Targi SacroExpo 2005
Reklama
Już po raz 6. w halach wystawowych Targów Kielce odbyła się międzynarodowa wystawa Sacroexpo, podczas której można było oglądać m.in. wyposażenie kościołów, dewocjonalia, materiały budowlane - jednym słowem wszystko, co potrzebne jest do kompletnego wybudowania oraz wyposażenia świątyni. W tegorocznej edycji wystawy wzięło udział 235 firm z 11 krajów.
Targi, nad którymi honorowy patronat objęli: Papieska Rada Kultury, Prymas Polski kard. Józef Glemp, ordynariusz kielecki Kazimierz Ryczan oraz prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, uroczyście otworzył nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk. Zwrócił on uwagę na potrzebę organizowania takich targów. Jako największe tego typu w Europie, na trwałe wpisały się już w kalendarz imprez targowych.
Targom, które trwały w dniach 13-15 czerwca, towarzyszyły wyjątkowo bogate imprezy towarzyszące. M.in. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego miała miejsce premiera sztuki Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera, w kościele pw. św. Józefa na kieleckim Szydłówku można było wysłuchać oratorium Golgota Świętokrzyska, a w Kieleckim Centrum Kultury odbył się pokaz filmu Przyjaciel Pana Boga. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się towarzysząca targom wystawa „Tak nas nauczał”... Jan Paweł II w fotografii Arturo Mari. Wystawę otworzył autor zdjęć, który powiedział m.in., że praca z Janem Pawłem II była dla niego prawdziwym wyróżnieniem i dawała mu wielkie szczęście. Podziękował także wszystkim ludziom, którzy towarzyszyli mu od początku pontyfikatu Jana Pawła II, pomagając w pracy. Następnie oprowadził dostojnych gości po wystawie, opowiadając o fotografiach, do których ma największy sentyment.
Wśród nagrodzonych wystawców znalazła się Pracownia Witraży „Furdyna” z Krakowa, która otrzymała honorowy medal „Per artem ad Deum”, przyznany przez Papieską Radę Kultury. Prymas Polski kard. Józef Glemp przyznał medal honorowy Pracowni Szat Liturgicznych Honoraty Gilman z Chorzowa, a biskup kielecki Kazimierz Ryczan - honorową nagrodę dla firmy Celman A.K.C.K. Manulik S.C. z Gdyni za rzeźbę Pieta.
Kolejne, siódme już targi Sacroexpo odbędą się za rok.
Władysław Burzawa
100-lecie encykliki „Il fermo proposito”
Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej
Reklama
11 czerwca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się ogólnopolska konferencja Akcji Katolickiej poświęcona 100-leciu encykliki papieża św. Piusa X Il fermo proposito. Zainicjowała ona organizowanie się w Europie ruchów, z których zrodziła się Akcja Katolicka.
Konferencję rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity lubelskiego - abp. Józefa Życińskiego, z udziałem krajowego asystenta Akcji Katolickiej bp. Mariusza Leszczyńskiego i ks. prof. dr. Stanisława Wilka - rektora KUL. Następnie uczestnicy zjazdu, którzy przybyli do Lublina ze wszystkich diecezji, wysłuchali referatu bp. Leszczyńskiego, który przedstawił znaczenie encykliki, ogłoszonej 11 czerwca 1905 r. i jej przesłanie dla Akcji Katolickiej. Ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka - asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej mówił o relacji stowarzyszenia na tle jego historii i zadań współczesności. Halina Szydełko - prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej omówiła stan obecny i perspektywy rozwoju stowarzyszenia.
Wśród gości konferencji była grupa inicjatywna Akcji Katolickiej z Litwy, której przewodniczył Darius Smielous. Delegacja przyjechała z archidiecezji kowieńskiej, znanej z aktywnej działalności ruchów i wspólnot katolickich. Podobnie jak w Polsce, litewska AK największy swój rozkwit przeżywała przed II wojną światową. Działalność zrzeszeń oraz organizacji katolickich była koordynowana przez Centrum Akcji Katolickiej, założone już w 1919 r. II wojna światowa, okupacja nazistowska i sowiecka przeszkodziły w rozwoju ruchu.
W 1993 r., odbywając podróż apostolską w krajach nadbałtyckich, papież Jan Paweł II odwiedził Górę Krzyży, także Kowno. Wizyta Papieża ożywiła i dodała nowych duchowych bodźców istniejącym już wspólnotom i ruchom Kościoła katolickiego. We wrześniu 2004 r. przedstawiciele środowisk archidiecezji kowieńskiej uczestniczyli w spotkaniu Międzynarodowej Federacji Akcji Katolickiej z Janem Pawłem II w Loreto.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bożena Ulewicz
Konkurs na pomnik Jana Pawła II
Ogłoszony został konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Częstochowie. Ideą budowy pomnika jest uczczenie pamięci Jana Pawła II oraz podkreślenie idei pielgrzymowania zawartej zarówno w jego pontyfikacie, jak i w wielowiekowej tradycji Częstochowy. Pomnik, który zostanie wzniesiony na pl. Daszyńskiego, wzbogaci również przestrzeń miejską o rzeźbiarskie dzieło artystyczne.
Konkurs ma charakter otwarty, jednoetapowy. Prace (modele w skali 1:10 lub zbliżonej) będą przyjmowane przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie do 30 października br., ogłoszenie wyników nastąpi 30 listopada br. Prace biorące udział w konkursie zostaną wystawione w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Praca konkursowa, która znajdzie się na pierwszym miejscu, zostanie nagrodzona realizacją dzieła, a z autorem zostanie zawarta odrębna umowa realizacyjna. Autorzy prac, które zdobędą drugie i trzecie miejsce, otrzymają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio - 4 i 3 tys. zł.
Komitet Budowy Pomnika mieści się pod adresem: Częstochowska Organizacja Turystyczna, Al. Najświętszej Maryi Panny 65, 42-217 Częstochowa, tel./fax (0-34) 368-22-60; e-mail: czot@czestochowa.um.gov.pl. Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronach www.czestochowa.pl oraz www.niedziela.pl
Solidarność z obrońcami praw dziecka w Madrycie
Wyrazy solidarności z uczestnikami demonstracji w obronie praw dziecka, małżeństwa i rodziny w Madrycie wyraziła Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Demonstranci wyrażą protest przeciwko projektowi hiszpańskiego rządu, by parlament zalegalizował związki homoseksualne wraz z przyznaniem im prawa do adopcji dzieci.
„Zamiar zrównania związków osób tej samej płci z małżeństwami obniża znaczenie rodziny, która jest podstawową ludzką wspólnotą, sercem życia społecznego i jego fundamentem” - pisze Federacja. Oświadczenie podkreśla też, że nieliczenie się z potrzebami rodziny, „w tym dzieci, które potrzebują obojga rodziców, jest głęboko sprzeczne z prawami człowieka”.
„Wyrażamy nadzieję, że wielki naród hiszpański nie zaprzeczy wartościom, na których budowany jest od wieków” - głosi oświadczenie Federacji zrzeszającej w Polsce136 organizacji prorodzinnych.
Tydzień w Polsce
Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) w swoim raporcie oskarżyła Polaków o silne antysemickie nastroje. Jako głównych głosicieli antysemityzmu w Polsce wymieniła instytucje związane z Kościołem katolickim, w tym przede wszystkim Radio Maryja (wcześniej na łamach francuskiego dziennika Le Figaro napisano m.in., iż Polska jest najbardziej antysemickim krajem Europy Wschodniej). Przeciwko „fałszywym i głęboko krzywdzącym” oskarżeniom Polaków o antysemityzm zaprotestował m.in. przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik.
Radni Lwowa zatwierdzili datę otwarcia Cmentarza Orląt Lwowskich - 24 czerwca br. Za jej przyjęciem głosowało 66 z 78 obecnych na sali radnych. Wcześniej apel o zaaprobowanie ugody w tej sprawie wystosował do radnych prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Władze Związku Polaków na Białorusi usunęły z organizacji jej byłego prezesa Tadeusza Kruczkowskiego, wspieranego przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Jego postępowanie zostało odebrane jako próba przejęcia kontroli nad prasowym organem Związku Głos znad Niemna
Media doniosły, że jeden z głównych konsultantów politycznych Kremla Gleb Pawłowski prowadzi propagandową walkę przeciwko Polsce. Podległy mu portal internetowy publikuje materiały m.in. o „polskich obozach koncentracyjnych, w których w latach 20. ginęli Rosjanie”. Portal ten przez Rosjan jest uważany za „kremlowskie miejsce” w internecie.
Resort finansów wycofał się z pomysłu nałożenia nowej akcyzy na olej opałowy.
Sejm w nadzwyczajnym tempie przyjął ustawę chroniącą posłów przed płaceniem odszkodowań za złe prawo - w polskich sądach leżą już 134 pozwy przeciwko parlamentowi, związane przede wszystkim z wadliwą „ustawą 203”, w której posłowie nakazali wypłacić podwyżki pracownikom służby zdrowia, ale nie wskazali źródeł ich finansowania.
Jarosław Kalinowski został kandydatem PSL na prezydenta.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski ujawnił, że namawia marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza do zmiany decyzji i startu w jesiennych wyborach prezydenckich.
NIK w specjalnym raporcie stwierdził m.in., że KRRiT - wbrew zapisom ustawowym - stosuje „cenzurę prewencyjną” zamiast zasady dbania o wolność słowa. Zdaniem NIK, w decyzjach koncesyjnych KRRiT nielegalnie zamieszczane były postanowienia nakładające na koncesjonariuszy ograniczenia w sprawach programowych i kapitałowych nadawców.
Doszło do poważnego konfliktu w redakcji Gazety Polskiej. Redaktor naczelny pisma Piotr Wierzbicki po sporze z wydawcą, który miał go nakłaniać do umieszczenia w piśmie kryptoreklamy, został zmuszony do odejścia.
W 60. rocznicę aresztowania przez władze sowieckie 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w Warszawie uroczystości poświęcone ich pamięci. Odsłonięty został również pomnik dowódcy AK i współtwórcy Państwa Podziemnego - gen. Stefana Roweckiego „Grota”.