Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2005

Pamiątkowe zdjęcie po święceniach kapłańskich

Krzysztof Świertok

Pamiątkowe zdjęcie po święceniach kapłańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cześć dla Eucharystii

26 maja - w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa centralna procesja pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, przeszła z archikatedry na Jasną Górę. Uczestniczyli w niej: paulini jasnogórscy z generałem Zakonu - o. Izydorem Matuszewskim i z przeorem - o. Bogdanem Waliczkiem, duchowieństwo z Kapitułą, klerycy częstochowskiego WSD z rektorem - ks. dr. Włodzimierzem Kowalikiem, ks. prof. Stanisław Włodarczyk - rektor Instytutu Teologicznego, prezydent miasta Tadeusz Wrona z przedstawicielami władz i mieszkańcy Częstochowy. „Patrzymy na Eucharystię, to jest przecież Miłość - mówił Metropolita Częstochowski. - Módlmy się o miłość wzajemną (...). Niech ci, którym się lepiej wiedzie, widzą tych biedniejszych”. Po procesji Mszy św. na Szczycie przewodniczył o. Marek Kowalski.

Święcenia kapłańskie na Jasnej Górze

28 maja ośmiu diakonów paulińskich przyjęło święcenia kapłańskie. Byli to: Damian Mosakowski, Tomasz Wilk, Rafał Walczyk, Marcin Kostka, Piotr Oleś, Paweł Przygodzki, Sebastian Gierszewski i Wojciech Dec. Podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej święceń udzielił abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, z którym koncelebrowało ok. 70 ojców paulinów z Polski i z zagranicy oraz księża goście. Obecni byli m.in.: kard. Henryk Gulbinowicz, generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski z Zarządem, przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek, byli generałowie: o. Józef Płatek, o. Jan Nalaskowski i o. Stanisław Turek, rektor WSD na Skałce - o. Andrzej Napiórkowski, prefekci kleryków: o. Mariusz Tabulski i o. Józef Stępień oraz rodziny. „«Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem. To On mój los zabezpiecza». - To pełne ufności wyznanie natchnionego psalmisty nabiera szczególnej wymowy w kontekście ceremonii święceń kapłańskich, jakie przyjmują dziś diakoni - mówił w homilii abp Kowalczyk. - W sposób uroczysty mówią Bogu swoje «tak». Wybierają Go na całe życie jako najwyższą wartość i oddają się całkowicie do Jego dyspozycji”. Oprawę muzyczną przygotowała Schola Gregoriańska Paulińskiego WSD. Ceremonię prowadził o. Dariusz Szuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Z Janem Pawłem II - Totus Tuus”

Pod takim hasłem 28 maja przybyła 7. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Na spotkanie z kilkutysięczną rzeszą młodzieży przybył dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk, ojcowie redemptoryści i blisko 100 duszpasterzy. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Józef Wysocki z Elbląga. W homilii nawiązał do tematu spotkania: Dar czystego serca. Jest to inicjatywa, która ma zachęcać młodych do zachowania czystości aż do ślubu. „«Dar czystego serca», dziewictwo, staje się dzisiaj wartością odrzuconą, często nawet wykpioną - mówił bp Wysocki. - Podczas gdy jest to fundament, na którym buduje się jedność, wierność, trwałość i nierozerwalność związku małżeńskiego mężczyzny i kobiety”.

25. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Pielgrzymka zgromadziła w dniach 27 i 28 maja ok. 4 tys. osób. Co roku pielgrzymi modlą się na Jasnej Górze w rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego o jego beatyfikację. Obecni byli m.in.: ks. prał. Grzegorz Kalwarczyk - asystent krajowy Stowarzyszenia, ks. Ryszard Umański - asystent oddziału częstochowskiego, Ziemowit Gawski - przewodniczący Zarządu Głównego, Marek Kostarski - prezes Zarządu Inco-Veritas SA oraz pracownicy. Z pielgrzymami modlili się kard. Henryk Gulbinowicz i abp Stanisław Nowak.

Pielgrzymka Telekomunikacji

28 maja w 16. Pielgrzymce TP SA na Jasną Górę przybyło ok. 2 tys. osób. Obecni byli: Elżbieta Pacuła - przewodnicząca sekcji krajowej pracowników telekomunikacji NSZZ „Solidarność”, Marek Mądrzyk - wiceprzewodniczący i przedstawiciele związków zawodowych. Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej odprawił generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski. „To Wy, Drodzy Pracownicy Telekomunikacji Polskiej SA, łączycie ludzi ze sobą w radosnych i smutnych chwilach ludzkiego życia” - mówił Ojciec Generał.

W skrócie

25 maja przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek przewodniczył Mszy św. z racji 20. rocznicy święceń kapłańskich ojców paulinów. Koncelebrowali: o. Robert Łukaszuk, o. Krystian Gwioździk, o. Kazimierz Jarosz, o. Jarosław Łuniewski, o. Kazimierz Maniecki i o. Jan Zinówko.

29 maja kilkaset osób wzięło udział w 7. Pielgrzymce Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych. Mszę św. odprawił o. Marian Lubelski.
- Abp Franc Rodé - prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego modlił się na Jasnej Górze i odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 31 pracowników watykańskich.

Zapowiedzi

16 czerwca - Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

17-19 czerwca - Konferencja Episkopatu Polski

18 czerwca - 20. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Pielgrzymka Kawalerów Maltańskich

18-19 czerwca - Pielgrzymka Karmelitów Bosych w 400-lecie ich obecności w Polsce
- 23. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli