„Cierpienie bowiem zawsze jest próbą, czasem nad wyraz ciężką próbą, której poddane zostaje człowieczeństwo” - napisał w liście apostolskim Salvifici doloris Ojciec Święty Jan Paweł II w 1984 r. Od samego początku „Papież z dalekiego kraju” związał swój pontyfikat z cierpiącymi, chorymi, których nazywał skarbem Kościoła. Przecież już nazajutrz po wyborze na Stolicę Piotrową udał się do Polikliniki Gemellego, aby odwiedzić ciężko chorego bp. Andrzeja Deskura (dziś kardynała) i spotkać się z chorymi.
Wraz z trwaniem pontyfikatu mogliśmy towarzyszyć Ojcu Świętemu na Jego drodze wchodzenia w cierpienie i w wiek sędziwy. Na początku, młody, silny, zdrowy i wysportowany, z czasem doświadczony przeżyciem zamachu (13 maja 1981 r.), operacjami i postępującą chorobą Parkinsona - zmierzył się z cierpieniem, i to na oczach całego świata. Przyzwyczaił nas do widoku chorego i cierpiącego człowieka, ukazując jednocześnie metafizyczny i zbawczy sens cierpienia. W ostatnich tygodniach przestał mówić. W milczeniu błogosławił z okna „Urbi et Orbi”. Do ostatniej chwili chciał towarzyszyć ludziom. „Papież cierpiał i kochał we wspólnocie z Chrystusem i dlatego przesłanie Jego cierpienia i Jego milczenia było tak wymowne i owocne” - powiedział kard. Joseph Ratzinger. Papieskie cierpienie okazało się najpiękniejszą encykliką pontyfikatu, napisaną milczeniem i gestami. Tę najtrudniejszą katechezę: cierpienia i umierania - Ojciec Święty Jan Paweł II zostawił sobie i nam na koniec. Nawet wtedy świadczył o tym, czego z mocą nauczał: że życie człowieka trwa od poczęcia do naturalnej śmierci. „A przemawiał do nas tak mocno i tak głośno, że teraz kruszą się skały. Teraz głos na pustkowiu naprawdę kruszy mury. Poleciała lawina dobra, stało się coś wielkiego” - napisał o tym bp Józef Zawitkowski.
Album Najpiękniejsza Encyklika Jana Pawła II, z fotografiami Grzegorza Gałązki, pokazuje drogę cierpienia Ojca Świętego oraz cierpiących i chorych, którzy również podążają taką drogą. Zobaczymy więc Papieża wśród chorych, w szpitalach, w sanktuariach i podczas papieskich pielgrzymek, bo nigdy nie zapominał o tych wiernych Kościoła. Album przypomina tragiczne chwile zamachu oraz te, pełne nadziei, kiedy wracał do zdrowia. Ujrzymy Go z tymi, którzy opiekują się chorymi: z personelem szpitali, z wolontariuszami oraz rodzinami, które wytrwale i z wielką miłością towarzyszą swoim bliskim w cierpieniu. Niezwykle wzruszającą część albumu stanowi ta dotycząca ostatnich miesięcy i dni życia Papieża. Jeszcze raz zobaczymy, jak bardzo godnie przeżywał utratę sił, mowy, jak z pokorą pozwalał opiekować się sobą - składał ofiarę z siebie samego na ołtarzu cierpienia. W końcowej części albumu zamieszczono zdjęcia z pogrzebu Jana Pawła II oraz fragmenty Jego Testamentu.
Nowy album Wydawnictwa „Michalineum” przypomina także najważniejsze fragmenty nauczania papieskiego o cierpieniu, przemijaniu i umieraniu, „bo cały w tym człowiek”. Przeczytamy fragmenty z Pisma Świętego, przypominające o zbawczym sensie cierpienia, które wydaje się szczególnie „współistotne z człowiekiem”. Jest ono tak głębokie, jak człowiek - właśnie przez to, że na swój sposób odsłania głębię właściwą człowiekowi i na swój sposób ją przerasta. Zapoznamy się również z fragmentem trzeciej tajemnicy fatimskiej.
Ten niezwykły album dedykowany jest wszystkim osobom chorym, cierpiącym i sędziwym, aby w osobie Ojca Świętego Jana Pawła II rozpoznali kogoś niezwykle bliskiego i rozumiejącego ich stan. Skierowany jest także do osób, które na co dzień opiekują się tymi osobami: do rodzin, personelu szpitalnego i wolontariuszy. Album jest wyrzutem sumienia dla tych, którzy, przez błędne rozumienie godności i niepowtarzalności człowieka, dążą do wprowadzenia eutanazji i aborcji.
„Pragnę raz jeszcze całkowicie zdać się na Wolę Pana. On Sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie. W życiu i śmierci Totus Tuus przez Niepokalaną. Przyjmując już teraz tę śmierć, ufam, że Chrystus da mi łaskę owego ostatniego Przejścia, czyli Paschy. Ufam też, że uczyni ją pożyteczną dla tej największej sprawy, której staram się służyć: dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej, a w niej wszystkich narodów i ludów (wśród nich serce w szczególny sposób się zwraca do mojej ziemskiej Ojczyzny), dla osób, które szczególnie mi powierzył - dla sprawy Kościoła, dla chwały Boga Samego...” (Z Testamentu Jana Pawła II).
Wydawnictwo „Michalineum”, ul. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki, tel.: (0-22) 781-14-20; fax: 771-36-15, www.michalineum.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu