Reklama

Papieskie ślady

Jan Paweł II nauczyciel polskiego zawierzenia Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaprezentowane w poprzednich numerach Niedzieli jasnogórskie akty zawierzenia Maryi, których dokonywał Jan Paweł II podczas pielgrzymek do tego sanktuarium, stają przed nami jako otwarty, bardzo ważny testament Papieża-Polaka. Jeżeli chcemy trwać w jego szkole, musimy na nowo przemyśleć i przemodlić pozostawione nam treści maryjne. Oddanie się Maryi, ufne Jej zawierzenie, do jakiego nieustannie zachęcał nas Papież, jest odczytaniem prawdy o obecności Bogarodzicy w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Maryja współpracowała z Jezusem w zbawczym dziele przede wszystkim przez wiarę, dlatego może być nazwana „pierwszą wierzącą”. Wiarę tę chce Ona przekazać wszystkim, którzy zwracają się do Niej z ufnością.
Ewangeliczne momenty, do których odwoływał się Jan Paweł II, to przede wszystkim zawierzenie przez Maryję Bogu w chwili Zwiastowania, uprzedzające wiarę uczniów zaufanie do Jezusa w Kanie Galilejskiej oraz oddanie przez Jezusa Maryi św. Janowi na Kalwarii, a w nim oddanie Jej całemu Kościołowi i zabranie Jej w swoje życie przez każdego ucznia Jezusa. Ojciec Święty podkreślał, że słowo „zawierzenie” określa szczególną relację osobową, jaka pojawia się w wyniku odpowiedzi na dar miłości ze strony Jezusa i Jego Matki.
Inną podstawą papieskiej drogi zawierzenia Maryi było jego polskie doświadczenie, które zabrał ze sobą do Rzymu. To doświadczenie uczynił on treścią nauczania o troskliwej obecności Maryi w życiu każdego człowieka, narodów i całego Kościoła. W encyklice Redemptoris Mater Jan Paweł II stwierdza: „Zawierzając się po synowsku Maryi, chrześcijanin - podobnie jak apostoł Jan - «przyjmuje» Matkę Chrystusa i wprowadza Ją w to wszystko, co stanowi jego własne życie wewnętrzne, poniekąd ludzkie i chrześcijańskie «ja»” (RM, 45). Bezgraniczne zawierzenie Maryi sprawia zaś, że możemy liczyć na Jej szczególną pomoc i kierownictwo.
Jan Paweł II u samego początku pontyfikatu uzależnił swój wybór od posługi Prymasa Wyszyńskiego i jego bezgranicznego zawierzenia Jasnogórskiej Maryi. Na dzień przed odejściem do Pana Papież dał bardzo wyraźny znak swojej miłości do Pani Jasnogórskiej. Drżącą ręką podpisał 1 kwietnia list z okazji Jubileuszu 350 lat cudownej obrony jasnogórskiego klasztoru przed Szwedami oraz poświęcił ofiarowane przez siebie korony dla Jezusa i Maryi z Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz z obrazu w Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich. Jego życzeniem było też, aby pierścień ze sceną z Ewangelii: „Oto Matka twoja”, który wręczał kardynałom w czasie swojego pontyfikatu, został umieszczony w jasnogórskiej koronie Maryi.
Refleksje nad darem jasnogórskiego słowa Jana Pawła II oraz nad przykładem jego bezgranicznego zawierzenia Maryi powinny stać się dla nas treścią narodowej medytacji i modlitwy. Nadszedł czas powrotu do bogato napełnionego spichlerza, do obficie zastawionego stołu słowa i przykładu wielkiej wiary Papieża, czas przebijania się przez wspomnienia i pojedyncze słowa Jana Pawła II, czas powrotu Polski na drogę jasnogórską, na której on trwał przez całe życie.
W styczniu 1993 r. Papież mówił do polskich biskupów, przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina apostolorum: „Ten znak Maryi, Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej, został na nowo jeszcze odczytany. Wiemy, czym stał się dla nas ten obraz (...) czym stał się dla nas w zmaganiu o duszę narodu. (...) Myślę, że ten znak jest wymowny również dla przyszłości. Maryja jest Królową Polskiej Korony, jest Królową Polski. Maryja jest Królową polskich spraw, polskich trudów, polskich cierpień i polskich zwycięstw. (...) Doświadczenia przeszłości uczą nas, w kim szukać oparcia, kto jest tym największym sprzymierzeńcem Kościoła i Narodu. To, co nawiązało się między Matką Bożą, Matką Kościoła, Królową Polski i Narodem w Polsce jest swego rodzaju przymierzem”.
Przymierze, które jest umową dwu stron, domaga się realizacji we wzajemnej wierności i ustawicznego dorastania do daru zaufania. Ze strony Maryi mamy niezliczone dowody Jej wierności. Naszą odpowiedź winniśmy budować na obfitym stole słowa i na przykładzie zawierzenia, jakie pozostawił nam Jan Paweł II, Jasnogórski Pielgrzym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09
W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Po raz kolejny z Paradyża wyruszyła piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

- Dla duszpasterzy to okazja, aby przez uczciwą walkę pokazać im, że z Bogiem można wszystko – przekonuje ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny duszpasterz LSO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...