W swoim orędziu, wygłoszonym w Kaplicy Sykstyńskiej na zakończenie konklawe, Benedykt XVI powiedział: „Wbrew wszelkim moim przewidywaniom Boża Opatrzność, poprzez głosy czcigodnych ojców kardynałów, powołała mnie na następcę tego wielkiego Papieża”.
Jednakże wielu ludzi przypuszczało, że nowym Biskupem Rzymu zostanie wybrany właśnie kard. Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, dziekan Kolegium Kardynalskiego, „wypróbowany przyjaciel” Jana Pawła II - jak on sam określił go w swojej książce Wstańcie, chodźmy!
Przewidywania te się spełniły. Kardynałowie elektorzy bez trudu wskazali człowieka, który w ich oczach jest najbardziej odpowiednią osobą, by rządzić Kościołem po wielkim pontyfikacie Jana Pawła II.
„Ogromny ciężar odpowiedzialności. (...) Niesłychanie trudne zadanie” - tymi słowami określił Benedykt XVI misję, która została mu powierzona przez Opatrzność. Powiedział też, że liczy na „bezmierną Bożą pomoc”, która będzie wspierać jego „wątłe siły”, że Jan Paweł II „trzyma go mocno za rękę” i mówi do niego: „Nie lękaj się!”.
W dniu inauguracji pontyfikatu Ojciec Święty wyznał: „Nie jestem sam. Nie muszę nieść sam tego, czego w istocie nie byłbym w stanie sam udźwignąć. Rzesza świętych Bożych ochrania mnie, wspomaga i prowadzi. A Wasza modlitwa, Drodzy Przyjaciele, Wasza wyrozumiałość, Wasza miłość, Wasza wiara i Wasza nadzieja mi towarzyszą”.
Benedykt XVI kontynuuje wielkie dzieło odnowy Kościoła, prowadzone tyle lat przez Jana Pawła II zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II. Ojciec Święty podkreślił, cytując list apostolski Novo millennio ineunte, że Sobór również dla niego jest „busolą”, którą będzie się kierować na rozległym oceanie trzeciego tysiąclecia.
W nowym numerze polskiego wydania L’Osservatore Romano (7-8/2005) zamieszczone są papieskie przemówienia (m.in. do Korpusu Dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej, do duchownych diecezji rzymskiej, po projekcji filmu Karol - człowiek który został papieżem) i homilie (z okazji święceń kapłańskich i Bożego Ciała), katechezy środowe o modlitwie brewiarzowej, rozważania przed modlitwą Anioł Pański. Wiele miejsca zajmują materiały dotyczące rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II oraz jego ważny list apostolski Szybki rozwój, skierowany do odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu. Warto zwrócić uwagę również na dział poświęcony Kurii Rzymskiej, w którym przedstawiono i omówiono najważniejsze urzędy Stolicy Apostolskiej.
Zamówienia na prenumeratę pisma w 2005 r. należy kierować do parafii, kurii biskupich lub pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu