Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II

Reklama

Franciszkanin konwentualny o. Zdzisław Kijas został mianowany teologiem w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, czyli wicepostulatorem
Od września o. Kijas będzie przebywał na stałe w Rzymie, bowiem na początku czerwca otrzymał on nominację na rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego „San Bonaventura” w Rzymie, zwanego również Seraphicum.
Zadaniem o. Kijasa będzie przeczytanie i ocena pod kątem zgodności z doktryną i moralnością katolicką wszystkich tekstów opublikowanych przez Karola Wojtyłę, nim został on Papieżem, a więc z okresu krakowskiego, a także tekstów z okresu pontyfikatu, ale tych, których nie publikował jako papież, lecz podpisywał swoim nazwiskiem. Nie chodzi więc o encykliki czy adhortacje, lecz np. o książki Pamięć i tożsamość czy Dar i tajemnica. Pierwszy taki tekst pochodzi z 1949 r. i dotyczy sługi Bożego Jana Tyranowskiego.
45-letni o. Kijas jest franciszkaninem konwentualnym z polskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Ukończył Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, jest prodziekanem i wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1997 r. został kierownikiem nowo utworzonej katedry ekumenizmu na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz wicedyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu, istniejącego przy PAT.
Obecnie jest prodziekanem Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej, dyrektorem Ośrodka Studiów Franciszkańskich na Wydziale Teologicznym PAT i Instytutu Studiów Franciszkańskich. Jest autorem kilkunastu książek, ponad 200 artykułów naukowych, kilkudziesięciu popularnonaukowych, recenzji i tłumaczeń.

Francja

Paryż ma nowych kapłanów

25 czerwca arcybiskup Paryża André Vingt Trois - wyświęcił w katedrze Notre-Dame 11 neoprezbiterów. Sprawa powołań kapłańskich ma żywotne znaczenie dla Kościoła francuskiego. W całym kraju wyświęcono w tym roku zaledwie 111 kapłanów, w tym 90 diecezjalnych i 21 zakonnych. Od połowy lat sześćdziesiątych nad Sekwaną obserwuje się głęboki kryzys powołań.
Zdaniem ks. Jacquesa Anelli, odpowiedzialnego za duszpasterstwo powołań we Francji, przyczyną kryzysu są przemiany strukturalne na wsi, zmniejszenie się liczby rodzin wielodzietnych i likwidacja niższych seminariów duchownych. Sprawia to, że podnosi się średnia wieku alumnów, ich decyzje mają bardziej świadomy charakter, często są to osoby o sporym dorobku życiowym i zawodowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Filipiny

Pogrzeb kard. Sina

Reklama

28 czerwca tysiące Filipińczyków wzięło udział w pogrzebie kard. Jaime Sina. Emerytowanego metropolitę Manili żegnali m.in. prezydent kraju Gloria Arroyo oraz była prezydent Corazon Aquino, która objęła władzę w 1986 r., po obaleniu reżimu Ferdynanda Marcosa. Ogromną rolę w tych wydarzeniach odegrał kard. Sin. Dzięki jego apelom doszło do tzw. różańcowej rewolucji, pokojowego obalenia dyktatora i jego ucieczki z kraju.
Podczas uroczystości pogrzebowych abp Fernando Capalla - przewodniczący Episkopatu Filipin podkreślił troskę wielkiego męża Kościoła o jedność całego narodu.
Obecny metropolita Manili - abp Gaudencio Rosales wskazał na odwagę swego poprzednika, który nie obawiał się despotów, ludzi nieuczciwych, niesprawiedliwych czy też uciskających inne osoby. Doczesne szczątki kard. Jaime Sina spoczęły w krypcie katedry w Manili.

Ludzie

Ks. prał. Sławomir Oder - postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II wyjaśnia, że etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego jest etapem zbierania materiałów na jego temat. Nie bada się ich głębiej pod względem merytorycznym. Potem dopiero przedmiotem dociekania jest życie, heroiczność cnót i opinia świętości kandydata na ołtarze. Wszyscy członkowie trybunału powinni czuwać, aby wszystkie normy prawa procesowego zostały zachowane, gdyż jednym z pierwszych elementów, które będą stanowiły przedmiot dociekań w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych po fazie diecezjalnej, jest stwierdzenie ważności procesu, a więc czy wszystkie normy procesowe zostały zachowane.

Ks. Sławomir Oder ma 45 lat. W 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie. W Rzymie uzyskał doktorat obojga praw - kanonicznego i cywilnego. Skończył tzw. Świętą Rotę - najwyższe studia kościelne w zakresie prawa kanonicznego. Trzy lata temu Papież powierzył mu prezydenturę rzymskiego Trybunału Apelacyjnego.

Chiny

Jako wydarzenie bezprecedensowe określiły katolickie agencje informacyjne udzielenie 28 czerwca w Szanghaju sakry biskupiej 42-letniemu ks. Josephowi Xing Wenzhi. Nowy chiński hierarcha Kościoła „patriotycznego” przyjął ją - jak publicznie stwierdził - za zgodą Stolicy Apostolskiej.
Opinię tę potwierdził obecny na uroczystości przełożony generalny Amerykańskiego Stowarzyszenia Misji Zagranicznych - ks. John Sivalon. Zgromadzenie to umożliwiło nowemu biskupowi pogłębienie formacji teologicznej w Stanach Zjednoczonych w roku akademickim 2003-2004.
Uroczystości w Szanghaju były pierwszymi tego rodzaju od dwudziestu lat.

USA

Po wydanej 27 czerwca kontrowersyjnej decyzji Sądu Najwyższego USA, zakazującej stawiania monumentów i tablic z Dekalogiem w budynkach sądowych, chrześcijańskie organizacje zapowiadają kampanię stawiania pomników o tematyce religijnej. „W przyszłym roku powinno ich stanąć w całych Stanach Zjednoczonych ponad 100” - poinformowano na łamach Washington Post. „Chrześcijańskie dziedzictwo powinno być również tak chronione” - uważają przedstawiciele chrześcijańskich organizacji.

Tadżykistan

Bp Jerzy Maculewicz odbył 26 czerwca ingres do kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Taszkiencie. W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Kazachstanie i innych krajach Azji Środkowej abp Józef Wesołowski, ordynariusz Astany abp Tomasz Peta oraz bp Jan Paweł Lenga z Karagandy, bp Teofil Howaniec z Ałma Aty i przełożony misji sui iuris w Tadżykistanie o. Carlos Avila.

Tydzień na świecie

Jubileusz 50 lat istnienia obchodziła Amerykańska Częstochowa - sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Doylestown, prowadzone przez Ojców Paulinów. W Mszy św. z tej okazji, pod przewodnictwem kard. Justyna Rigali, arcybiskupa Filadelfii, uczestniczyło ok. 20 tys. osób. Homilię w języku polskim wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp, a w języku angielskim - kard. Adam Maida.

Komisja Europejska przyjęła tzw. mandat negocjacyjny, czyli plan rozmów członkowskich z Turcją, potwierdzając wolę przyjęcia tego kraju do Unii Europejskiej.

Parlament Kanady uchwalił - pomimo sprzeciwu miejscowego Kościoła katolickiego - ustawę o zmianie definicji małżeństwa, która zrównała status związków homoseksualnych z normalnymi małżeństwami.

Izba niższa hiszpańskiego parlamentu ostatecznie przyjęła ustawę, która daje osobom homoseksualnym prawo do zawierania „małżeństw” i adopcji dzieci. Wcześniej odrzucił ją hiszpański senat.

Hiszpańskie Forum Rodziny złożyło w Junta Electoral Central ponad 1 mln podpisów zebranych przeciwko objęciu definicją małżeństwa związków homoseksualnych. Forum domaga się rewizji artykułów 44 i 175 obecnego kodeksu cywilnego, tak aby mianem małżeństwa określano wyłącznie związek mężczyzny i kobiety. Forum domaga się też, aby jedynie takie pary miały prawo do adopcji dzieci.

Parlament Słowenii wyraził zgodę na rejestrowanie związków homoseksualnych w tym kraju.

Nie spełniły się marzenia polskich przedsiębiorców o masowym i skutecznym wejściu na unijny, w tym niemiecki, obszar gospodarczy. Zdaniem hamburskiego tygodnika Der Spiegel, rok po uzyskaniu członkostwa Unii Europejskiej polskie inwestycje na rynku niemieckim należą do rzadkości.

Rząd Serbii i Czarnogóry potępił masakrę w Srebrenicy, dokonaną w 1995 r. na bośniackich cywilach przez serbskie formacje wojskowe, i odciął się od tych, którzy podjęli decyzję o dokonaniu zbrodni.

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, który przebywał z wizytą na Ukrainie, oświadczył m.in., że nie jest w stanie określić, kiedy kraj ten stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zapewnił jednak, że w ostatnim czasie w stosunkach między Ukrainą a NATO nastąpiło „znaczne ożywienie”, co dobrze rokuje na przyszłość.

Szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Ukrainie Jen Bougs oświadczył, że UE pokryje tegoroczne wydatki w wysokości 20 mln euro na reformę sądownictwa, administracji, a także walkę z korupcją w tym kraju. Jak poinformował dziennik Ukraińskie Nowyny, wszystkie przeznaczone na to środki finansowe będą pochodziły z programu TACIS.

Konserwatywny burmistrz Teheranu Mahmud Ahmadineżad został zwycięzcą drugiej tury irańskich wyborów prezydenckich, zdobywając 61,6% głosów (pokonał umiarkowanego b. prezydenta kraju Atbara Haszemi Rafsandżaniego).

Zdecydowane zwycięstwo w wyborach w Libanie odniósł opozycyjny i antysyryjski blok Saada Haririego.

Wciąż niespokojnie w Iraku: ponad 30 osób zginęło w 4 zamachach bombowych, m.in. na iracką bazę wojskową w północnej części kraju. Tymczasem prezydent USA George W. Bush ogłosił, że Amerykanie na razie nie planują wycofania się z Iraku.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP: upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu

2025-01-27 16:59

PAP/Jarek Praszkiewicz

„Obozy takie jak Auschwitz zostały zbudowane, aby realizować plan zagłady narodu żydowskiego. Był to zbrodniczy plan Hitlera i nazistowskich Niemiec, mający na celu dokonanie ich eksterminacji. Upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu, w tym ponad 3 miliony obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej” - powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Więcej ...

Joe Biden przyjęty do grona masonów. Czy to oznacza automatyczną ekskomunikę?

2025-01-27 13:11
Joe Biden

Karol Porwich/Niedziela

Joe Biden

Były prezydent USA, którego media przedstawiały jako model „katolika”, 19 stycznia oficjalnie otrzymał członkostwo masońskie.

Więcej ...

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji o Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji

2025-01-27 14:23

Vatican Media

Obchody Roku Jubileuszowego 2025 w Rzymie rozpoczęły się od Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji. Odbył się w dniach 24 - 26 stycznia i był pierwszym z głównych wydarzeń Roku Świętego. O tym ważnym wydarzeniu Włodzimierz Rędzioch rozmawiał z Paolo Ruffinim, prefektem Dykasterii ds. Komunikacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Wiara

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Wiadomości

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Święta matka

Wiara

Święta matka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...