Reklama

Wystawa w 100-lecie odzyskania Wawelu

„Wawel narodowi przywrócony”

Zniszczenia Wawelu

Adam Wojnar

Zniszczenia Wawelu

W 2005 r. mija sto lat od opuszczenia Wawelu przez armię austriacką i przekazania miastu Zamku Królewskiego. Ponad sto lat niewoli sprawiło, że Wawel popadł w ruinę. Z chwilą odzyskania zdewastowanego, oszpeconego i zamkniętego dla publiczności zamku rozpoczęły się intensywne prace konserwatorskie, mające na celu przywrócenie społeczeństwu tej największej narodowej pamiątki. Pięć pokoleń konserwatorów pracowało nad konserwacją i restauracją królewskiej rezydencji na Wawelu. Zmagania te obrazuje otwarta na zamku wystawa „Wawel narodowi przywrócony” oraz okolicznościowa publikacja „Zamek Królewski na Wawelu. Sto lat odnowy (1905-2005)” autorstwa Pawła Dettloffa, Marcina Fabiańskiego i Andrzeja Fischingera. Zarówno wystawa, jak i książka obrazują długi proces odnowy od jej początku aż do momentu, gdy Wawel stał się w pełni funkcjonalnym obiektem muzealnym oraz gmachem reprezentacyjnym i na początku trzeciego tysiąclecia jest jednym z najbardziej znanych muzeów sztuki i historii Polski, celem wycieczek i pielgrzymek patriotycznych, stanowiąc równocześnie największą ozdobę Krakowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamek Królewski na Wawelu, usytuowany na wyniosłym wzgórzu na lewym brzegu Wisły, swoją świetność przeżywał przez 500 lat, będąc siedzibą królów, gdzie w latach 1320-1734 r. w królewskiej katedrze odbywały się koronacje monarchów i gdzie dokonywano uroczystych pochówków kolejnych władców Polski.
W 1609 r. Wawel zaczął tracić funkcję rezydencji monarszej i stopniowo chylić się ku upadkowi. W czasie okupacji szwedzkiej w 1702 r. wielki pożar strawił większą część zamku. Kolejnych zniszczeń dokonały wojska rosyjskie, okupujące zamek podczas konfederacji barskiej (1768-72). Po 1772 r. Wawel stał się zamkiem nadgranicznym, bowiem po drugiej stronie Wisły było już Cesarstwo Austriackie. Zawiadujący zamkiem w okresie Wolnego Miasta Krakowa (1815-46) Senat niewiele zrobił dla ratowania historycznej zabudowy na Wawelu. Częściowo udostępniony dla zwiedzających zamek stał się natomiast miejscem historycznego kultu przeszłości narodowej i celem patriotycznych pielgrzymek.
Największych zniszczeń na zamku dokonali Austriacy po włączeniu w 1796 r. Krakowa do Austrii. Zamienili Wawel w koszary i lazaret. Nosili się także z zamiarem zamienienia katedry w kościół garnizonowy i przeniesienia królewskich grobów do kościoła Świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Na szczęście do tego nie doszło. Austriacy wyburzyli jednak część historycznej zabudowy. W latach 1848-54 zaborca zamienił wawelskie wzgórze w cytadelę i wybudował trzy ogromne budynki szpitalne. Społeczeństwo nigdy nie pogodziło się z niszczeniem Wawelu - tej najcenniejszej narodowej pamiątki. Aby ją odzyskać, posłużono się fortelem. Podczas wizyty w Krakowie w 1880 r. cesarza Franciszka Józefa I, który nosił także tytuł Wielkiego Księcia Krakowa, delegacja galicyjskiego Sejmu z marszałkiem krajowym Ludwikiem Wodzickim wręczyła cesarzowi na dziedzińcu wawelskim petycję z prośbą, aby przyjął Wawel na swoją rezydencję i przywrócił go do dawnej świetności. Cesarz pozytywnie zareagował na prośbę, bo w następnych latach z Wiednia wyszła decyzja o zwrocie Wawelu Polakom, a obok pomieszczeń cesarskich część zamku - zgodnie z życzeniem monarchy - miała być przeznaczona na przechowywanie narodowych pamiątek i dzieł sztuki. Cesarz wyznaczył także roczną subwencję 100 tys. koron na odnowę zamku. Opuszczenie zamku przez wojska austriackie i jego przekazanie nastąpiło 7 sierpnia 1905 r. Miasto Kraków podjęło wówczas decyzję o rozpoczęciu prac badawczych i konserwatorskich w celu przywrócenia królewskiej budowli jej historycznych walorów zarówno co do wyglądu, jak i funkcji. W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli Wawel na siedzibę generalnego gubernatora H. Franka, który dokonał przebudowy wielu jego obiektów. Podczas walki o Kraków na Wawel spadła bomba, która uszkodziła katedrę.
Prace konserwatorskie prowadzone są już od stu lat i miały swoje lepsze i gorsze okresy. Odnowę zamku realizowano w różnych warunkach politycznych, gospodarczych i organizacyjnych, w okresie zaborów, międzywojnia, socjalistycznej gospodarki nakazowo-rozdzielczej oraz gwałtownych przemian ostatniego piętnastolecia. Zawsze jednak traktowano ją jako zadanie ogólnonarodowe.
Ten ogromny wysiłek konserwatorski i jego efekty obrazuje ulokowana w pięciu salach wystawa Wawel narodowi przywrócony, na której zgromadzono dokumenty, plany i rysunki techniczne, zestawy fotografii obrazujące stan obiektów przed i po odnowie, ryciny, dokumentację prasową i obrazy ilustrujące przebieg prac oraz zmiany, jakie zaszły na Wawelu w ciągu ostatnich stu lat. Na wystawie starano się pokazać także różne wizje Wawelu wybitnych artystów. Wyeksponowano m.in. Pochód królów na Wawel Wacława Szymanowskiego, projekt Akropolis Stanisława Wyspiańskiego i inne. W ostatniej sali umieszczono fotoplastykon - jedyny, jaki zachował się w Krakowie, dzięki któremu odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć Wawel, jakiego już nie ma...
Jubileuszową wystawę będzie można oglądać do 5 czerwca br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli