Reklama

Promocja książki prof. A. Jackowskiego

„Jasnogórskie pielgrzymowanie bez granic”

Prof. Antoni Jackowski wyznał, że jego książka stanowi wotum za uratowane życie

Wojciech Mścichowski

Prof. Antoni Jackowski wyznał, że jego książka stanowi wotum za uratowane życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie promocyjne książki prof. Antoniego Jackowskiego pt. Jasnogórskie pielgrzymowanie bez granic, które odbyło się w auli Niedzieli 15 kwietnia br., niezwykle mocno wpisało się w czas refleksji związanej z odejściem Papieża-Pielgrzyma Jana Pawła II, który już w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny powiedział, iż „zabrał ze sobą do Rzymu «święty nawyk» Polaków wiązania wszystkiego z Maryją Jasnogórską”.
Uczestników i gości spotkania, wśród nich wielu pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, przywitał redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś. „Nazwa: «Niedziela» obejmuje nie tylko tygodnik, ale także różnorodne prace multimedialne realizowane przez redakcję - powiedział Ksiądz Infułat. - Wśród tych prac jest seria wydawnicza Biblioteka «Niedzieli», w której ukazało się już ponad 170 tytułów, wśród nich książka Jasnogórskie pielgrzymowanie bez granic”.
Prof. Antoni Jackowski jest dyrektorem Zakładu Geografii Religii UJ. Jednym z powodów, które skłoniły go do napisania tej książki, była luka w światowej literaturze naukowej, bowiem w wielu dziełach wymienia się nazwę jasnogórskiego Sanktuarium, omawia jego historię, ale nie wskazuje roli i miejsca, które Jasna Góra zajmuje w dziejach narodu polskiego, w rozwoju kultury europejskiej i światowej.
Autor wyznał również osobisty powód podjęcia tej pracy: „Podczas wojny mieszkałem z rodzicami w Olsztynie k. Częstochowy - mówił prof. Jackowski. - W 1943 r. zachorowałem na gruźlicę kości, która w warunkach okupacyjnych była nieuleczalna. Miałem wtedy 8 lat, a lekarz dawał mi jeszcze 24 godziny życia. Moja mama postawiła wtedy przy moim łóżku ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, zapaliła świece i dała mi do wypicia wodę z Lourdes, którą zachowała z pielgrzymki sprzed lat. Moja choroba minęła. Tą książką pragnąłem spłacić wielki dług, jaki mam wobec Matki Bożej”.
Książka składa się z kilku części. Dwa pierwsze rozdziały dotyczą geografii pielgrzymowania w innych religiach świata. Z przeprowadzonych badań wynika, że na mapie ośrodków pielgrzymkowych na świecie Jasna Góra należy do grupy najważniejszych. Wśród ośrodków chrześcijańskich zaliczyć ją trzeba do pierwszej piątki najliczniej nawiedzanych sanktuariów, obok Lourdes, Fatimy, San Giovanni Rotondo oraz Rzymu. Kolejne zagadnienia podejmowane w książce to wskazanie uwarunkowań, które w okresie stuleci zadecydowały o międzynarodowej randze Jasnej Góry. Tymi elementami są położenie geograficzne Jasnej Góry niemal w środku kontynentu oraz w strefie wzajemnego przenikania się wpływów chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego, a także ranga tego Sanktuarium w Kościele powszechnym. Jednym z faktów świadczących o tej randze była koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej w 1717 r. - pierwsza koronacja obrazu Maryi poza terenem Włoch. Książka prezentuje szeroko, także w formie graficznej, współczesny ruch pielgrzymkowy, w tym także fenomen pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.
Walory książki zostały dostrzeżone przez uczestników prezentacji. „Po analizie książki dochodzę do wniosku, że ta luka, ukazania Jasnej Góry w szerokim kontekście europejskim i światowym, została wypełniona” - mówił o. dr Jan Pach, paulin. Ukazanie praktyki pielgrzymowania, obecnej także w islamie, buddyzmie, hinduizmie, i na tym tle pielgrzymowania jasnogórskiego nie umniejsza roli tego miejsca, a wręcz przeciwnie - umacnia ją. O. Pach przypomniał, że jeszcze niedawno, w czasach komuny, nie było możliwe pisanie o Jasnej Górze jako ośrodku pielgrzymkowym. Książki i albumy ukazywały to miejsce jako relikt przeszłości, skarbnicę narodowych pamiątek, natomiast przedstawianie jej jako miejsca tętniącego życiem, „bijącego serca Polski” było uniemożliwiane przez cenzurę. O. Pach podziękował Autorowi za treści zawarte w jego książce - także wiele wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II na temat Sanktuarium. Jej walorem jest również wskazanie panoramy uwarunkowań geograficznych, politycznych, ekonomicznych, związanych z historią pielgrzymowania na Jasną Górę.
Zdaniem o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, na znaczenie tej książki rzutuje fakt, iż mamy do czynienia z Autorem nie tylko piszącym o pielgrzymkach, ale także pielgrzymującym. Świadectwem jego odwagi jest fakt, że badanie ruchów pielgrzymkowych wprowadził w strukturę naukowych prac Uniwersytetu w czasach, kiedy tematyka ta nie była akceptowana. Jasna Góra pełni nie tylko rolę sanktuarium narodowego, ale także szeroką rolę integracyjną, jest bowiem od wieków otwarta na przedstawicieli innych państw i religii. Obecność Jasnej Góry w Europie to temat, który także należy zbadać z naukowego punktu widzenia.
Druga część spotkania poświęcona była Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. „Chcąc uszanować ten święty czas, związany z odejściem Jana Pawła II, pragnę przypomnieć związki naszego tygodnika z Jego osobą i nauczaniem - powiedział ks. Ireneusz Skubiś. - Kiedy Ojciec Święty został wybrany na papieża, byłem duszpasterzem akademickim. Z grupą młodych ludzi zaczęliśmy wtedy wydawać Monitor Kościelny, w którym publikowaliśmy nieobecne w PRL-owskich mediach wypowiedzi Ojca Świętego, spisywane z Radia Watykańskiego. 20-stronicowy maszynopis był wysyłany co tydzień do kilkuset odbiorców w Polsce. Był to w jakimś sensie początek Niedzieli”. Przez cały okres pontyfikatu redakcja wiernie wypełniała wskazania Ojca Świętego, upowszechniała Jego nauczanie na łamach tygodnika, w książkach, a także w wydawanych z okazji Jego pielgrzymek dodatkach specjalnych. Archiwalne numery Niedzieli, zdjęcia z pielgrzymek i spotkań zespołu redakcyjnego z Janem Pawłem II oraz korespondencja z Nim zostały przedstawione na zorganizowanej w redakcji wystawie: „Niedziela” w służbie Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...