Reklama

Włocławek

Uroczystość odpustowa w parafii św. Jana Chrzciciela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią niedzielę sierpnia w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela we Włocławku odbywa się odpust. Tegorocznej uroczystości, która rozpoczęła się o godz. 17.00, przewodniczył biskup włocławski Bronisław Dembowski. Przybyli księża z parafii włocławskich, przedstawiciele władz miasta oraz liczni wierni, nie tylko z nadwiślańskiej parafii.

Wszyscy zgromadzili się na placu przed kościołem. Proboszcz parafii - ks. prał. Bolesław Cieślak wygłosił słowo powitalne, a następnie krótko przybliżył genezę odpustu. Uroczystość jest ściśle związana z wydarzeniem z wojny bolszewicko-polskiej z 1920 r., kiedy to Armia Czerwona usiłowała bezskutecznie zdobyć Włocławek. W 1921 r. włocławianie ufundowali, a następnie sprowadzili z Częstochowy wierną kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz ten, znajdujący się w ołtarzu, stanowi wyraz wdzięczności Bogu za Cud nad Wisłą.

Biskup Włocławski wygłosił homilię, w której odniósł się do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach. Bp Dembowski nakłaniał wiernych do refleksji i do działania, mówiąc, że wokół nas jest wielu ludzi potrzebujących pomocy, ludzi, których dotyka niesprawiedliwość, krzywda. Nie możemy stać biernie, lecz winniśmy przeciwdziałać złu na miarę posiadanych sił i możliwości. Po Komunii św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, której przewodniczył bp Dembowski. Na zakończenie wszyscy zostali pobłogosławieni przez Księdza Biskupa Najświętszym Sakramentem.

Oprawę muzyczną uroczystości dały orkiestra dęta i schola z parafii Pyszków (diecezja kaliska), które po uroczystości wystąpiły z krótkim koncertem.

Następnego dnia, 26 sierpnia, Mszę św. o godz. 18.00 sprawowali ks. prał. B. Cieślak i ks. dr Witold Dorsz. W kazaniu Ksiądz Proboszcz przypomniał wiernym historię Klasztoru Jasnogórskiego oraz Cudownego Obrazu. Mówił dalej, że materialnymi świadectwami Bożego Miłosierdzia są niezliczone wota zawieszone w kaplicy i znajdujące się w skarbcu. Pielgrzymem, który szczególnie umiłował Jasną Górę - mówił Kaznodzieja - jest Papież Jan Paweł II, który złożył tu wiele wotów. Jednym z najbardziej wymownych jest przestrzelony przez zamachowca pas; na prośbę Ojca Świętego nieeksponowany.

Najważniejszymi jednak wotami - podkreślił ks. Cieślak - są wota duchowe. "Totus Tuus", czyli "Cały Twój", to świadectwo bezgranicznej ufności i miłości Jana Pawła II do Matki Bożej. Włocławianie również polecają się opiece Jasnogórskiej Pani, wypraszają u Niej łaski dla najbliższych, dziękują modlitwą za dobra, jakich doznali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32
Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?