Włochy
Skuteczny bojkot
We Włoszech nie powiodła się zmiana dotychczasowej ustawy o sztucznym zapłodnieniu, podjęta przez radykałów i lewicę. W dwudniowym referendum udział wzięło niecałe 30 procent wyborców; ponieważ nie został przekroczony próg 50 procent plus jeden, jest ono nieważne. Do bojkotu głosowania nawoływali włoscy biskupi.
Reakcje promotorów referendum świadczą o tym, że przypisują oni biskupom swoją porażkę i powracają do używanych w kampanii wyborczej sloganów ostrzegających przed klerykalizacją życia publicznego i nadmiernym wpływem Kościoła.
„Nie walczyliśmy z nikim, jeżeli już, to zaangażowaliśmy się po stronie człowieka” - powiedział kard. Camillo Ruini, przewodniczący Episkopatu Włoch. „To nie zwycięstwo katolików, lecz zdrowego rozsądku” - tak wyniki referendum skomentował rzecznik rzymskiej Wspólnoty św. Idziego Mario Marazziti.
Ziemia Święta
Kolejna prowokacja
Reklama
Rabini środowiska Żydów ortodoksyjnych, zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich i duchowni muzułmańscy występują zgodnie przeciw zamiarom zorganizowania w Jerozolimie festiwalu homoseksualistów i lesbijek. Organizacje gejowskie chcą odbyć w sierpniu w Świętym Mieście swój światowy festiwal, który miałby trwać dziesięć dni. Zwierzchnicy trzech religii z Jerozolimy, aby zapobiec całemu przedsięwzięciu, podpisali wspólny apel. Do protestu przyłączyła się część izraelskich deputowanych z partii religijnych i nacjonalistycznych. Akcję protestu wspierają także wspólnoty ewangelickie ze Stanów Zjednoczonych.
Wszyscy protestujący bronią świętości Jerozolimy. Uważają, że festiwal gejowski naruszy szczególny charakter Świętego Miasta, „zasmuci Boga”, a także poważnie uderzy w ideę pokoju.
Poprzednie takie wydarzenie odbyło się w Rzymie w okresie obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego 2000 i był świadomą prowokacją wymierzoną w Kościół katolicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
USA
Jubileusz katolickiej TV
Dziesiąty rok działalności rozpoczął światowy katolicki kanał telewizyjny Eternal World Television Network (EWTN) w Stanach Zjednoczonych, wysyłający przez satelitę programy na różne kontynenty. Od lata 1996 r., gdy stacja nadała swą pierwszą audycję za pośrednictwem satelity Intelsat 601 do Ameryki Łacińskiej, program rozrastał się nieustannie i obecnie korzysta z satelity PAS9, docierając do 30 mln domostw latynoskich, środowisk języka hiszpańskiego w USA i w samej Hiszpanii.
Obecnie EWTN to koncern medialny, na który składa się: rozgłośnia radiowa, telewizja, internet i serwisy informacyjne różnego rodzaju. Za pośrednictwem 6 satelitów docierają one łącznie do 110 mln odbiorców w 110 krajach obu Ameryk, Europy, Afryki, rejonu Oceanu Spokojnego i Indii, tworząc w ten sposób największą sieć mediów religijnych na świecie.
„Dzieje EWTN to nie tylko to, co my zrobiliśmy, ale przede wszystkim, jak to robiliśmy” - powiedziała w okolicznościowym orędziu amerykańska zakonnica matka Angelica, założycielka i długoletnia szefowa (obecnie honorowa) stacji.
Ukraina
Wizyta kard. Arinze
Reklama
Dzień Eucharystii obchodzono uroczyście 9 czerwca we Lwowie. Mszy św. przewodniczył kard. François Arinze, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Koncelebransami byli kard. Marian Jaworski - metropolita lwowski, abp Ivan Jurkovič - nuncjusz apostolski na Ukrainie oraz biskupi ze wszystkim diecezji ukraińskich.
Kard. Arinze wygłosił konferencję na temat kultu Eucharystii. Odwołując się do nauczania Jana Pawła II, Ksiądz Kardynał zaakcentował jedyną i swoistą obecność Pana Jezusa: „Wiara wzbudza w nas świadomość, że będąc przed Eucharystią - jesteśmy przed samym Chrystusem. Eucharystia jest to misterium obecności, przez które w sposób najwyższy realizuje się obietnica Chrystusa, w której zapewniał, że zostanie z nami aż do skończenia świata”. W swoim wystąpieniu Kardynał przypomniał także o obowiązku każdego katolika uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.
Kard. Arinze przebywał na Ukrainie przez kilka dni. Brał udział w pracach Episkopatu oraz miał wykład dla lwowskich seminarzystów.
Maria Basza
Ludzie
Abp Silvano Tomasi przestrzegł, że „bezrobocie jest realną klęską społeczną”. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych przemawiał na trwającej do 16 czerwca w Genewie sesji generalnej Konferencji Pracy. Wskazał na szczególną uciążliwość takiej sytuacji dla ludzi młodych. Rok temu blisko połowa młodych na świecie nie miała pracy. Skutkiem bezrobocia wśród młodzieży jest - zdaniem Arcybiskupa - narkomania, przestępczość, a nawet terroryzm.
Abp Silvano Maria Tomasi CS ma 65 lat. Jest Włochem. Od 1996 r. pracuje w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Kierował placówkami dyplomatycznymi w Etiopii i Erytrei oraz w Dżibuti. Od dwóch lat jest stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ.
Włochy
Decyzja ośmiu najbogatszych państw świata o umorzeniu długów krajów ubogich mogłaby być pierwszym krokiem ku prawdziwej międzynarodowej solidarności. Taką nadzieję wyraziła Papieska Rada „Iustitia et Pax” w związku z zapowiedzianym anulowaniem zadłużenia 18 krajów rozwijających się i planowanym rozszerzeniem tego programu na 20 innych państw. „Nie wystarczy samo tylko zniesienie długów. Trzeba zwiększyć pomoc na rozwój” - czytamy w komunikacie Rady.
Spośród 18 przewidzianych do oddłużenia państw 14 stanowią kraje Afryki położone na południe od Sahary. Ostateczne decyzje o anulowaniu 40 mld długu ma podjąć szczyt G-8 podczas obrad, które odbędą się w Szkocji w dniach 6-8 lipca.
Chiny
Wielką akcję przeciw około stu „podziemnym” Kościołom i ich wiernym przeprowadziły ostatnio władze prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach. Zatrzymano i aresztowano blisko 600 osób - liderów kościelnych i zwykłych wiernych; ok. 100 przywódców, w tym profesorowie uniwersytetu działającego w stolicy tej prowincji - Changchun, nadal przebywa w więzieniach. O wydarzeniach, do których doszło 22 maja, poinformowało 14 czerwca Stowarzyszenie Pomocy Chinom (CAA).
Hongkong
Stolica Apostolska pragnie nawiązać stosunki dyplomatyczne z rządem w Pekinie, jeśli tylko przyzna on Kościołowi niezbędne swobody, a przede wszystkim możliwość mianowania biskupów.
Taki pogląd wyraził biskup diecezji Hongkongu Joseph Zen-ze Kiun. W ramach odczytu, który wygłosił 14 czerwca w tamtejszym Klubie Korespondentów Zagranicznych, przypomniał, że Watykan wielokrotnie próbował normalizować stosunki z Pekinem, ale niepowodzenie tych wysiłków wynikało dotychczas z braku zainteresowania tą sprawą ze strony chińskich władz komunistycznych.
Tydzień na świecie
Joaquin Navarro-Valls, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, przyjął z rąk prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego prestiżową nagrodę dziennikarską „Saint Vincent”.
Z opublikowanych na zlecenie Komisji Europejskiej badań Eurobarometru wynika, że wśród krajów UE najwięcej osób deklarujących wiarę w Boga jest na Malcie (95% ankietowanych) i Cyprze (90% ankietowanych). Kolejne miejsca zajmują Grecja i Portugalia (81%), Polska (80%) i Włochy (74%).
Według najnowszego sondażu Instytutu Gallupa, niemal 6 na 10 Amerykanów chce, aby wycofać z Iraku chociaż część stacjonujących tam wojsk USA. Jak podkreśla USA Today, jest to pierwszy od czasu rozpoczęcia inwazji w 2003 r. sondaż, według którego mieszkańcy USA wykazują tak niskie poparcie dla obecności armii amerykańskiej w Iraku. Do tej pory poniosło tam śmierć 1,7 tys. żołnierzy amerykańskich, a 12 tys. jest hospitalizowanych.
Sąd Najwyższy USA orzekł, że władze federalne mają prawo ścigać posiadaczy marihuany nawet w stanach, w których zalegalizowano jej posiadanie i używanie „w celach leczniczych”.
„Po odrzuceniu przez Francję i Holandię konstytucji okno dla dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej zamknęło się” - powiedział komisarz UE Günter Verheugen.
O rok przedłużyli zawieszenie sankcji dyplomatycznych wobec Kuby szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej obradujący w Luksemburgu. Skrytykowali oni reżim Fidela Castro za brak „zadowalającego postępu w przestrzeganiu praw człowieka na Kubie”.
W Iraku została uwolniona francuska dziennikarka Florence Aubenas, porwana 5 miesięcy temu razem ze swoim arabskim kierowcą. Niemal w tym samym czasie uwolniono uprowadzoną w połowie maja br. w Kabulu (Afganistan) Włoszkę Clementinę Cantoni, wolontariuszkę organizacji „Care International”.
Z okazji Światowego Dnia Pracy Dzieci, Międzynarodowa Organizacja Pracy upomniała się o nieletnich zatrudnionych w kopalniach, alarmując, że prawie 250 mln dzieci na świecie musi pracować zarobkowo, z czego ponad 1 mln - w kopalniach i kamieniołomach.
Białoruskie Ministerstwo Edukacji wydało utrzymane w stalinowskim stylu zarządzenie O zasadach przeciwdziałania próbom wciągania uczniów i studentów w bezprawną działalność polityczną. Głosi ono m.in., iż uczniowie i studenci, którzy będą brać udział w akcjach opozycji, mają być relegowani, a obowiązek ten spoczywa na rektorach i dyrektorach, pod groźbą zwalniania ich z posad. Ministerstwo nakazało także zintensyfikowanie działań propagandowych wśród młodzieży.
Zaledwie 150 km od stolicy Rosji zamachowcy wykoleili pociąg pasażerski Grozny-Moskwa, który przez Kreml jest przedstawiany jako symbol „normalizacji” na rosyjskim Kaukazie (na terenie Czeczenii jest ochraniany przez rosyjskie wojsko i służby specjalne). Po zamachu minister spraw wewnętrznych Rosji Raszid Nurgalijew zaostrzył środki bezpieczeństwa na kolei. Wiele wskazuje na to, że za zamachem może stać jedna z organizacji skrajnych nacjonalistów rosyjskich lub lewaków, a nie Czeczeni, jak sugerowały bezpośrednio po ataku władze Rosji.
Nepalska policja aresztowała prawie 100 dziennikarzy protestującym przeciwko restrykcjom nałożonym na media przez władze tego kraju.
Według raportu opublikowanego przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) z siedzibą w Sztokholmie, w ubiegłym roku na całym świecie wydano na zbrojenia 844 mld euro. Na pierwszym miejscu w tej klasyfikacji znajdują się Stany Zjednoczone i Chiny.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.