W bieżącym roku organizatorzy Festiwalu przygotowali wiele atrakcyjnych koncertów z muzyką polską. Już w pierwszym dniu Festiwalu, 1 maja, podczas liturgicznej inauguracji w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się prawykonanie Missa Claromontana na chór mieszany, organy i kotły, napisanej w 2005 r. przez Mariana Sawę. Dzień później, 2 maja, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego będziemy świadkami kolejnego prawykonania: Jezu, ufam Tobie! Misterium o Miłosierdziu Bożym, monumentalnego dzieła wokalno-instrumentalnego przeznaczonego na głosy solowe, recytatorów, chór mieszany i orkiestrę. Autorem tego dzieła jest Romuald Twardowski. Kompozytor wykorzystał w swoim utworze teksty zwłaszcza św. Faustyny Kowalskiej, św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego, a także Jana Pawła II, któremu poświęcono cały tegoroczny Festiwal.
Tradycyjnie 3 maja - w dniu podwójnego polskiego święta: Rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz święta Matki Bożej Królowej Polski - w kościele seminaryjnym odbędzie się koncert polskich prawykonań sakralnych. Połączony on będzie z wręczeniem nagród w Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra”. W zakresie prawykonań muzyki polskiej podczas tego koncertu usłyszymy następujące dzieła: Litanię na chór mieszany Olgi Hans - laureatki IV nagrody, Crucifixus…et resurrexit na chór mieszany Bartosza Kowalskiego-Banasewicza - laureata I nagrody, Unica Victrix na chór mieszany Sławomira Stanisława Czarneckiego oraz Veni Creator - motet na 2 chóry mieszane Pawła Łukaszewskiego.
Z kolei 4 maja w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmi muzyka kompozytorów jasnogórskich. Na koncercie zaprezentowane zostaną dwa dzieła, pochodzące z tych zbiorów: Completorium o. Eryka Briknera, paulina, oraz oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini Jana Tomasza Żebrowskiego - syna Marcina Józefa Żebrowskiego - jednego z czołowych polskich twórców przełomu baroku i klasycyzmu.
Koncert kolejnych prawykonań będzie miał miejsce 5 maja w Bazylice Jasnogórskiej. Ten koncert poświęcony będzie 350. rocznicy obrony Jasnej Góry. Wykonane zostaną cztery dzieła wokalno-instrumentalne: Alma Redemptoris Mater na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Józefa Świdra, Hymnus na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Mariana Borkowskiego - dzieło dedykowane Jasnej Górze, Canticum sapientiale Mariae na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Marka Jasińskiego oraz, na zakończenie, Te Deum na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Stanisława Moryto.
Muzyka polska będzie także obecna na koncercie finałowym, który w całości wypełni dzieło Feliksa Nowowiejskiego - Quo vadis, oratorium na sopran, baryton, bas, chór mieszany, organy i wielką orkiestrę symfoniczną (1903) do libretta A. Jüngsta według Henryka Sienkiewicza. Dzieło wybitne, wykonywane rzadko, a należące do czołowych pozycji tego gatunku w muzyce polskiej przełomu stuleci XIX i XX.
Tak więc, tegoroczny Festiwal obfituje w świętowanie ważnych rocznic, a muzyka polska prezentowana jest podczas festiwalowych koncertów codziennie.
Należy przypomnieć, iż inauguracja liturgiczna w dniu 1 maja będzie transmitowania przez TV Polonia, zaś koncerty w dniach 4 i 6 maja - przez Program II Polskiego Radia.
XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbywa się pod patronatem:
Ministerstwa Kultury, Sekretariatu Episkopatu Polski, Prezydenta Miasta Częstochowy
Organizator:
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie
Współorganizatorzy:
Filharmonia Częstochowska
Kuria Metropolitalna w Częstochowie
Zakon Ojców Paulinów na Jasnej Górze
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Muzeum Częstochowskie
Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Główni sponsorzy:
Ministerstwo Kultury
Urząd Miasta Częstochowy
Inni sponsorzy:
Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego
Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie
Nationale-Nederlanden Polska SA
Technopol
Patroni medialni:
II Program Polskiego Radia
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
„The Warsaw Voice. Polish and Central European Review”
TVP 3
„Gazeta Wyborcza”
„Muzyka 21”
Pomóż w rozwoju naszego portalu