Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Benedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II - szafarzowi Eucharystii

4 września podczas modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo Benedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II jako szafarzowi Eucharystii. Papież zapewnił o swojej modlitwie za ofiary huraganu „Katrina” w USA i masakry na moście w Bagdadzie.
W rozważaniach przed modlitwą Papież nawiązał do kończącego się Roku Eucharystii, który zamknie w październiku obradujące w Watykanie Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła.
„Ten specjalny rok poświęcony Tajemnicy Eucharystycznej ogłosił umiłowany Papież Jan Paweł II, aby obudzić w ludzie chrześcijańskim wiarę, zdumienie i miłość do tego wielkiego Sakramentu, który stanowi prawdziwy skarb Kościoła. Z jakąż pobożnością odprawiał on Mszę św. - centrum każdego swego dnia! Ileż czasu spędzał na adoracji i cichej modlitwie przed tabernakulum!” - mówił Benedykt XVI, z czcią wspominając zmarłego Papieża.
Ojciec Święty podkreślił, że w ostatnich miesiącach choroba coraz bardziej upodobniała Jana Pawła II do cierpiącego Chrystusa. „Porusza myśl, że w godzinie śmierci łączył on ofiarę swego życia z ofiarą Chrystusa we Mszy św., którą odprawiano przy jego łożu. Jego ziemskie życie zakończyło się w oktawie Wielkanocy, właśnie w sercu tego Roku Eucharystycznego, w którym dokonało się przejście z jego wielkiego pontyfikatu do mojego” - powiedział Benedykt XVI
Papież nawiązał także do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, w trakcie których często odwoływano się do tajemnicy Eucharystii. „Pamiętam np. czuwanie w sobotę 20 sierpnia wieczorem na Marienfeld, którego punktem kulminacyjnym była adoracja eucharystyczna: śmiała decyzja, która sprawiła, że spojrzenia i serca młodych skupiły się na Jezusie obecnym w Najświętszym Sakramencie. Pamiętam też, że podczas tych dni w niektórych kościołach Kolonii, Bonn i Düsseldorfu trwała nieustanna adoracja, dniem i nocą, z udziałem wielu młodych, którzy mogli w ten sposób wspólnie odkryć piękno modlitwy kontemplacyjnej!” - mówił Papież i zachęcił wszystkich wiernych do „radosnego obchodzenia niedzieli - dnia Pańskiego - dnia świętego dla chrześcijan.
Na zakończenie Papież przypomniał osobę św. Grzegorza Wielkiego, którego wspomnienie liturgiczne Kościół obchodził 3 września. „Ten wielki Papież wniósł wkład na miarę historyczną w krzewienie liturgii we wszystkich jej aspektach, a w szczególności w stosowną celebrację Eucharystii. Niechaj jego wstawiennictwo wraz ze wstawiennictwem Najświętszej Maryi pomoże nam przeżywać w całej pełni w każdą niedzielę radość z Paschy i ze spotkania ze zmartwychwstałym Panem” - powiedział Benedykt XVI.
Po modlitwie Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Do Polaków powiedział w ich ojczystym języku: „Pozdrawiam Polaków obecnych tutaj i tych, którzy jednoczą się z nami przez radio i telewizję. Szczególne pozdrowienie kieruję do dzieci i młodzieży, rozpoczynających nowy rok szkolny. Niech Pan Bóg Wam błogosławi w zdobywaniu wiedzy i mądrości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Reklama

Audiencja Generalna

Papież zawierzył Polaków opiece Matki Bożej

7 września podczas audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI zawierzył wszystkich Polaków opiece Matki Bożej. Na Placu św. Piotra zgromadziło się 20 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym 1,7 tys. Polaków. Papież rozważał kantyk z Listu św. Pawła do Kolosan: Boska godność Chrystusa i Jego dzieło odkupienia.
Pozdrawiając pielgrzymów z Polski w ich ojczystym języku powiedział: „Pozdrawiam wszystkich Polaków. Jutro będziemy obchodzić święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jej opiece zawierzam Was, Wasze rodziny i całą Polskę. Niech wyprasza Wam obfite łaski, z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
Wśród zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie Polaków byli m.in. pielgrzymi z archidiecezji olsztyńskiej, diecezji radomskiej, z Poznania, Oświęcimia, Gniezna i Bydgoszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zapowiedź kanonizacji

Papież Benedykt XVI dokona 23 października pierwszej kanonizacji od początku swego pontyfikatu. Podczas uroczystości na Placu św. Piotra Papież ogłosi świętymi pięcioro błogosławionych - arcybiskupa, księdza, świeckiego i dwie założycielki zgromadzeń żeńskich. Będą wśród nich dwaj Polacy - abp Józef Bilczewski i ks. Zygmunt Gorazdowski.
Zgodnie ze zwyczajem przywróconym przez Benedykta XVI, zaplanowanym na ten sam okres beatyfikacjom przewodniczyć będą już kardynałowie. 9 października zostanie ogłoszony błogosławionym niemiecki kardynał August Von Galen, a 29 października w Bazylice Watykańskiej odbędzie się beatyfikacja ośmiu męczenników z okresu wojny domowej w Hiszpanii. 6 listopada w Vicenzy na północy Włoch zaplanowana jest beatyfikacja Eurosii Fabris, zaś 13 listopada w Bazylice św. Piotra do chwały ołtarzy wyniesieni zostaną trzej słudzy Boży, w tym Charles de Foucauld. Tydzień później w Guadalajarze w Meksyku odbędzie się beatyfikacja 13 męczenników z okresu prześladowań Kościoła w tym kraju na początku lat dwudziestych XX wieku.

Przesłanie do uczestników IX sympozjum ekumenicznego

„Poszukiwanie pełnej widzialnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa postrzegane jest jako szczególnie pilne w naszych czasach, dlatego też odczuwa się potrzebę bardziej pogłębionej duchowości i wzrostu wzajemnej miłości” - napisał Benedykt XVI w przesłaniu skierowanym do uczestników dziewiątego sympozjum ekumenicznego teologów katolickich i prawosławnych. Rozpoczęte 4 września czterodniowe spotkanie poświęcone Eucharystii zorganizowały w Asyżu Franciszkański Instytut Duchowości przy Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie i Wydział Teologii Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach w Grecji.
W liście adresowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan - kard. Waltera Kaspera Papież wyraża nadzieję, że dyskusja na tym forum „ukaże wspólną wiarę wraz z tymi aspektami teologicznymi i liturgicznymi specyficznymi dla Wschodu i Zachodu, które się wzajemnie uzupełniają i stanowią o bogactwie Kościoła”.
„Brak pełnej jedności nie pozwala, niestety, na celebrację, która zarówno dla jednych, jak i dla drugich jest znakiem owej pełnej jedności, do której jesteśmy wezwani. W każdym razie będzie jednak apelem do nasilenia modlitwy, studiów i dialogu w celu rozwiązania istniejących nadal rozbieżności” - napisał Benedykt XVI.
Papież przypomniał, że „realizacja pełnej jedności chrześcijan musi być celem dla tych wszystkich, którzy wyznają wiarę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”, i podkreślił, że ma to zasadnicze znaczenie dla formacji nowych pokoleń i odnowionego chrześcijańskiego świadectwa w dzisiejszym świecie.

Reklama

Biskupi Meksyku z wizytą „ad limina”

Zadowolenie z dotychczasowych spotkań i rozmów wyrazili biskupi meksykańscy po pierwszym tygodniu wizyt ad limina apostolorum (do progów apostolskich), składanych w Watykanie. Zdaniem hierarchów, do najważniejszych tematów poruszanych w rozmowach z Benedyktem XVI i Kurią Rzymską należą: troska o powołania kapłańskie, problemy rodziny oraz obecny stan stosunków między państwem a Kościołem.
Zaplanowane na cztery tygodnie odwiedziny Stolicy Apostolskiej przez cały katolicki Episkopat Meksyku rozpoczęły się 29 sierpnia przyjęciem przez Papieża w Castel Gandolfo bp. Juana Guillermo Lópeza Soto z Cuauhtémoc-Madery. „To było wspaniałe spotkanie dzięki delikatności, bliskości i szczerości, jakie okazał nam Ojciec Święty” - powiedział bp Braulio Rafael León Villegas z Ciudad Guzmán po audiencji.
Biskup podkreślił, że Papież bardzo interesował się sprawami Kościoła meksykańskiego, wymieniając wśród jego priorytetów duszpasterskich troskę o powołania kapłańskie i formację w seminariach duchownych. Według biskupa, zarówno sposób potraktowania gości, jak i okazywana im radość ze spotkania i rozmowy z nimi pokazują, że Papież bardzo się cieszy z możności osobistego poznania poszczególnych biskupów, a za ich pośrednictwem - także diecezji, którymi kierują.
W świetle obecnych przepisów biskupi diecezjalni (ordynariusze) winni nawiedzić groby Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie oraz spotkać się z Papieżem, któremu mają obowiązek przedstawić sprawozdanie z działalności kierowanych przez siebie diecezji oraz wysłuchać jego rad i pouczeń. W praktyce biskupi odwiedzają w tym czasie też różne urzędy kurialne, którym także pozostawiają swe raporty. Głównym momentem każdej takiej wizyty jest osobiste spotkanie z Ojcem Świętym, dla którego jest to okazja do przekazania im swych przemyśleń i zaleceń co do kierunków i wytycznych pracy duszpasterskiej Kościoła w danym kraju.

Na pomoc ofiarom „Katriny”

Watykan opracowuje plan pomocy dla ludności dotkniętej huraganem „Katrina”. Jak podkreślił sekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum” - ks. Karel Kasteel, po to, by oferowana pomoc była jak najskuteczniejsza, wszelkie działania zostaną skoordynowane z pracami Caritas Internationalis. Wikariusz generalny archidiecezji Galveston-Houston - ks. Frank Rossi podkreślił, że ludzie, którzy przybywają do Houston z terenów dotkniętych kataklizmem, są w stanie głębokiego szoku. Tragedia najbardziej dotknęła dzieci i ludzi ubogich. Stąd też Kościół w pierwszym rzędzie stara się zapewnić ofiarom huraganu dach nad głową, żywność, lekarstwa oraz, jeśli chodzi o najmłodszych - możliwość kontynuowania nauki. Placówki katolickie w Stanach Zjednoczonych otrzymały polecenie przyjmowania do szkół dzieci z terenów Nowego Orleanu. W razie potrzeby szkoły mają otwierać nawet dodatkowe klasy czy internaty. Pilnym zadaniem jest także zapewnienie bezpieczeństwa najsłabszym. Wiele parafii i kościołów otworzyło swe podwoje dla ofiar huraganu.
Caritas Internationalis oraz Czerwony Krzyż podkreślają, że potrzebna jest pomoc długofalowa.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: Pan uczy nas ufnego zasiewania Ewangelii

2024-06-16 12:37

Vatican Media

Pan uczy nas „ufnego zasiewania Ewangelii tam, gdzie jesteśmy, a następnie czekania, aż zasiane ziarno wzrośnie i wyda owoce w nas i w innych” – powiedział Papież Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...