Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Atak na Londyn

Czynem antyludzkim i antychrześcijańskim nazwał Benedykt XVI serię zamachów terrorystycznych, do jakich doszło 7 lipca br. w Londynie - powiadomił w liście do katolickiego arcybiskupa Westminsteru - kard. Cormaca Murphy-O’Connora watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano. Ojciec Święty przekazał tą drogą kondolencje rodzinom ofiar, zapewniając o swojej modlitwie, aby Pan „udzielił pociechy, którą tylko On może przynieść w takich sytuacjach”.
Bomby wybuchły na kilku stacjach londyńskigo metra i w autobusie. Zginęło kilkadziesiąt osób, ponad tysiąc jest rannych. Premier Tony Blair, który na wieść o zamachach postanowił powrócić do Londynu ze szczytu G-8 w Szkocji, nazwał zamachy „barbarzyńskimi” i wyraził opinię, że zostały one skoordynowane z rozpoczęciem szczytu G-8.

USA

Kolejny film o Janie Pawle II

Reklama

Jeszcze w lipcu rozpoczną się w Polsce i we Włoszech zdjęcia do kolejnego filmu o Janie Pawle II. W czterogodzinnym miniserialu przygotowywanym przez amerykańską telewizję CBS Papieża zagra brytyjski aktor sir Ian Holm, gwiazda trylogii Władca pierścieni. Film ma być gotowy w listopadzie br.
Serial o charakterze biograficznym ukaże życie Karola Wojtyły od czasów studenckich w Polsce aż do choroby i śmierci Jana Pawła II. 73-letni Holm wcieli się w postać Papieża od chwili jego wyboru w 1978 r. aż do śmierci w 2005 r. Nie wiadomo jeszcze, kto zagra młodego Karola Wojtyłę.
Hollywoodzki magazyn Variety donosi, że scenariusz miniserialu zatytułowanego tymczasowo Pope John Paul II (Papież Jan Paweł II) był konsultowany z „historykami z Watykanu”. Gazeta informuje też, że twórcy filmu otrzymali pozwolenie na zdjęcia na Placu św. Piotra i w jego okolicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemcy

Usuwają krzyże z pomnika ofiar berlińskiego muru

Niemieccy robotnicy zaczęli 5 lipca usuwać krzyże przy pomniku wzniesionym w pobliżu historycznego przejścia granicznego Checkpoint Charlie. Przy pomniku zgromadzili się przeciwnicy eksmisji, w tym deputowany CDU Guenter Nooke. Dwóch byłych więźniów, skazanych przez NRD-owskie sądy na kary długoletniego więzienia, przykuło się łańcuchami do krzyży.
Miejsce pamięci „Oni pragnęli tylko wolności” odsłonięto 31 października 2004 r. z okazji 15. rocznicy upadku komunistycznego reżimu w NRD.
Inicjatorka pomnika - dyrektorka pobliskiego Muzeum Berlińskiego Muru Alexandra Hildebrandt wydzierżawiła teren pod pomnik do końca roku 2004. Eksmisja przeprowadzana była przez komornika na wniosek właściciela gruntu Bankaktiengesellschaft Hamm (BAG), który wypowiedział umowę, nakazując rozebranie muru i usunięcie krzyży. Zdaniem A. Hildebrandt, decyzja BAG była skutkiem nacisków politycznych.

Ukraina

Rocznica we Lwowie

Reklama

We Lwowie 4 lipca uczczono 64. rocznicę mordu profesorów polskich na Wzgórzach Wuleckich. Z tej okazji uroczyste Nieszpory odprawili lwowscy franciszkanie. Przedstawiciele miejscowych środowisk polskich i Konsulatu Generalnego RP złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową z nazwiskami ofiar.
4 lipca 1941 r., wkrótce po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, hitlerowcy rozstrzelali w tym miejscu 25 profesorów i intelektualistów oraz członków ich rodzin. Zginęli m.in.: prof. Kazimierz Bartel (b. premier RP), prof. Roman Piłat, prof. Tadeusz Ostrowski i jego żona, prof. Antoni Cieszyński, prof. Roman Longchamps de Bérier i jego trzej synowie, prof. Adam Sołowiej i jego wnuk.
Co roku Polacy żyjący we Lwowie i goście z Polski na początku lipca spotykają się na Wzgórzach Wuleckich, aby uczcić pamięć polskich profesorów.

Niemcy

Od 5 lipca w Niemczech jest w sprzedaży kompakt zatytułowany Building One World, wydany z okazji XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Obok Venimus adorare eum - oficjalnego hymnu ŚDM - na płycie znalazły się nagrania znanych artystów i zespołów, m.in. „Delirious?”, „Newsboys” z Australii, Sarah Brendel i „Alei kosmonautów”.
Jak poinformowało biuro organizacyjne ŚDM w Kolonii, płyta CD zawiera utwory muzyczne 17 autorów z 12 krajów świata, a ich tematyka obejmuje sprawy wiary, nadziei i miłości.

Hiszpania

Ponad milion dzieci zginęło w Hiszpanii przed narodzeniem od czasu wejścia tam w życie w 1985 r. ustawy dopuszczającej przerywanie ciąży. W 20. rocznicę tego wydarzenia, która minęła 5 lipca, hiszpańska inicjatywa obywatelska www.forumlibertas.com przypomniała okoliczności uchwalenia tych przepisów i przedstawiła liczby ilustrujące je.

Słowacja

Ponad pół miliona Słowaków przybyło do maryjnego sanktuarium w Lewoczy pod Tatrami. Narodowa pielgrzymka Słowaków do sanktuarium na Maryjne Wzgórze w Lewoczy to każdego roku największe, bo liczące ponad pół miliona wiernych zgromadzenie na Słowacji. Uroczystości 3 lipca zbiegły się tam z 10. rocznicą papieskiej pielgrzymki.

Chiny

Szósty raz w ciągu ostatnich dwóch lat został aresztowany biskup diecezji Zhengding w północnochińskiej prowincji Hebei - Julius Jia Zhiguo. Od 1980 r. spędził on w więzieniu 20 lat. Amerykańska fundacja im. kard. Kunga podała, że władze zatrzymały hierarchę w jego domu 4 lipca i wraz z dwiema innymi osobami wywiozły go w nieznane miejsce. Zdaniem komentatorów, to nieustanne nękanie biskupa Kościoła podziemnego ma na celu skłonienie go do przystąpienia do kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

Tydzień na świecie

W Watykanie gościła po raz pierwszy rządowa delegacja urzędu ds. wyznań komunistycznego Wietnamu, na czele z jego dyrektorem Ngo Yen Thi.

Stolica Apostolska w ostrych słowach skrytykowała inicjatywy ustawodawcze w Kanadzie i Hiszpanii, legalizujące związki osób tej samej płci i zrównujące ich w prawach z małżeństwami. Są to „celowe działania skierowane przeciwko naturalnej rodzinie” - napisał w swoim komentarzu watykański dziennik L’Osservatore Romano.

W Rzymie zaprezentowano raport nt. stanu wolności religijnej w świecie za 2004 r., sporządzony przez organizację Kirche in Not. Według raportu, Chiny, Kuba, wiele krajów afrykańskich zdominowanych przez islam - to obszary, gdzie najczęściej dochodzi do naruszania wolności religijnej.

Zamordowano 51-letniego ambasadora Egiptu w Iraku Ihaba el Sherifa. Dyplomata został porwany 2 lipca w Bagdadzie. Do zbrodni przyznało się jedno z ugrupowań Al-Kaidy.

Na Kubie poświęcono i odsłonięto pierwszy pomnik Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się w mieście Holguin, w południowo-wschodniej części wyspy. Statuę naturalnej wielkości odlano z brązu i umieszczono w miejscowej katedrze św. Izydora. Odsłonił ją i poświęcił kard. Jaime Ortega w obecności całego Episkopatu.

W Gleneagles w Szkocji spotkali się przywódcy państw i rządów 7 najbogatszych państw świata i Rosji (grupy G-8), by debatować nad poszukiwaniem skutecznych sposobów pomocy najbiedniejszym krajom świata. Rozpoczęcie szczytu poprzedziły wystąpienia antyglobalistów. Wcześniej w krajach grupy G-8 oraz w RPA odbyło się 10 wielkich koncertów dobroczynnych na rzecz krajów najbiedniejszych.

Kanclerz Niemiec Gerhard Schröder nie uzyskał w Bundestagu wotum zaufania dla swojego rządu. Zamierzał on osiągnąć taki wynik, gdyż - jak stwierdził - obecnie jego rząd „nie jest w stanie prowadzić zamierzonej polityki”. Brak wotum zaufania zwiększa prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów w Niemczech jesienią tego roku.

Symboliczną grzywną w wysokości 1 euro zostali ukarani wydawcy znanej francuskiej encyklopedii Le Quid za fałszywe przedstawienie w niej ludobójstwa Ormian. Paryski sąd uznał, że wydawcy przyjęli punkt widzenia Turcji na wydarzenia z okresu I wojny światowej, które Ormianie uważają za ludobójstwo.

Parlamenty Cypru oraz Malty ratyfikowały traktat konstytucyjny Unii Europejskiej.

W Kaliningradzie odbyły się uroczyste obchody 750-lecia miasta. Prezydent Rosji Władimir Putin podejmował prezydentów Francji i Niemiec, nie zaprosił natomiast prezydentów Polski i Litwy. „To święto narodu rosyjskiego i zaproszeni zostali tylko przyjaciele, którzy mówią «tym samym językiem» - wyjaśnił Siergiej Prichodźko, prezydencki doradca ds. międzynarodowych. Według rosyjskich mediów, to odwet za aktywne wsparcie Polski i Litwy dla pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, wypominanie Moskwie paktu Ribbentrop-Mołotow oraz krytykę jej autorytarnych zapędów.

Wybory parlamentarne w Bułgarii wygrali postkomuniści.

Chińskie państwowe biuro ds. religii oświadczyło, że w dalszym ciągu Watykan nie będzie miał prawa współdecydowania o nominacjach biskupich w tym kraju.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

2025-02-09 08:42

illionPhotos.com/fotolia.com

9 lutego odszedł do wieczności ks. Krzysztof Sudziński, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Białkowie.

Więcej ...

Żyła w cieniu brata

Św. Scholastyka, dziewica

Wikipedia.org

Św. Scholastyka, dziewica

Chodzi, oczywiście, o św. Scholastykę, siostrę bliźniaczkę św. Benedykta z Nursji (480 – 547), która żyła na przełomie V i VI stulecia. Wspominamy ją w liturgii 10 lutego.

Więcej ...

Prokurator generalna USA bada ściganie działaczy pro-life

2025-02-10 15:53

Adobe Stock

Za rządów Bidena działacze pro-life byli ścigani, a niektórzy zostali skazani na kilka lat więzienia. Pam Bondi chce się dowiedzieć, czy działania poprzedniego rządu miały podłoże polityczne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Wiadomości

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Uczona siostra

Wiara

Uczona siostra

Ratunku! Ksiądz

Kościół

Ratunku! Ksiądz "nie chce dać nam ślubu"!

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?