Reklama

1991 r.

Zawierzenie młodzieży i całego świata

Jan Paweł II na Jasnej Górze podczas VI Światowego Dnia Młodzieży

Archiwum Biblioteki Maryjnej na Jasnej Górze

Jan Paweł II na Jasnej Górze podczas VI Światowego Dnia Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejnym wielkim wydarzeniem, które przybliżyło Jasną Górę światu i zarazem postawiło przed nami nowe zadanie jeszcze większej modlitwy za Kościół w świecie, był VI Światowy Dzień Młodzieży. Był to początek nowych czasów w Europie po obaleniu muru berlińskiego i po upadku komunizmu urzędowego, zatrzymanego dzięki zrywom solidarnościowym w Polsce. Jeszcze przed przybyciem na Jasną Górę, w Krakowie, Papież mówił, że jeżeli organizatorzy tych światowych spotkań „prosili o Jasną Górę, to stało się to w następstwie wydarzeń roku 1989, który stanowi nowe wyzwanie dla naszego Starego Kontynentu” (Msza beatyfikacyjna Anieli Salawy). Oprócz młodzieży z całego świata, która już tradycyjnie uczestniczyła w tych spotkaniach, przybyło ponad 100 tys. młodzieży ze Wschodu, z krajów dawnego Związku Radzieckiego. To był pierwszy widoczny cud fali dokonujących się w Europie przemian. Dziś możemy ze spokojem powiedzieć, że stało się to dzięki Janowi Pawłowi II.
Gdy 14 sierpnia 1991 r. po południu Jan Paweł II stanął na Jasnej Górze, w przemówieniu powitalnym odwołał się do błogosławieństwa, wypowiedzianego wobec Matki Jezusa przez kobietę z tłumu: „Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś” (Łk 11, 27) i odniósł je do Maryi obecnej w Jasnogórskiej Ikonie. Wobec milionowej rzeszy młodych z całego świata zawołał: „Wypowiadam wraz z Wami to pozdrowienie u stóp Jasnej Góry, na progu sanktuarium, które wpisało się głęboko w dzieje jednego narodu, a równocześnie otwiera się szeroko w stronę wszystkich narodów i ludów Europy i całego świata. (...) Na tym wzgórzu, pełnym światła, które tak wyraźnie skłania do wyznania wiary i do nawrócenia serca, z macierzyńską troską przyjmuje Was Maryja, Matka Boża o «słodkim obliczu». Z tego starodawnego sanktuarium czujnie i troskliwie spogląda na wszystkie narody spragnionego pokoju świata”.
VI Światowy Dzień Młodzieży przeszedł do historii tych spotkań jako jedno z najbardziej udanych i rozmodlonych, zwłaszcza poprzez wspaniały, obudowany znakami Krzyża, Biblii oraz Ikony Matki Bożej Apel Jasnogórski, oparty na trzech słowach: „Jestem - Pamiętam - Czuwam!”. Papież powiedział, iż są to „trzy słowa wiodące, które nam bardzo dopomogły. Słowa języka i słowa łaski. Wyraz ducha ludzkiego i natchnienia Ducha Świętego”. Znamieniem zbawczym, które wyróżnia to spotkanie, była obecność - po raz pierwszy - wielkiej rzeszy młodych z Europy Wschodniej. Ojciec Święty ucieszył się bardzo ich obecnością i powiedział, że jest to wielki dar Ducha Świętego, bo „Kościół w Europie może w końcu oddychać swobodnie obydwoma płucami”, zaś obecność młodych jest niezmiernie ważna, jest świadectwem, którego Kościół dziś bardzo potrzebuje. W jasnogórskim sanktuarium, które stało się Wieczernikiem nowych Zielonych Świąt, mogą oni publicznie dawać świadectwo swej przynależności do Chrystusa i swej jedności z Kościołem. Później ta wielka rzesza młodzieży poszła na Wschód i rozpoczęła dzieło nowej ewangelizacji, której owoce są coraz bardziej widoczne.
W Akcie Zawierzenia młodzieży Matce Bożej, opartym na modlitwie Pod Twoją obronę, Jan Paweł II wypowiedział wszystkie wielkie pragnienia młodzieży i jej nadzieje. Ojciec Święty wołał z mocą ze Szczytu Jasnej Góry w imieniu młodych: „Naucz nas Twego zawierzenia, Twojej nadziei i Twojej miłości. Naucz nas wychodzić ku Twemu Synowi. Prowadź nas do Niego. Niech On będzie odpowiedzią na wszystkie nasze pytania”.
W słowie pożegnalnym do młodzieży Wschodu, kiedy 16 sierpnia przed odlotem do Krakowa Papież niespodziewanie wyszedł na Szczyt (na prośbę Paulinów), powiedział, improwizując: „My Jej [Matce Bożej] przyrzekamy po ludzku, nieudolnie, być z Nią, pamiętać o Niej i czuwać przy Niej i z Nią. Ale bardziej liczymy na to, że Ona będzie z nami, będzie pamiętać o nas i będzie czuwać nad nami. (...) Wczoraj i dni poprzednie były dniami szczególnej modlitwy. (...) Proszę Was, abyście modlitwę tę tworzyli nadal. Mówię: tworzyli, bo modlitwa jest równocześnie największą twórczością - nie tyle twórczością ludzką, choć także ludzką, ale jest przede wszystkim twórczością Ducha Świętego”.
Przed odlotem do Rzymu Jan Paweł II powiedział na lotnisku w Balicach: „Apel Jasnogórski jest nadal aktualny. I nie ma w tej chwili mojego - jeszcze jednego - pożegnania z Polską innego życzenia dla moich rodaków, jak właśnie to - jasnogórskie. Wielkich dzieł Boga nie zapominajcie! (por. Ps 78 [77], 7]. Bogurodzica, Pani Jasnogórska, jest ich żywą pamięcią! Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!”
VI Światowy Dzień Młodzieży jeszcze bardziej ukazał światu Jasną Górę i potwierdził to, co od początku pontyfikatu Jana Pawła II mówiono, że Czarna Madonna z Częstochowy prowadzi go za rękę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz VI Bractwo Henryka Pobożnego działające w Legnicy wręczyło nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:04

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami