Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień w Polsce

Z okazji 60. rocznicy uwolnienia przez wojska amerykańskie obozu koncentracyjnego w Dachau, w którym w latach II wojny światowej więzieni byli i ginęli m.in. polscy kapłani, w Kaliszu odbyła się 29 kwietnia br. pielgrzymka z udziałem biskupa seniora Ignacego Jeża i innych kapłanów więzionych w Dachau.

Turecki parlament odwołał zaplanowane na maj br. spotkania z polskimi posłami. To protest przeciwko uchwale Sejmu RP w sprawie ludobójstwa Ormian. W związku z 90. rocznicą mordu dokonanego przez Turków na Ormianach polski Sejm przyjął przez aklamację uchwałę potępiającą tę zbrodnię.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę z 15 kwietnia br. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Trybunał Konstytucyjny przywrócił w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych prawo do dochodzenia podziału spółdzielni oraz ustanowienia odrębnej własności mieszkania na drodze sądowej. Zakwestionował przepisy o zasadach rozliczania spółdzielców ze spółdzielnią z tytułu nabycia prawa odrębnej własności lub spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawowe ograniczanie wysokości czynszów w prywatnych kamienicach jest niezgodne z konstytucją. Właściciele mieszkań będą mogli swobodnie ustalać wysokość czynszu - wynika z orzeczenia TK. Sprawa dotyczy lokatorów wynajmujących ok. 600 tys. mieszkań.

IPN postawił zarzuty 5 żyjącym członkom Rady Państwa PRL, którzy 13 grudnia 1981 r. - zdaniem prokuratorów Instytutu - bezprawnie podpisali dekret o stanie wojennym. Za dopuszczenie w ten sposób do zbrodni komunistycznej grozi im do 3 lat więzienia.

Ryszard Niemczyk, numer 1. na liście poszukiwanych przez polską policję, związany z zabójstwem gen. Marka Papały, został zatrzymany w Niemczech. Obecnie czeka na ekstradycję do Polski.

Rozmowy związkowców z Poczty Polskiej z przedstawicielami dyrekcji przedsiębiorstwa i Ministerstwa Infrastruktury nie przyniosły żadnego przełomu w konflikcie między pracownikami a władzami firmy. Związkowcy nie wykluczają akcji w proteście przeciwko planom restrukturyzacji firmy bez podpisania gwarancji socjalnych.

Apel o pojednanie narodowe wydali członkowie rodzin oraz przyjaciele ofiar krwawej pacyfikacji kopalni „Wujek” w stanie wojennym. Wezwali oni tych, którzy dopuścili się jakiegokolwiek zła, by uznali swą winę i jej zadośćuczynili. Natomiast do dotkniętych jakąkolwiek krzywdą zaapelowali, by widząc skruchę, przebaczyli swoim krzywdzicielom. Apel popłynął spod krzyża-pomnika ofiar pacyfikacji w Katowicach. Wśród sygnatariuszy apelu są także śląscy duchowni, m.in. kapelan górników strajkujących w „Wujku” w 1981 r. ks. Henryk Bolczyk.

Aż 94% Polaków oglądało w telewizji transmisję z pogrzebu Jana Pawła II - wynika z sondażu OBOP, przekazanego PAP. Blisko połowa ankietowanych (47%) uważa, że po przeżyciach związanych ze śmiercią Papieża ludzie będą lepsi, a co 4. badany jest zdania, że poprawi się poziom życia publicznego w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...