Reklama

Sursum corda

Światowe Dni Młodzieży - czyli w poszukiwaniu miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Długo będziemy wspominać sierpniowe wydarzenia w Kolonii - XX Światowy Dzień Młodzieży - inicjatywę sługi Bożego Jana Pawła II. Jednocześnie trzeba postawić sobie pytanie: Dlaczego młodzi przychodzą na te spotkania w tak wielkiej liczbie? Interpretacje są różne. Część prasy niemieckiej chce sprowadzić ich intencje do chęci zabawy, do uciech, które młodzi przeżywają podczas takich spotkań. Oczywiście, zawsze będzie jakiś procent młodych ludzi, którzy chcą wykorzystać swą młodość na zabawę, pozyskać nowe znajomości z całego świata, przeżyć coś specjalnego.
Ale problem zdaje się być poważniejszy. Młodzi ludzie bardzo konkretnie szukają odpowiedzi na metafizyczny niepokój, jaki tkwi w człowieku. Przez spotkanie z rówieśnikami świata usiłują przedrzeć się przez bariery kulturowe i razem, wsłuchując się w naukę swoich przewodników duchowych, a także największego duchowego autorytetu - Ojca Świętego, próbują zrozumieć, jak należy żyć, żeby przeżyć swoje życie dobrze, tzn. żeby miało ono sens, a tym samym dało zadowolenie spełnienia powierzonej misji.
Tak działo się podczas tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży. Częstochowa przeżywała to w 1991 r. - do tego wydarzenia często nawiązywał Jan Paweł II. I wydaje się, że był to ŚDM przełomowy - zarówno pod względem entuzjazmu, jak i liczby uczestników. Przyjechało wtedy do nas - w sposób wręcz bohaterski - wiele osób ze Wschodu, co było fenomenem na tamte czasy.
Radość objawiana przez młodych podczas ŚDM płynie z życzliwości międzyludzkiej, z wzajemnej przyjaźni, ale jest to niewątpliwie radość ewangeliczna. Bo ci młodzi ludzie odnajdują się w Kościele. Tak było i tym razem w niemieckiej Kolonii, w środowisku nastawionym krytycznie wobec Kościoła. XX Światowy Dzień Młodzieży pokazał, że Kościół jest potrzebny, że służy człowiekowi, że niczym dach stanowi dla niego osłonę przed niebezpieczeństwami świata. Młodzi widzą, że tu znajdą prawdziwą miłość, że tu nie bazuje się na pseudowartościach, nie burzy się podstaw życiowych. Kościół opiera swoje istnienie na prawie naturalnym, Bożym i ewangelicznym. A najważniejsze jest w nim prawo miłości, co młodzież szczególnie mocno wyczuwa. Rozumiał to dobrze Jan Paweł II, który przez całe swoje życie towarzyszył rozwojowi człowieka, ukazując mu wzór miłości pięknej, uporządkowanej, uduchowionej.
Młodzi zgromadzeni na XX Światowym Dniu w Kolonii są pokłosiem jego nauki, co nie omieszkał zauważyć sam Benedykt XVI - wspaniały następca Jana Pawła II.
Cieszymy się więc z milionowej obecności młodych w Kolonii, radujemy z tego, że w wierze ożywili się Niemcy, i ufamy, że młodzi ubogaceni doświadczeniem wiary i kontaktu z drugim człowiekiem, o innej kulturze, mentalności i obyczajach, poniosą w życie światło tych dni, światło, które jest naszą nadzieją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

2024-05-16 16:19

BPJG

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w dniach 18-19 maja odbędzie się na Jasnej Górze 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które rozpoczną się już jutro (17 maja). Jasnogórskie spotkanie gromadzi lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, laborantów i asystentów oraz pracowników pionu technicznego i administracyjnego szpitali.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...