Reklama

Porady prawnika

Księgi wieczyste

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród dóbr materialnych dużą wartość mają na ogół nieruchomości, choć może się zdarzyć, że klejnot jako rzecz ruchoma zdecydowanie przewyższy wartość domu z ogrodem. Nieruchomości są - podobnie jak rzeczy ruchome - przedmiotem obrotu gospodarczego. Możemy je sprzedawać, kupować, darować, zastawiać. Dla zachowania ładu i w celu uniknięcia nieporozumień dla każdej nieruchomości prowadzi się osobną księgę zwaną wieczystą, gdzie odnotowuje się wiele informacji o danej nieruchomości.
Księgi prowadzi się dla:

nieruchomości - są to np. działki z domami, budynki postawione na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym, wydzielone lokale mieszkalne z udziałem w gruncie itp.; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - dlatego że traktujemy je tak samo jak inne nieruchomości, choć jest to ograniczone prawo na nieruchomości, a nie nieruchomość; spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego; prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Księga wieczysta składa się z czterech działów:
Dział I charakteryzuje nieruchomość pod względem faktycznym, określa jej położenie z powołaniem się na plan, rodzaj zabudowy, przeznaczenie nieruchomości; zawiera również prawa rzeczowe ustanowione na korzyść danej nieruchomości (np. służebności gruntowe przysługujące każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości jako nieruchomości władnącej).
W dziale II wpisuje się właściciela nieruchomości i użytkownika wieczystego. Jeżeli nieruchomość ma kilku współwłaścicieli, wpisuje się każdego z nich z zaznaczeniem jego udziału.
Dział III poświęcony jest wpisom praw rzeczowych obciążających nieruchomość z wyjątkiem hipoteki. Ponadto ujawnia się ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością.
Dział IV zawiera wpisy hipoteczne.
Księgi wieczyste są więc dokumentami, z których możemy uzyskać podstawowe informacje dotyczące danej nieruchomości. Mogą być prowadzone w formie papierowej lub elektronicznej. Dodatkowo przy każdej księdze wieczystej prowadzone są akta księgi wieczystej, które zawierają dokumenty dotyczące danej nieruchomości, i dopiero tu znajdziemy wiedzę może nie pełną, ale z pewnością znacznie rozszerzoną, bowiem sama księga wieczysta może nie ujawniać wszystkiego.
Wpisy do księgi wieczystej dokonywane są na wniosek, chyba że przepis szczególny przewiduje dokonanie wpisu z urzędu. Wniosek o wpis składa się na piśmie - art. 38 podp. 1 k.c.
Postępowanie sądowe w sprawach ksiąg wieczystych jest postępowaniem nieprocesowym. Odnoszą się do niego przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie może być wszczęte z urzędu lub na wniosek. Podstawą wniosku o wpis do księgi wieczystej może być:

orzeczenie sądowe (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku), umowa (np. o przeniesieniu własności nieruchomości), orzeczenie o charakterze administracyjnym (np. o wywłaszczeniu nieruchomości).

Niezgodność księgi wieczystej z rzeczywistością

Jeżeli stan prawny danej nieruchomości ujętej w księdze wieczystej jest niezgodny z rzeczywistością, można wystąpić do sądu z żądaniem usunięcia tej niezgodności.
Z pozwem może wystąpić osoba, której prawo zostało naruszone lub która ma w tym interes prawny, np. wierzyciel. Musi ona udowodnić, że rzeczywisty stan nieruchomości jest inny niż wpis w księdze. Dowodami mogą być, jak w każdym procesie, dokumenty, zeznania świadków, oględziny. Roszczenie o uzgodnienie stanu prawnego księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nie ulega przedawnieniu. Procedura ta nie dotyczy jednak sprostowania wielkości powierzchni nieruchomości.
Jeśli nieruchomość - dom jednorodzinny jest wspólnym dorobkiem małżeństwa, a zatem jest objęty wspólnością ustawową, a w księdze wieczystej figuruje jako własność tylko jednego z małżonków, drugi małżonek może wystąpić do sądu z żądaniem wpisania go do księgi.
Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną, tzn. od dnia złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od dnia wszczęcia tego postępowania - art. 29 k. c.
Za tydzień - o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Więcej ...

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa jako Dobrego Pasterza

2025-04-11 10:29

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...