Reklama

Z Polski

O. Jan Góra OP, przewodnicząc Mszy św., modli się m.in. w intencji ludzi Kościoła, których dotyka problem alkoholizmu<br>

Marcin Woźniak

O. Jan Góra OP, przewodnicząc Mszy św., modli się m.in. w intencji ludzi Kościoła, których dotyka problem alkoholizmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oświęcimski odpust ku czci Edyty Stein

Reklama

Abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski wraz z bp. Januszem Zimniakiem - biskupem pomocniczym z Bielska-Białej, z o. Albertem Wachem OCD - prowincjałem Karmelitów Bosych z Krakowa oraz wieloma kapłanami zakonnymi i diecezjalnymi przewodniczył 9 sierpnia, w święto św. Teresy Benedykty od
Krzyża Edyty Stein, karmelitanki bosej, współpatronki Europy, oświęcimskim uroczystościom 63. rocznicy jej śmierci w Auschwitz-Birkenau. Odbyły się one u Karmelitanek Bosych oraz w samym obozie w Brzezince przed Pomnikiem Narodów, gdzie modlono się o pokój na świecie, a także w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które wraz z Krakowską Prowincją Karmelitów Bosych było organizatorem tych uroczystości.
W homilii Ksiądz Arcybiskup św. Teresę Benedyktę od Krzyża Edytę Stein nazwał Esterą współczesnej epoki i polecał cały Kościół jej wstawiennictwu.
O. Wach w podziękowaniu przedstawił kontekst spotkania i rolę, jaką pełniły - jak to wyraził kard. Ratzinger - w życiu duchowym Jana Pawła II dwie ważne kobiety, i to z Karmelu: jedna święta, którą Papież uczynił doktorem Kościoła, druga doktor, którą ogłosił świętą. Chodziło o św. Teresę od Dzieciątka Jezus i św. Edytę Stein, karmelitanki bose.
W ramach tego dnia grupa teatralna „Na Stronie” z Liceum im. St. Konarskiego w Oświęcimiu wystawiła spektakl pt. Edith Stein - droga do świętości, który będzie przedstawiony w języku angielskim w Kolonii podczas Światowych Dni Młodzieży. Tutaj odbyła się jej polska prapremiera, przyjęta z ogromnym aplauzem.

O. Włodzimierz Tochmański OCD

Lednicki Dzień Zwycięstwa

Ok. 40 osób zgromadziło się w sobotę 6 sierpnia na Polach Lednickich, by modlić się o zwycięstwo nad chorobą alkoholową. Oprócz młodych, których u stóp Bramy III Tysiąclecia można spotkać zawsze, przybyli także niepijący alkoholicy, by dziękować za wolność i prosić o umocnienie.
Spotkanie rozpoczęło się pięknymi świadectwami osób wyzwolonych z nałogu, a uwieńczyła je Eucharystia pod przewodnictwem o. Jana Góry OP. „Modlimy się dzisiaj za wszystkich, których dotyczy problem alkoholizmu, począwszy od «wielkich tego świata», a skończywszy na samym dole. Bo ten problem dotyczy wszystkich warstw społeczeństwa. Dotyka także biskupów i księży” - zaznaczył o. Jan, rozpoczynając święte obrzędy. Ks. Andrzej Szyndler - proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Imielnie i inicjator spotkania - podkreślił w kazaniu, że alkoholicy są ludźmi, którzy bardzo potrzebują miłości. „Ten, kto nie ma miłości, nadziei i wiary, pozostaje w rynsztoku. Kto je ma - ten powstaje. Więc kochajmy, aby inni mogli żyć” - apelował. Podczas Mszy św. modlono się m.in. w intencji młodzieży uczestniczącej co roku w lednickich celebracjach, by umiała przeżywać je w trzeźwości. Po nabożeństwie uczestnicy spotkania rozmawiali o problemach alkoholików i zagrożeniu tą chorobą. Osoby, które same przeszły tę gehennę, opowiadały młodym o swoich „piciorysach” w nadziei, że ich przykład będzie dla innych ostrzeżeniem.

(maw)

Dom św. Jacka na lednickich polach

Pomimo wielu trudności kontynuowane są prace przy wznoszeniu lednickiej „Szkoły Wiary” - ośrodka duszpasterskiego będącego niejako w cieniu Bramy III Tysiąclecia. Wykańczany jest obecnie Dom św. Jacka, będący darem firmy Jopek dla inicjatora lednickich spotkań - o. Jana Góry. Choć budynek jeszcze nie jest gotowy, został już symbolicznie przekazany przez przedstawicieli przedsiębiorstwa. Stało się to 7 sierpnia podczas Mszy św., której o. Jan - w ulewnym deszczu - przewodniczył na lednickich polach, a która transmitowana była na żywo na cały świat przez TVP Polonia.
Eucharystia, w której uczestniczyło w sposób bezpośredni ok. 100 osób, stała się także okazją, by „ledniczanie” - młodzi skupieni wokół o. Góry - mogli wyrazić swą wdzięczność Wacławowi Jopkowi, właścicielowi firmy, za ustawiczne wspieranie dzieła lednickiego.
4 czerwca, podczas dorocznego nocnego czuwania młodzieży, wyróżniony on został „Złotym Orłem Lednickim”. Dopiero w sierpniu jednak nadarzyła się okazja, by uroczyście, na oczach wielu ludzi, złożyć mu podziękowanie i przekazać statuetkę.

(maw)

Tydzień W Polsce

Premier Marek Belka polecił szefowi polskiej dyplomacji Adamowi Rotfeldowi, aby w związku z pobiciem kolejnego (już 3. w ciągu 5 dni) pracownika Ambasady RP w Moskwie, podjął wszelkie możliwe działania w celu wyjaśnienia tego incydentu (choć w przypadkowy „incydent” nikt chyba nie wierzy). MSZ wystosowało notę protestacyjną, w której domaga się od władz Rosji zapewnienia bezpieczeństwa przedstawicielom naszej dyplomacji. Pobity został Marek Reszuta, drugi sekretarz Ambasady RP w Rosji. Wcześniej w Moskwie zostało pobitych 2 pracowników naszej ambasady (pracownik pionu technicznego placówki oraz kierowca ambasady - obywatel Federacji Rosyjskiej). Media wiążą „incydenty” w Moskwie z napadem grupy chuliganów na dzieci rosyjskich dyplomatów w Warszawie.

Władze Białorusi nie wpuściły do kraju delegacji polskich eurodeputowanych, którzy zamierzali zapoznać się z sytuacją mniejszości Polaków w tym kraju. Delegacji przewodniczył Jacek Saryusz-Wolski - wiceprzewodniczący PE. Eurodeputowani mieli m.in. spotkać się w polskim konsulacie w Grodnie z Andżeliką Borys i członkami Zarządu Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

10 dni przebywał w areszcie nieformalny rzecznik Związku Polaków na Białorusi. Skazano również dziennikarza Głosu znad Niemna Andrzeja Pisalnika. Sąd w Lidzie wymierzył mu tę karę za udział „w nielegalnej akcji 3 lipca br. w Szczuczynie i niepodporządkowanie się poleceniom milicji”.

Typowana na przyszłego szefa niemieckiego rządu przewodnicząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Angela Merkel poparła plany budowy w Berlinie tzw. Centrum przeciw Wypędzeniom. Stanowisko takie przedstawiła wobec niemieckich ziomkostw uczestniczących w zjeździe „Dzień Ojczysty 2005”, odbywającym się pod hasłem Potępić wypędzenia. Tymczasem Erika Steinbach, szefowa Związku Wypędzonych (BdV) - głównego organizatora obchodów - zażądała od władz państwowych współfinansowania centrum, dodając, że zgodziły się już na to niektóre landy niemieckie.

Tablicę pamiątkową poświęconą polskim badaczom jeziora Bajkał odsłonięto na gmachu muzeum limnologicznego syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), znajdującego się nad Bajkałem. W ten sposób z inicjatywy RAN, Polskiej Akademii Nauk i polskiego Konsulatu Generalnego w Rosji uczczono pamięć pionierów naukowego poznania Bajkału w II poł. XIX wieku, jakimi byli polscy zesłańcy po powstaniu styczniowym, a wśród nich Benedykt Dybowski, Jan Czerski i Aleksander Czekanowski.

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał lidera Samoobrony Andrzeja Leppera na rok i 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 20 tys. zł grzywny, uznając, że oskarżał on polityków o branie łapówek i kontakty ze światem przestępczym, nie mając na to dowodów, a wręcz tworząc je po fakcie; przy tym wykorzystał trybunę sejmową dla własnych celów.

Pilska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych przez rawickie bractwo kurkowe, które strzelało do tarczy z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II.

250. rocznicę urodzin gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech, obchodzono uroczyście w jego rodzinnej miejscowości - Pierzchowie w gminie Gdów (woj. małopolskie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks. Sebastiana Makucha

2025-02-19 13:26
Ks. Sebastian Makuch w dniu święceń prezbiteratu

Archiwum prywatne

Ks. Sebastian Makuch w dniu święceń prezbiteratu

W 35. roku życia i 10. roku kapłaństwa, 14 lutego br. zmarł ksiądz podporucznik Sebastian Damian Makuch, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

Więcej ...

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70 chrześcijanom, w tym kobietom i dzieciom

2025-02-22 10:08
Islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom

Adobe Stock

Islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom

W Demokratycznej Republice Konga islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom, w tym kobietom i dzieciom - poinformowała międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan na świecie.

Więcej ...

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest krytyczny

2025-02-22 19:21
Poliklinika Gemelli

PAP/EPA

Poliklinika Gemelli

Ojciec Święty, choć bardziej cierpiący, spędził sobotni dzień w fotelu. Była potrzebna transfuzja krwi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

Franciszek

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wiara

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Bóg potrzebuje pokornego i uniżonego serca człowieka

Wiara

Bóg potrzebuje pokornego i uniżonego serca człowieka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?