Reklama

Porady prawnika

Dyskryminowani emeryci?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważną rolę spełnia w naszym życiu praca. Niestety, coraz trudniej o nią, a ci, którzy mają zatrudnienie, drżą na samą myśl o zwolnieniu, często zgadzając się na działania pracodawcy sprzeczne z prawem.
Musimy pamiętać, że stosunek pracodawca - pracownik nie może opierać się na „widzimisię” - podstawą jest bowiem prawo pracy, czyli kodeks pracy. Przepisy te dotyczą jednak umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę; nie dotyczą już umowy o dzieło czy umowy-zlecenia, bo te reguluje kodeks cywilny.
Pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, musi to jednak zrobić zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie pracy, a te biorą pod uwagę rodzaj umowy i czas zatrudnienia u danego pracodawcy.
Jednym z problemów dzisiejszego pracownika jest konieczność odejścia na emeryturę, gdy nadejdzie wiek emerytalny. Wielu pragnęłoby jeszcze pracować, i to z różnych powodów. Dlatego też pracownicy upatrują w konieczności rozstania się z pracodawcą - dyskryminacji. Czy mają rację? Czy istotnie można zarzucić pracodawcy dyskryminację pracownika ze względu na wiek, jeśli ten zwalnia pracownika, bo nabył on prawo do emerytury?
Prawo pracy zabrania pracodawcy dyskryminowania pracowników - art. 18 (3a) mówi, że: pracownicy powinni być równo traktowani, zwłaszcza bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób bezpośrednio lub pośrednio.
Musimy jednak pamiętać, że w warunkach gospodarki wolnorynkowej za firmę odpowiada pracodawca, który najczęściej jest jej właścicielem lub współwłaścicielem, zatem należy założyć, że to on wie najlepiej, jakie działania są najbardziej korzystne dla utrzymania firmy w dobrej kondycji, bo od tego zależą przecież miejsca pracy.
Prawo pracy broni przed wypowiedzeniem pracownika, któremu do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (mężczyzna - 65 lat; kobieta - 60 lat) brakuje nie więcej niż 4 lata, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury. I to ograniczenie jest przejawem troski o pracownika, któremu w sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę byłoby niezwykle trudno znaleźć nowe zatrudnienie (jest to praktycznie niemożliwe). Jeśli pracodawca naruszy ten zakaz, pracownik może dochodzić swoich racji w sądzie pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu nabycia prawa do emerytury nie jest przejawem dyskryminacji, ale zwykłą koleją rzeczy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 18 lipca 2003 r., I PK 201/03. Uznał wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie przez kobietę wieku emerytalnego oraz uzyskanie prawa do emerytury za uzasadnione i stwierdził, że nie może być ono oceniane jako dyskryminacja pracownika ze względu na wiek. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy 26 listopada 2003 r., I PK 616/02, kiedy stwierdził, że osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego stanowi samodzielną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę, a ta nie jest przejawem dyskryminacji.
Zatem procesowanie się z pracodawcą, bo ten nie chce nas dalej zatrudniać, gdy możemy już przejść na emeryturę, nie ma sensu - najprawdopodobniej sprawę przegramy. Można natomiast próbować porozumieć się z nim, czy ewentualnie mógłby nas zatrudnić po przejściu na emeryturę na umowę-zlecenie.
Pamiętajmy, że ciężar udowodnienia w sprawach o naruszenie nakazu równego traktowania w zatrudnieniu spoczywa na pracodawcy - to on musi dowieść przed sądem, że nie dyskryminował pracownika, a w swoim zachowaniu kierował się jedynie obiektywnymi powodami - art. 18 (3b) kodeksu pracy. Nie możemy jednak, by osiągnąć swój cel, wykorzystywać przepisu, który ustanowiono w obronie pracownika, ale korzystać z niego tylko tam, gdzie prawo jest faktycznie łamane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Więcej ...

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Konklawe: kard. Ratzinger został wybrany w czwartym głosowaniu, kard. Bergoglio w piątym

2025-05-08 16:51
Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

W Watykanie trwa rozpoczęte wczoraj konklawe. 133 kardynałów elektorów wybiera nowego papieża. Jeśli popołudniowe czwarte głosowanie nie przyniesie rozstrzygającego rezultatu, jeszcze dziś odbędzie się głosowanie piąte.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Kościół

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...