Reklama

Patrząc w niebo

Merkury

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomiędzy gwiazdozbiorami Herkulesa i Wolarza znajdziemy opisaną poprzednio konstelację Korony Północnej. Gdy skierujemy wzrok niżej nad horyzont, ujrzymy położony po obu stronach ekliptyki gwiazdozbiór Wagi. Dalej w stronę zachodu napotkamy gwiazdozbiór Panny, na skraju którego wyróżnia się teraz bardzo jasna planeta Jowisz. W ciągu ostatnich dwóch tygodni rzadko oglądana planeta Merkury szybko zbliżyła się do Wenus i właśnie teraz, w niedzielę 26 czerwca, dojdzie do cudownego zjawiska. Wydawać nam się będzie, że oto Merkury złączył się z Wenus! Do tego tuż pod nimi znajduje się Saturn. Mamy więc dobrą okazję to zobaczyć. W ciągu następnych dwóch tygodni Merkury zatoczy malutkie kółeczko wokół Wenus i znajdzie się wyraźnie pod nią, ażeby w następnych dniach, wraz z Saturnem, szybko zniknąć w blasku Słońca.
Bliskość Słońca zawsze utrudniała obserwacje Merkurego z Ziemi. Podczas każdego 88-dniowego okresu orbitalnego jest zaledwie parę dni, w czasie których w ogóle można zobaczyć tę planetę. Widoczna jest wówczas nisko nad horyzontem po zmierzchu lub przed świtem. I niestety, nigdy nie widać jej na zupełnie ciemnym tle nieba. Jeżeli wówczas zdarzą się dni pochmurne, to na następne obserwacje trzeba czekać parę miesięcy. Dlatego przez długi czas informacje o Merkurym były skąpe. Dopiero pod koniec XIX wieku Giovanni Schiaparelli wykonał przybliżoną mapę planety, a w 1965 r. dokonano jeszcze dokładniejszych odkryć. Pierwsze dobre zdjęcia wykonała sonda Mariner10 w 1974 r. Widać na nich, że krajobraz Merkurego przypomina powierzchnię Księżyca ze śladami intensywnego bombardowania przez liczne meteoryty.
Merkury jest planetą najbliższą Słońcu, odległą od niego o ok. 58 mln km. Okrąża Słońce w czasie 88 dni, a obraca się wokół swej osi w ciągu 59 dni. Dlatego na Merkurym dzień jest niewyobrażalnie długi.
Ale najciekawsze zjawisko zobaczylibyśmy z powierzchni tej planety o świcie. Słońce wschodzi wówczas nad horyzont na niewielką wysokość, potem cofa się na moment i wschodzi jeszcze raz! Taki podwójny wschód Słońca jest ewenementem w całym Układzie Słonecznym. W ciągu dnia tarcza słoneczna zmienia też znacznie swoje rozmiary z powodu wydłużenia orbity Merkurego. To wydłużenie jest znacznie większe niż orbity ziemskiej, której eliptyczny tor jest zbliżony kształtem do okręgu.
Po stronie nasłonecznionej temperatura powierzchni osiąga aż +400ºC, ale po stronie „nocnej” opada do -170ºC. Merkury ma atmosferę ze śladowymi ilościami argonu i helu. Planeta nie ma księżyców. Największą z jego znanych formacji geograficznych jest Basen Caloris o szerokości 1400 km. Są tam też setki kilometrów ścian skalnych o wysokości do 4 km. Przypuszcza się, że powstały one podczas ochładzania się planety miliardy lat temu. We wnętrzu Merkurego znajduje się żelazny rdzeń o średnicy równej trzem czwartym średnicy planety, który wytwarza pole magnetyczne o sile równej zaledwie 1% pola Ziemi.
Pierwsze dni tegorocznego lata przyniosły ciekawe zjawiska na niebie. Noce są teraz ciepłe, co wykorzystuje cała astronomiczna rodzinka Niedzieli. Dziękuję Czytelnikom za listy i życzę wszystkim bezchmurnego nieba na wakacje. Do zobaczenia pod gwiazdami!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie i nauczyciele szkół katolickich modli się o błogosławieństwo Boże w nowym roku szkolnym

2024-09-12 10:35

Ks. Łukasz Romańczuk

Szkoły Katolickiej z terenu Archidiecezji Wrocławskiej miały swoją modlitewną inaugurację roku szkolnego 2024/2025. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego sprawowana była w kościele Krzyża Świętego na Ostrowie Tumskim.

Więcej ...

Białystok: Pluł na krzyż i rzucał mszałem o ziemię

2024-09-12 11:53

Adobe Stock

Konieczne jest powołanie biegłego do zbadania stanu zdrowia oskarżonego - zdecydował w czwartek Sąd Rejonowy w Białymstoku, jeszcze przed otwarciem przewodu sądowego w sprawie dotyczącej obrazy uczuć religijnych i znieważenia miejsca kultu. Proces został odroczony bezterminowo.

Więcej ...

Drzewo śmierci i życia jako metafora ludzkiej wolności...

2024-09-12 22:31

plakat organizatorów

„Ponieważ we wrześniu przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, stąd w naturalny sposób taka właśnie duchowa wędrówka, po ideach drzewa i krzyża, obficie ilustrowana dziełami sztuki europejskiej…” – pisze o. Józef Tarnawski, zapraszając na spotkanie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Kościół

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Rok liturgiczny

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...