Reklama

III Krajowy Kongres Eucharystyczny

Beatyfikacja na zgodę

Podczas Mszy św. kard. Józef Glemp - w imieniu Benedykta XVI - beatyfikował trzech kapłanów

ks. Henryk Zieliński

Podczas Mszy św. kard. Józef Glemp - w imieniu Benedykta XVI - beatyfikował trzech kapłanów

Beatyfikację trzech duchownych ogłosił w Warszawie podczas Kongresu Eucharystycznego Prymas Polski - kard. Józef Glemp. W czasie Eucharystii na placu Piłsudskiego doszło również do polsko-ukraińskiego pojednania. „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” - powiedział abp Józef Michalik, powtarzając słowa biskupów polskich do biskupów niemieckich sprzed czterdziestu lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wenanty Źrebiec, starszy pan w eleganckiej białej koszuli, na Mszę św. beatyfikacyjną przyjechał z Nowego Żmigrodu. - Służyłem jako ministrant do Mszy św. ks. Findyszowi, który dzisiaj jest wynoszony na ołtarze - wspomina. Do dziś pamięta, jak przywieźli go do parafii z więzienia. - Jeden z mężczyzn wyniósł ks. Findysza z auta na rękach, był wycieńczony, po prostu szkielet człowieka. Cały Kościół płakał - opowiada. Przerywa mu głos ceremoniarza, który wszystkich wiernych zgromadzonych na placu Piłsudskiego prosi o powstanie, gdyż wnoszone są relikwie beatyfikowanych sług Bożych. Po uroczystej Litanii do Wszystkich Świętych rozpoczyna się Eucharystia - centralny punkt III Krajowego Kongresu Eucharystycznego. W górze ukazują się transparenty z napisami: „Msza św. centrum życia”, „Dziękujemy za beatyfikację ks. Markiewicza - siostry michalitki”, „Dom Dziecka - Moja Rodzina. Pawlikowice”, „Panie Jezu, Dobry Pasterzu, dzięki Ci za Władysława, Sługę Wiernego”, „Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej” i wiele, wiele innych. Ludzie rozkładają też parasole, które mają ochronić przed słońcem. Natomiast harcerze zaczynają roznosić butelki z wodą.
Prymas Polski, w imieniu Benedykta XVI, odczytał list beatyfikacyjny. Na ołtarze zostali wyniesieni: ks. Władysław Findysz, męczennik komunizmu, ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Loretanek, i ks. Bronisław Markiewicz, założyciel Michalitów i Michalitek. Papież ustalił też, że liturgiczne wspomnienie bł. ks. Władysława Findysza będzie obchodzone 23 sierpnia, bł. ks. Bronisława Markiewicza - 30 stycznia, a bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego - 7 września.
Abp Józef Michalik wygłosił na Mszy św. beatyfikacyjnej homilię, której sporą część poświęcił idei przebaczania. Podkreślił, że Bóg jest gotów nieustannie wybaczać człowiekowi, o ile okaże on skruchę, żal i chęć poprawy. „Jakże inaczej mógłby wyglądać ład w naszej ojczyźnie, gdyby nie brakowało spojrzenia w prawdzie na siebie tych, którzy kierują państwem, uchwalają prawa, i tych, którzy te prawa mają i powinni zachowywać” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Ponieważ podczas Kongresu biskupi polscy i ukraińscy podpisali akt wzajemnego pojednania, abp Michalik powiedział:. „Dziś wobec Pasterzy Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i w Polsce, świadomi, że historię naszych obrządków, Kościołów i Narodów nie zawsze pisaliśmy godnie i uczciwie, tak jak wskazywał nam Chrystus, nasz Nauczyciel, chcemy także powiedzieć: przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Dodał, że nie godzi się licytować, kto jest bardziej winny, kto zaczął i kto więcej wycierpiał, bowiem „sąd sprawiedliwy należy do Boga”. Wspomniał o cierpieniach, jakich Polacy doświadczyli od Ukraińców oraz o cierpieniach Ukraińców i Łemków, których sprawcami byli Polacy. „Bez uznania win nie godzi się zbliżać do tajemnicy Krzyża i Eucharystii” - podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Po wyznaniu wiary przewodniczący KEP - abp Józef Michalik i zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej - kard. Lubomyr Huzar odmówili modlitwę pojednania. Przyznali w niej, że Polacy i Ukraińcy zadali sobie wzajemnie wiele krzywd, co „napawa nas niewymownym bólem”. Poprosili „braci i siostry obu narodów”, aby razem z nimi „przebaczyli sobie wzajemnie”. Zwrócili się też do Boga z prośbą o odpuszczenie grzechów i win oraz pomoc, „abyśmy postępowali, jak godzi się braciom i siostrom”. Wierni zebrani na stołecznym placu Piłsudskiego włączali się w modlitwę przez aklamację: „Kyrie, Kyrie eleison” (Panie, Panie, zmiłuj się nad nami). Modlitwę zakończyło przekazanie sobie przez biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich znaku pokoju, co zostało owacyjnie przyjęte przez zgromadzonych, wśród których byli zarówno Polacy, jak i Ukraińcy.
Po Komunii św. uczestnicy III Krajowego Kongresu Eucharystycznego zobaczyli i usłyszeli odtworzony na wielkim ekranie fragment przemówienia Papieża Benedykta XVI, wygłoszonego w Watykanie przed modlitwą Anioł Pański. Ojciec Święty zakończył swoje wystąpienie na temat warszawskiego Kongresu wypowiedzianymi po polsku słowami: „Pozostań, Panie, w naszych rodzinach. Niech Bóg Wam błogosławi!”. Na placu rozległy się oklaski.
Na Kongresie odprawione zostały również uroczyste Nieszpory, podczas których nastąpiło odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, małżeńskich i ślubów zakonnych. Bp Sławoj Leszek Głódź wygłosił wtedy homilię, w której stwierdził, że Kościół nie boi się prawdy o okresie komunizmu. „Chcemy poznać prawdę nie tylko o ofiarach systemu, lecz również o ich katach, których nazwiska są w materiałach zamazane” - powiedział. Kreśląc sylwetkę ks. Findysza, jednego z tysięcy polskich księży w różnym stopniu represjonowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, abp Głódź podkreślił, że większość polskich księży wyszła z prób konfrontacji z „bezpieką” moralnie zwycięsko. Ci zaś, którzy się załamali, „ulegli potężnej, szatańskiej machinie zła”. Przypomniał, że nikt nie zgłaszał się do współpracy z SB na ochotnika. „Dlatego w kontekście beatyfikacji ks. Findysza uznajemy za głęboko niesprawiedliwe rozpowszechnianie pogłosek, jakoby 10 proc. polskich księży współpracowało z systemem. Bo czy to znaczy, że co dziesiąty z nas tu, przy ołtarzu i na tym placu, jest zdrajcą?” - pytał Biskup Warszawsko-Praski.
Dwudniowy Kongres przebiegał pod hasłem Pozostań, Panie, w naszych rodzinach, nawiązującym do obchodzonego w całym Kościele Roku Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli