Jan Paweł II, Papież Miłosierdzia, „powrócił do Pana”.
„Ten dzień - mówił Ksiądz Kardynał - na zawsze powinien pozostać w naszej świadomości i jako jego świadkowie i apostołowie powinniśmy z pokolenia na pokolenie świadczyć, że ten dzień jest dniem wierności wobec wielkiego, nieopisanie wielkiego dzieła Miłosierdzia, jakie zechciał Pan przekazać św. s. Faustynie. Jan Paweł II był tego przesłania i św. s. Faustyny opiekunem, przyjacielem i powiernikiem. Niech zatem Święto Miłosierdzia tego roku stanie się modelem wierności woli Bożej, której nas uczył - i może nawet nauczył - Jan Paweł II”.
Kaznodzieja przypomniał także słowa Ojca Świętego wypowiedziane dwa i pół roku temu na Błoniach Krakowskich: „Gdy jesteśmy mocni mocą Boga, jesteśmy mocni wiarą, nadzieją i miłością. (...) Dlatego prosiłem Was zawsze, abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która jest największa, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu”.
W kazaniu kard. Macharski mówił także o Eucharystii, bowiem tegoroczne święto rozpoczęło w Łagiewnikach wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu. „Eucharystia - mówił - Słowo i Dar pozostają przez wieki jako nieustanna pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Dziś z wszystkimi chrześcijanami na świecie powtarzamy za Janem Pawłem II: «Zostań z nami, Jezusie Ukrzyżowany i Zmartwychwstały, zostań z nami, wierny Przyjacielu, Ostojo dla ludzkości kroczącej drogami czasu. Wlej ufność i nadzieję tym, którzy szukają sensu swego życia»”.
Na zakończenie Ksiądz Kardynał odczytał Akt Zawierzenia Świata Miłosierdziu Bożemu, którym Ojciec Święty zawierzył „pokolenie łagiewnickich ludzi” podczas konsekracji bazyliki w Krakowie Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 r.
O godz. 14.30 została odmówiona uroczyście Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 15.00 kard. Macharski celebrował Mszę św. za Ojca Świętego Jana Pawła II.

List Ojca Świętego na Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Zbliża się Niedziela Bożego Miłosierdzia. Z tej okazji pragnę przesłać moje serdeczne pozdrowienie wszystkim, którzy będą się gromadzić w krakowskim sanktuarium w Łagiewnikach, aby wielbić Boga za Jego przebaczającą miłość. Pragnę ponownie zawierzyć tej miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości. Cieszę się, że w tę niedzielę rozpocznie się w sanktuarium wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Nic tak jak eucharystyczna obecność Pana nie uobecnia dzieła miłosierdzia, jakie dokonało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie. Niech zatem ta obecność będzie dla wszystkich pielgrzymów źródłem mocy i nadziei. Wszystkim, którzy czczą Boże Miłosierdzie, z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Jan Paweł II - papież

Watykan, 31 marca 2005 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Święta pustelnica

Św. Maria Egipcjanka

commons.wikimedia.org

Św. Maria Egipcjanka

Porzuciła grzeszne życie, aby pokutować na pustyni.

Więcej ...

Kard. Ryś: zmaganie ze śmiercią przynosi pokój i nadzieję!

2025-04-02 08:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Wiadomości

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?