Reklama

Pozostaniesz z nami na zawsze

„Niedziela” Warszawska

Zgromadzenie wiernego ludu Bożego Warszawy na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, 1999 r.

Adam Bujak/Biały Kruk

Zgromadzenie wiernego ludu Bożego Warszawy na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, 1999 r.

Jak pamiętamy wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie. Jak bardzo wryły się one w naszą pamięć, w serca, w sposób postrzegania świata? O czym wtedy mówił Ojciec Święty, o co prosił, o co apelował? Jakie niezwykłe często zdarzenia towarzyszyły tym spotkaniom, wreszcie - powiedzmy też o owocach, które są efektem każdego dobra.
Poprosiliśmy o wspomnienia naszych księży redaktorów i dziennikarzy, odpowiedzialnych za 21 edycji diecezjalnych „Niedzieli”. Większość tych miejsc odwiedził bowiem kiedyś Papież. Tak powstała ta nostalgiczna opowieść o niezwykłości i niepowtarzalności spotkań z Następcą św. Piotra. Chcemy je zapisać pro memoria.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stolica Polski, Warszawa, była bardzo ważnym punktem na trasie papieskich pielgrzymek do Ojczyzny. Chociaż nie zawsze, z braku czasu, Jan Paweł II mógł do niej przyjechać.
Swoją pierwszą pielgrzymkę do Polski w czerwcu 1979 r. Jan Paweł II zaczął właśnie od Warszawy. Z lotniska przejechał otwartym samochodem do katedry św. Jana na Starym Mieście. W Belwederze Ojciec Święty spotkał się z komunistycznymi władzami Polski, które reprezentowali Henryk Jabłoński i Edward Gierek. „Pozwólcie, że będę to dobro (Polskę) nadal uważał za moje dobro, że będę tak samo głęboko odczuwał mój udział w nim, jakbym nadal mieszkał na tej ziemi i był obywatelem tego państwa” - mówił wtedy Papież. George Weigel w biografii Jana Pawła II Świadek nadziei napisał, że słowa te były pragnieniem i ostrzeżeniem skierowanym równie wyraźnie do władz w Moskwie, jak i w Warszawie, i tak też zostały przez te władze odebrane.
Na placu Zwycięstwa (dziś J. Piłsudskiego), podczas uroczystej Mszy św., Jan Paweł II wygłosił pamiętne słowa: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II - Papież, wołam z głębi tego tysiąclecia: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój. I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”.
Kolejna wizyta Papieża w Warszawie przypadła w trudnym roku 1983. Udręczone stanem wojennym społeczeństwo z niecierpliwością oczekiwało słów Ojca Świętego. 16 czerwca w katedrze św. Jana Papież oznajmił, że przybył aby „stanąć pod krzyżem Chrystusa” razem z rodakami, a zwłaszcza tymi, którzy „najboleśniej czują cierpki smak zawodu, upokorzenia, cierpienia, pozbawienia wolności, krzywdy, podeptanej godności człowieka”.
Podczas Mszy św. odprawionej na Stadionie Dziesięciolecia Papież mówił: „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.
W 1987 r. Jan Paweł II otworzył i zamknął w Warszawie Krajowy Kongres Eucharystyczny, którego hasło brzmiało: Do końca ich umiłował. W czasie Mszy św. na placu Defilad pod Pałacem Kultury Ojciec Święty podkreślił, że Polska wciąż potrzebuje nowej ewangelizacji, podobnie jak cała chrześcijańska Europa.
W 1991 r. Papież przybył już do wolnej Polski. Na lotnisku witał Go wybrany w wolnych wyborach prezydent Lech Wałęsa. Tematem pielgrzymki był Dekalog. W warszawskiej homilii wygłoszonej w parku Agrykola Jan Paweł II przestrzegał, aby nie stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a tak naprawdę zniewala i znieprawia. Warszawę Ojciec Święty określił „męczeńskim sanktuarium naszego narodu”.
Po 8 latach przerwy Jan Paweł II ponownie przybył do Warszawy w czerwcu 1999 r. W Sejmie Ojciec Święty spotkał się z parlamentarzystami, do których wygłosił owacyjnie przyjęte przemówienie. Największe oklaski rozległy się po słowach, że „wykonywanie władzy politycznej powinno być ofiarną służbą społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści”. „Ale nam się wydarzyło!” - powiedział na koniec spotkania Papież.
Podczas Mszy św. 13 czerwca na placu J. Piłsudskiego Ojciec Święty beatyfikował 108 Męczenników II wojny światowej. W homilii nawiązał do słów z 1979 r.: „Czyż nie jest odpowiedzią Boga na nasze wołanie to, co się w tym czasie dokonało w Europie i świecie, poczynając od naszej Ojczyzny?” - pytał retorycznie Jan Paweł II.
Tego samego dnia Ojciec Święty złożył pierwszą, historyczną wizytę w nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej. Homilię wygłoszoną podczas nabożeństwa Słowa Bożego na placu przed katedrą św. Floriana Jan Paweł II poświęcił świętowaniu niedzieli. Wezwał, aby rodziny razem z dziećmi brały udział w Eucharystii, która jest znakiem jedności Kościoła. Przypomniał także, że wszyscy mamy ogromny dług wdzięczności wobec tych, którzy polegli w Bitwie Warszawskiej w 1920 r.
14 czerwca Jan Paweł II odleciał z Warszawy. Była to Jego ostatnia wizyta w tym mieście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj