Reklama

Fakty i opinie

Bierzmowanie w Europie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowa z bp. Ryszardem Karpińskim - Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

„Niedziela”: - Księże Biskupie, po Ameryce przyszła kolej na podróż duszpasterską po Europie. Może zechciałby Ksiądz Biskup powiedzieć coś więcej o szczegółach tej podróży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Ryszard Karpiński: - Praktycznie były to dwie podróże. Jedna do Paryża, gdzie udzielałem sakramentu bierzmowania w dwóch wspólnotach polonijnych: w najstarszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w jednej z nowszych wspólnot parafialnych w tym mieście - pw. św. Genowefy. Od lat duszpasterze polscy w Paryżu udzielają tego sakramentu w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, obchodzonego we Francji w czwartek, i jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Kandydaci do przyjęcia sakramentu bierzmowania to przeważnie młodzież licealna, urodzona jeszcze w Polsce albo pochodząca z polskich rodzin. Przedstawicielka tej młodzieży, witając mnie w jednej ze wspólnot, podkreśliła, jak trudno jest być człowiekiem wierzącym i praktykującym nad Sekwaną, w społeczeństwie tak poważnie zlaicyzowanym, a także wielokulturowym i wieloreligijnym. W odpowiedzi w homilii podkreślałem tym większą potrzebę pomocy Ducha Świętego do dawania świadectwa w takim środowisku. Przytaczałem przykłady młodych ludzi, którzy w jeszcze trudniejszych warunkach potrafią opowiedzieć się po stronie Chrystusa i jego Kościoła.

- Czy druga podróż - do Niemiec też była związana z bierzmowaniem?

- Owszem, ale głównym jej celem było najpierw przewodniczenie 7 maja br. pielgrzymce Polaków z północno-zachodniej części Niemiec do sanktuarium maryjnego w Kevelaer, położonego w pobliżu Holandii. W pielgrzymce wzięło udział ok. 700 wiernych z Niemiec i Holandii oraz 12 kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego, z księdzem prowincjałem Stefanem Ochalskim na czele. W wygłoszonej homilii zwróciłem uwagę na wdzięczność Bogu za wielki dar pontyfikatu sługi Bożego Jana Pawła II, który szczególnie nas, jego rodaków, zobowiązuje do konkretnej odpowiedzi w postaci realizacji papieskiego nauczania. Jan Paweł II był także jako pielgrzym w Kevelaer podczas pielgrzymki do Niemiec w 1987 r. W godzinach popołudniowych tego samego dnia uczestniczyłem w modlitwie ekumenicznej na Wojennym Cmentarzu Brytyjskim, zorganizowanej przez burmistrza miasta Kleve i przedstawicieli różnych wyznań. Wygłosiłem homilię w języku niemieckim, w której zachęcałem do modlitwy za ofiary II wojny światowej i o pokój na świecie. Odwiedziłem także wspólnotę polonijną w tym mieście, która zgromadziła się na wieczornej Mszy św.

- A co z sakramentem bierzmowania?

- Udzielałem go następnego dnia, w niedzielę 8 maja w Polskiej Misji Katolickiej w Koblencji, gdzie do niedawna jeszcze pracował kapłan archidiecezji lubelskiej, śp. ks. kan. mgr Henryk Bielaszewski (zm. 23 lutego 2005 r.). Po jego śmierci opiekę duszpasterską nad rodakami w tym mieście i okolicy przejęli Księża Chrystusowcy. Ponieważ Mszę św. koncelebrował ze mną brat zmarłego - ks. prał. Jan Bielaszewski, była więc to także okazja do modlitwy za zmarłego kapłana i wyrażenie wdzięczności Bogu za dar powołania do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą. W homilii mówiłem o tym, że zadaniem każdego kapłana jest objawianie Imienia Boga ludziom. I w tej misji winni uczestniczyć także katolicy świeccy, przede wszystkim ci, którzy przyjęli już sakrament bierzmowania.

- Dziękujemy za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny będzie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej śp. Łukasza Litewki

2026-04-27 14:14
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Zaplanowane na środę 29 kwietnia uroczystości pogrzebowe posła Łukasza Litewki będą miały charakter państwowy, a rozpoczną się w kościele parafii rzymskokatolickiej pw. św. Joachima w Sosnowcu. Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył biskup sosnowiecki Artur Ważny - poinformowała Kancelaria Sejmu RP, która jest organizatorem uroczystości.

Więcej ...

Jak charytatywny stream Łatwoganga zgromadził miliony na koncie i przed ekranami

2026-04-27 19:14

PAP

Stream Łatwoganga na rzecz fundacji Cancer Fighters w szczytowym momencie oglądało ponad 1,5 mln osób. Dynamikę transmisji nadawały m.in. koncerty i licytacje, 90 osób ogoliło głowy na znak solidarności z chorymi onkologicznie. W kilka dni zebrano ponad 250 mln zł.

Więcej ...

Nie tylko Poczobut. Reżim Łukaszenki wypuścił młodego zakonnika z Krakowa

2026-04-28 17:26
Bart Grzegorz Gaweł

Karmelici.pl

Bart Grzegorz Gaweł

Premier Donald Tusk przekazał we wtorek, że w ramach wymiany więźniów z Białorusią, oprócz Andrzeja Poczobuta na polską stronę zostali przekazani duchowny Grzegorz Gaweł oraz jeden z obywateli białoruskich, którzy współpracowali z polskimi służbami. Dodał, że na prośbę tej osoby nie poda jej nazwiska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in tabliczka...

Wiadomości

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in tabliczka...

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Watykan: realna groźba ekskomuniki na członków Bractwa...

Kościół

Watykan: realna groźba ekskomuniki na członków Bractwa...

Skandal w Łodzi. Wyrzucono krzyż z Urzędu Miasta!

Wiadomości

Skandal w Łodzi. Wyrzucono krzyż z Urzędu Miasta!

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Kościół

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Kościół

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Kościół

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Nowy nuncjusz apostolski w Libii pochodzi z Polski

Kościół

Nowy nuncjusz apostolski w Libii pochodzi z Polski

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...

Niedziela Wrocławska

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...