Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: tak naprawdę tylko Bóg jest miłosierny

Maciej Orman/Niedziela

– Bogu dziękuję za wasz dom i razem z wami dziękuję, że znaleźliście taki dom tutaj – powiedział bp Andrzej Przybylski, który we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w Światowym Dniu Chorego przewodniczył Mszy św. w Domus Misericordiae w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rozpoczęcie liturgii ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, zaznaczył, że w tym domu człowiek rzeczywiście dotyka starości, niedołężności, cierpienia, choroby i samotności, „choć staramy się stworzyć przede wszystkim klimat rodziny”.

Zobacz zdjęcia: Światowy Dzień Chorego w Domus Misericordiae w Częstochowie

Przypomniał, że Matka Boża z Lourdes nieustannie dotyka ludzi cierpiących, dlatego do Niej przychodzą ci, którzy nie potrafią sobie poradzić z grzechem oraz cierpieniem. – Każde spotkanie z Maryją jest czasem, kiedy duchowo człowiek czuje się bardzo mocno podniesiony i uzdrowiony, choć może nasze bóle i cierpienia fizycznie nie odchodzą – zauważył ks. Bator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

W kazaniu bp Przybylski zwrócił uwagę, że każdy potrzebuje domu – nie tylko jako budynku, ale miejsca, gdzie żyje się z rodziną. – Kiedy człowiek nie ma domu, to nawet jeżeli jest bogaty, to jest bezdomny, bo nie ma do czego wrócić. Nawet jak człowiek jest silny i zdrowy, kiedy nie ma domu, jest bardzo samotny. Wszyscy potrzebujemy domu – podkreślił. – Mocno w to wierzymy, że kiedyś pójdziemy do najlepszego z domów, że Pan Bóg przygotował nam w niebie taki dom, gdzie już nie będzie samotności, bólu, grzechu, przemocy ani umierania – dodał.

Reklama

Biskup nawiązał do orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, w którym papież Franciszek wzywa do tworzenia domów miłosierdzia, takich jak częstochowski Domus Misericordiae. – Miłosierdzie to taki rodzaj miłości, kiedy kocha się mimo choroby, kalectwa i opuszczenia – wyjaśnił. – Bogu dziękuję za wasz dom i razem z wami dziękuję, że znaleźliście taki dom tutaj – przyznał. Biskup Przybylski wskazał, że wzorem dla domów miłosierdzia stała się gospoda, do której miłosierny Samarytanin zaprowadził pobitego człowieka.

Maciej Orman/Niedziela

– Nie ma chyba lepszego sposobu na samotność, chorobę, starość jak tworzyć dom. Jeżeli jest koło nas ktoś, kto się nami opiekuje, z kim można porozmawiać, komu można powiedzieć o swoich lękach, bólach i cierpieniach, to i choroba jest lżejsza, i ból wydaje się czasem do pokonania – kontynuował.

Biskup zachęcił, aby księża oraz mieszkańcy i pracownicy Domus Misericordiae zrobili wszystko, aby to był rzeczywiście dom miłosierdzia, „czyli takiej miłości, takiej atmosfery, w której próbujemy siebie szanować, kochać i wzajemnie się sobą opiekować, mimo że wszyscy jesteśmy słabi”. Duchowny prosił, aby nie był to tylko dom pobytu i opieki. Wezwał jego mieszkańców, aby wspierali się modlitwą i wzajemną pomocą. – Pomyślcie o tym, że kiedy cierpicie i kiedy jest wam trudno, Jezus Miłosierny jest z wami, bo On wie, co to jest cierpienie – apelował.

Maciej Orman/Niedziela

Zwracając się do personelu, prosił, by przychodził do tego domu nie jak do pracy czy na dyżur, „ale do domu miłosierdzia, tak jak Jezus przychodził do chorych ludzi”. Biskup przypomniał za papieżem Franciszkiem, by nie patrzeć na człowieka tylko przez pryzmat choroby.

– Żeby to wszystko było możliwe, musimy być blisko Boga, bo tak naprawdę tylko Bóg jest miłosierny. Jeśli ktoś jest blisko Boga i zaprasza Go do swojego życia, to Ten, który jest Miłosierdziem, uzdolni nas do miłosierdzia – zaznaczył bp Przybylski.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. rozdał mieszkańcom różańce i przypomniał, że podczas objawień w Lourdes Matka Boża prosiła o modlitwę różańcową.

W Światowym Dniu Chorego bp Przybylski przewodniczył również Mszy św. w siedzibie Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Palium” w Częstochowie oraz w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Światowy Dzień Chorego to bardzo ważne wydarzenie dla p. Stanisława, jednego z mieszkańców Domus Misericordiae. – Bardzo dobrze się tu czuję. Pomagam wszystkim. Uczę też śpiewać – opowiadał „Niedzieli”. Ponadto p. Stanisław pomaga w przygotowaniu kaplicy do Mszy św. i posprzątaniu po niej.

Maciej Orman/Niedziela

– Ten dom przedłuża życie. Można tu żyć i żyć! – przyznała z kolei p. Marianna, żywa reklama domu.

Dom Pomocy Społecznej Domus Misercordiae przeznaczony jest dla 32 osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. Dysponuje pokojami dwu- i trzyosobowymi z łazienkami. W domu znajdują się różnorodne miejsca do wspólnego przebywania, mające na celu aktywizację i rekreację mieszkańców: pokój gościnny, sala terapii zajęciowej, świetlica z biblioteką, sala rehabilitacyjna i jadalnia. Mieszkańcy mają możliwość realizacji swoich potrzeb duchowych, modlitwy i korzystania z posług duszpasterskich. Dom jest placówką pobytu i zapewnia całodobową opiekę, pielęgnację, rehabilitację oraz zajęcia terapeutyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Opiekę nad mieszkańcami sprawuje odpowiednio wykwalifikowany zespół m.in. opiekunów, pielęgniarka, rehabilitant oraz terapeuta zajęciowy i pracownik socjalny. Domus Misericordiae jest placówką, którą prowadzi Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-02-11 15:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia - nic ze mnie

Andrzej Niedźwiecki

Świadectwo kapłana.

Więcej ...

Służba Więzienna: R. Cyba po badaniach sądowo-psychiatrycznych trafił do placówki leczniczej

2025-04-01 10:07

Adobe Stock

Służba Więzienna poinformowała we wtorek PAP, że skazany za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka Ryszard Cyba nie może odbywać kary w zakładzie karnym. Po badaniu sądowo-psychiatrycznym mężczyzna 18 marca został przewieziony do placówki leczniczej.

Więcej ...

Abp Kupny w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności: Chrystus was nie ocenia

2025-04-01 15:51
Arcybiskup Kupny podczas spotkania z ludźmi w kryzysie bezdomności

Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej

Arcybiskup Kupny podczas spotkania z ludźmi w kryzysie bezdomności

Arcybiskup Józef Kupny odwiedził kilkadziesiąt osób w kryzysie bezdomności, które na co dzień mieszkają w schronisku Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Chrystus i Kościół was nie oceniają, ale po prostu czekają z otwartym sercem i otwartymi ramionami – mówił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Wiara

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Prezydent: nie żyją trzej żołnierze USA, którzy...

Wiadomości

Prezydent: nie żyją trzej żołnierze USA, którzy...

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Wiara

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...