Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień w Polsce

Z okazji 60. rocznicy uwolnienia przez wojska amerykańskie obozu koncentracyjnego w Dachau, w którym w latach II wojny światowej więzieni byli i ginęli m.in. polscy kapłani, w Kaliszu odbyła się 29 kwietnia br. pielgrzymka z udziałem biskupa seniora Ignacego Jeża i innych kapłanów więzionych w Dachau.

Turecki parlament odwołał zaplanowane na maj br. spotkania z polskimi posłami. To protest przeciwko uchwale Sejmu RP w sprawie ludobójstwa Ormian. W związku z 90. rocznicą mordu dokonanego przez Turków na Ormianach polski Sejm przyjął przez aklamację uchwałę potępiającą tę zbrodnię.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę z 15 kwietnia br. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Trybunał Konstytucyjny przywrócił w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych prawo do dochodzenia podziału spółdzielni oraz ustanowienia odrębnej własności mieszkania na drodze sądowej. Zakwestionował przepisy o zasadach rozliczania spółdzielców ze spółdzielnią z tytułu nabycia prawa odrębnej własności lub spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawowe ograniczanie wysokości czynszów w prywatnych kamienicach jest niezgodne z konstytucją. Właściciele mieszkań będą mogli swobodnie ustalać wysokość czynszu - wynika z orzeczenia TK. Sprawa dotyczy lokatorów wynajmujących ok. 600 tys. mieszkań.

IPN postawił zarzuty 5 żyjącym członkom Rady Państwa PRL, którzy 13 grudnia 1981 r. - zdaniem prokuratorów Instytutu - bezprawnie podpisali dekret o stanie wojennym. Za dopuszczenie w ten sposób do zbrodni komunistycznej grozi im do 3 lat więzienia.

Ryszard Niemczyk, numer 1. na liście poszukiwanych przez polską policję, związany z zabójstwem gen. Marka Papały, został zatrzymany w Niemczech. Obecnie czeka na ekstradycję do Polski.

Rozmowy związkowców z Poczty Polskiej z przedstawicielami dyrekcji przedsiębiorstwa i Ministerstwa Infrastruktury nie przyniosły żadnego przełomu w konflikcie między pracownikami a władzami firmy. Związkowcy nie wykluczają akcji w proteście przeciwko planom restrukturyzacji firmy bez podpisania gwarancji socjalnych.

Apel o pojednanie narodowe wydali członkowie rodzin oraz przyjaciele ofiar krwawej pacyfikacji kopalni „Wujek” w stanie wojennym. Wezwali oni tych, którzy dopuścili się jakiegokolwiek zła, by uznali swą winę i jej zadośćuczynili. Natomiast do dotkniętych jakąkolwiek krzywdą zaapelowali, by widząc skruchę, przebaczyli swoim krzywdzicielom. Apel popłynął spod krzyża-pomnika ofiar pacyfikacji w Katowicach. Wśród sygnatariuszy apelu są także śląscy duchowni, m.in. kapelan górników strajkujących w „Wujku” w 1981 r. ks. Henryk Bolczyk.

Aż 94% Polaków oglądało w telewizji transmisję z pogrzebu Jana Pawła II - wynika z sondażu OBOP, przekazanego PAP. Blisko połowa ankietowanych (47%) uważa, że po przeżyciach związanych ze śmiercią Papieża ludzie będą lepsi, a co 4. badany jest zdania, że poprawi się poziom życia publicznego w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Konklawe. Co się dzieje po wyborze papieża?

2025-05-07 21:08

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Konklawe wchodzi w końcową fazę, gdy elekt otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów. W tym roku, przy 133 elektorach, będzie to poparcie co najmniej 89 purpuratów. Jeśli tak się stanie, osoba wskazana przez kardynałów usłyszy pytanie: "Czy przyjmujesz?".

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...