Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Eucharystii w życiu kapłańskim

O znaczeniu Eucharystii w życiu kapłańskim mówił Benedykt XVI 18 września podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego tradycyjnie w niedzielne południe zebrały się setki wiernych.
Papież w rozważaniach nawiązał do obchodzonego przez Kościół Roku Eucharystii i tematu szczególnie ważnego „związku między świętością, drogą i celem pielgrzymki Kościoła i każdego chrześcijanina, a Eucharystią”, który - jak powiedział Ojciec Święty - „tak bardzo również leżał na sercu czcigodnemu memu poprzednikowi Janowi Pawłowi II”. Benedykt XVI szczególnie zwrócił się do kapłanów i przypomniał, że „tajemnica ich uświęcenia leży w Eucharystii (...). Na mocy święceń kapłan otrzymuje dar i zadanie powtarzania w sposób sakramentalny gestów i słów, którymi Jezus, podczas Ostatniej Wieczerzy, ustanowił pamiątkę swojej Paschy. W jego rękach odnawia się ten wielki cud miłości, którego ma być on na mocy powołania coraz wierniejszym świadkiem i głosicielem” - wyjaśniał Ojciec Święty. I dodał: - „Oto dlaczego kapłan musi być nade wszystko czcicielem i kontemplatorem Eucharystii, poczynając od momentu, w którym ją celebruje”.
Papież zaznaczył także, że „witalność Sakramentu nie zależy od świętości celebransa, ale jego skuteczność, dla niego samego i dla innych, będzie tym większa, im bardziej przeżywać go będzie z głęboką wiarą, żarliwą miłością i gorliwym duchem modlitwy”.
Na zakończenie Papież wezwał do modlitwy „za kapłanów całego świata, aby ten Rok Eucharystii przyniósł im owoc odnowionej miłości do Sakramentu, który celebrują”.
Pozdrawiając Polaków, Papież powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Dziękuję za obecność w Castel Gandolfo. W modlitwie polecam Was Bogu, jak również ludzi pracy, którzy dzisiaj pielgrzymują na Jasną Górę. Niech Bóg Wam błogosławi i udziela potrzebnych darów”. W odpowiedzi pielgrzymi z Polski zaintonowali pieśń: Chrystus Panem, Chrystus Królem... Benedykt XVI wraz z nimi odśpiewał fragment pieśni.

Reklama

Audiencja Generalna

Papież dzieli radość Polaków z błogosławionych

Benedykt XVI zapewnił Polaków, że cieszy się z nowych błogosławionych. Pozdrawiając grupy językowe 21 września br. podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra, do zgromadzonych tam ok. 3 tys. Polaków Ojciec Święty powiedział:
„Witam pielgrzymów polskich. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, a szczególnie Siostry Loretanki, które dziękują Bogu za beatyfikację ks. Ignacego Kłopotowskiego. Pozdrawiam też Siostry i Księży Michalitów. Dziękuję z Wami za beatyfikację ks. Bronisława Markiewicza. Niech Wasi błogosławieni Założyciele umacniają nas w wierze. Niech Bóg Wam błogosławi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z nowymi biskupami

„Mimo naszych słabości i grzechów Pan miłuje nas, a Jego miłość nadaje sens naszemu życiu i życiu świata” - powiedział Benedykt XVI do grupy biskupów wyświęconych w ciągu ostatniego roku. Przebywają oni na zorganizowanym przez Watykan specjalnym kursie. Z Polski przybyli: biskup polowy WP Tadeusz Płoski, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna.
„Na początku Waszej posługi przybyliście z pielgrzymką do Grobu św. Piotra, aby odnowić swą wiarę, zastanowić się nad odpowiedzialnością następców Apostołów i wyrazić swą jedność z papieżem” - powiedział Benedykt XVI, dodając, że ceni sobie możliwość nawiązania osobistego kontaktu z nowymi hierarchami.
„Stawiając pierwsze kroki jako biskupi, zdążyliście już zdać sobie sprawę, jak bardzo potrzebna jest pokorna ufność w Bogu oraz apostolska odwaga, która rodzi się z wiary i poczucia odpowiedzialności biskupa” - mówił Ojciec Święty.

Przesłanie do uczestników VI Zjazdu Gnieźnieńskiego

„Od siły naszego świadectwa zależy przyszłość Starego Kontynentu” - napisał Benedykt XVI w przesłaniu do organizatorów i uczestników VI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Papież wyraził nadzieję, że spotkanie to będzie budzić i umacniać przywiązanie do tych wartości, które winny stanowić podstawę i punkt wyjścia dla procesu integracji. W VI Zjeździe Gnieźnieńskim uczestniczyło ok. 900 przedstawicieli laikatu i duchowieństwa różnych Kościołów chrześcijańskich, przedstawiciele innych religii, politycy i naukowcy.
W przesłaniu na Zjazd Benedykt XVI zwrócił uwagę, że jeszcze jako kardynał był zapraszany do udziału w tym przedsięwzięciu. Nawiązując do tematu obecnego zjazdu: Europa dialogu. Być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie - Papież napisał, że temat ten „dotyka kwestii istotnej dla budowania społeczeństw i narodów, a także dla budowania międzynarodowych struktur wspierających pokojową współpracę między państwami”.
Benedykt XVI podkreślił, że celem takiego dialogu winno być „wspólne poszukiwanie prawdy, w duchu miłości i szacunku dla każdego człowieka, dla jego kultury i tradycji duchowej”. Papież dodał, że wymaga to umiejętności słuchania, otwarcia na argumenty drugich, a zarazem odwagi w obronie własnych przekonań. „W takim ujęciu dialog jest trudnym zadaniem, od którego chrześcijanie nie mogą się uchylać” - podkreślił Papież.
Benedykt XVI życzył uczestnikom VI Zjazdu Gnieźnieńskiego, aby budził i umacniał „przywiązanie do tych wartości, które kształtowały duchowe oblicze Kontynentu, a dziś winny stanowić - zgodnie z duchem założycieli Unii Europejskiej - podstawę i punkt wyjścia dla procesu integracji”. Papież wyznał, że - podobnie jak jego Poprzednik - z ewangelizacyjną działalnością współczesnych ruchów wiąże nadzieje na nową wiosnę chrześcijaństwa.
„Wspólnoty świadomie odwołujące się do dziedzictwa przeszłości, a równocześnie podejmujące z dynamizmem działania apostolskie, są cennym darem Ducha Świętego dla Kościoła, niezastąpionym w dialogu ze współczesnym światem” - napisał Papież.

Reklama

Audiencja dla rabinów Izraela

15 września Papież przyjął na audiencji dwóch głównych rabinów Izraela: sefardyjskiego Szlomo Amara i aszkenazyjskiego Jonę Metzgera. Spotkanie odbyło się z okazji 40-lecia ogłoszenia soborowej Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra Aetate”.
Była to kolejna wizyta naczelnych rabinów Izraela w Rzymie. Poprzednio byli oni na audiencji u Jana Pawła II w styczniu 2004 r.
Spotkanie Benedykta XVI z rabinami było pierwszą z serii inicjatyw z okazji 40-lecia ogłoszenia soborowej Nostra aetate.
Podczas rozmowy Ojciec Święty podkreślił, że „jesteśmy nadal odpowiedzialni za wzajemne pojednanie”. W swym przemówieniu do gości, znanym jedynie z relacji Radia Watykańskiego, Papież położył nacisk na walkę ze złem, którego siły, jak podkreślił, „nigdy nie powinny móc sięgnąć po władzę”. Zaapelował też o pomoc przyszłym pokoleniom w walce ze złem oraz w kroczeniu drogami pokoju, przypominając o potrzebie uznania jednakowych praw wszystkich narodów.
Benedykt XVI wspomniał również o Ziemi Świętej, uważanej za taką przez żydów, chrześcijan i muzułmanów, która niestety, jak to ujął, „zbyt często przykuwa naszą uwagę z powodu aktów przemocy i terroru, co jest powodem głębokiego smutku”. Za Janem Pawłem II jego następca powtórzył, że „religie i pokój idą w parze” i objął myślą żyjące w Ziemi Świętej wspólnoty chrześcijańskie, które nazwał „żywym świadectwem sięgającym zarania chrześcijaństwa”.
Na zakończenie przemówienia Benedykt XVI wyraził zadowolenie, że stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Izraelem cechuje „coraz solidniejsza i ustabilizowana współpraca”.

Spotkanie z uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Biblistów

Biskupi są świadkami Słowa Bożego, teologowie „badają je, wyjaśniają i przekładają na dzisiejszy język”, pasterze zaś „szukają w nim odpowiednich rozwiązań dla problemów naszych czasów” - przypomniał 16 września Benedykt XVI z w czasie spotkania uczestnikami międzynarodowego kongresu biblistów, zorganizowanego w Rzymie z okazji 40. rocznicy ogłoszenia przez Sobór Watykański II Konstytucji dogmatycznej o objawieniu Bożym „Dei Verbum”.
Papież przypomniał, że jako młody teolog był świadkiem ożywionych dyskusji, jakie towarzyszyły pracom nad konstytucją Dei Verbum.
Przypomniał cytowaną w dokumencie soborowym opinię św. Hieronima, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” i zalecił powrót do praktyki Lectio divina. Zwrócił uwagę, że „gorliwe czytanie Pisma Świętego i modlitwa tworzą głęboką rozmowę, w czasie której słucha się Boga, który mówi, a modląc się, odpowiada Mu się z ufnym otwarciem serca (por. DV, 25)”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli