Reklama

Porady prawnika

Rękojmia wiary ksiąg wieczystych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zauważyliśmy w ubiegłym tygodniu, w księdze wieczystej nie wszystko bywa odnotowane. Może się okazać, że kupimy nieruchomość od osoby nieuprawnionej, czyli tej, która nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym. Jeśli nieruchomość jest ziemią, może się okazać, iż umowa jest nieważna; w przypadku domu, który ma swoją księgę wieczystą, a musi ją mieć, nabywcę chroni tzw. rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej. Czym jest owa rękojmia?
Rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej chroni nabywcę nieruchomości, jeśli okaże się, że nabył ją od osoby nieuprawnionej. Oczywiście, muszą zaistnieć pewne warunki. Przede wszystkim nieruchomość musi być nabyta odpłatnie (nie dotyczy to domu darowanego) i w dobrej wierze. Nie będzie mógł skorzystać z rękojmi ten, kto wiedział, że kupuje dom od osoby, która nie jest właścicielem, choć widnieje w księdze jako właściciel, lub ten, kto mógł się o tym dowiedzieć, a tego nie zrobił. Chodzi o dochowanie tzw. zwykłej staranności. Zanim podpiszemy umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, należy więc nie tylko oglądnąć księgę wieczystą, ale również sięgnąć do akt tej księgi i zobaczyć nieruchomość na własne oczy. Wtedy mamy szansę dowiedzieć się całej prawdy oraz poznać sąsiadów, bo przecież nie jest obojętne, kto dzieli z nami miedzę, mostek lub komu zawadzają gałęzie z naszego ogrodu.
Sprzedający może zataić przed nami, że nieruchomość jest obciążona prawem osoby trzeciej. Jeśli kupimy dom i okaże się, że jest on obciążony służebnością, a w księdze jej nie ujawniono, nabywca kupuje dom bez tego obciążenia - chroni go rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej, zaś samo obciążenie wygasa. Nie dotyczy to jednak:

ustanowionego dożywocia, służebności ustanowionych na podstawie decyzji organu administracji, obciążeń z mocy ustawy, służebności drogi koniecznej albo ustanowionej w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia.

Nie wygasa również umowa najmu czy dzierżawy, która nie jest ujawniona w księdze wieczystej. Nowy nabywca jako właściciel może ją jednak wypowiedzieć, z wyjątkiem umowy zawartej na czas oznaczony, w formie pisemnej z datą pewną i nieruchomość musi być już wydana najemcy lub dzierżawcy.
Osoba trzecia może też mieć prawo pierwokupu nieruchomości. Prawo to może przysługiwać z mocy ustawy lub umowy z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Prawo pierwokupu może być ujawnione w dziale III księgi wieczystej, lecz nie jest ono wymagane dla jego skuteczności. Naruszenie tego prawa, które przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa, jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi lub dzierżawcy nieruchomości rolnej powoduje bezwzględną nieważność umowy sprzedaży, niezależnie od tego, czy nabywca wiedział o prawie pierwokupu.
Osobom trzecim mogą też przysługiwać inne roszczenia do danej nieruchomości, np. przeniesienie na ich rzecz prawa własności z tytułu umowy przedwstępnej sprzedaży, a także ustanowienie na nieruchomości hipoteki. Roszczenia takie, jeśli były ujawnione w księdze wieczystej, można kierować bezpośrednio do nabywcy nieruchomości. Jeśli roszczenie nie było ujawnione, ale strony umowy o nim wiedziały albo gdy umowa była nieodpłatna, osoba trzecia może w terminie roku od zawarcia tej umowy wystąpić do sądu o uznanie umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, gdy zaspokojenie roszczenia jest niemożliwe. Uznanie umowy za bezskuteczną nie powoduje, że traci ona w całości swoją moc, a jedynie w stosunku do osoby trzeciej. Oznacza to, że jej sytuacja jest taka, jakby nieruchomości nie sprzedano - np. może żądać, by zbywca ustanowił na jej rzecz hipotekę, jeśli zobowiązał się do tego przed zbyciem nieruchomości.
Jeśli zbycie nieruchomości krzywdzi osobę trzecią jako wierzyciela zbywcy (osoba trzecia pożyczyła zbywcy pieniądze i nie może ich teraz odzyskać), może ona wystąpić do sądu z tzw. skargą pauliańską, tzn. o uznanie umowy zbycia za bezskuteczną w stosunku do niego. Wówczas w drodze egzekucji sądowej będzie mogła zaspokoić swoje roszczenie pieniężne z nieruchomości.
Każda sprawa ma, oczywiście, inne okoliczności i zawsze w odniesieniu do nich jest rozpatrywana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli