Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Eucharystii w życiu kapłańskim

Reklama

O znaczeniu Eucharystii w życiu kapłańskim mówił Benedykt XVI 18 września podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego tradycyjnie w niedzielne południe zebrały się setki wiernych.
Papież w rozważaniach nawiązał do obchodzonego przez Kościół Roku Eucharystii i tematu szczególnie ważnego „związku między świętością, drogą i celem pielgrzymki Kościoła i każdego chrześcijanina, a Eucharystią”, który - jak powiedział Ojciec Święty - „tak bardzo również leżał na sercu czcigodnemu memu poprzednikowi Janowi Pawłowi II”. Benedykt XVI szczególnie zwrócił się do kapłanów i przypomniał, że „tajemnica ich uświęcenia leży w Eucharystii (...). Na mocy święceń kapłan otrzymuje dar i zadanie powtarzania w sposób sakramentalny gestów i słów, którymi Jezus, podczas Ostatniej Wieczerzy, ustanowił pamiątkę swojej Paschy. W jego rękach odnawia się ten wielki cud miłości, którego ma być on na mocy powołania coraz wierniejszym świadkiem i głosicielem” - wyjaśniał Ojciec Święty. I dodał: - „Oto dlaczego kapłan musi być nade wszystko czcicielem i kontemplatorem Eucharystii, poczynając od momentu, w którym ją celebruje”.
Papież zaznaczył także, że „witalność Sakramentu nie zależy od świętości celebransa, ale jego skuteczność, dla niego samego i dla innych, będzie tym większa, im bardziej przeżywać go będzie z głęboką wiarą, żarliwą miłością i gorliwym duchem modlitwy”.
Na zakończenie Papież wezwał do modlitwy „za kapłanów całego świata, aby ten Rok Eucharystii przyniósł im owoc odnowionej miłości do Sakramentu, który celebrują”.
Pozdrawiając Polaków, Papież powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Dziękuję za obecność w Castel Gandolfo. W modlitwie polecam Was Bogu, jak również ludzi pracy, którzy dzisiaj pielgrzymują na Jasną Górę. Niech Bóg Wam błogosławi i udziela potrzebnych darów”. W odpowiedzi pielgrzymi z Polski zaintonowali pieśń: Chrystus Panem, Chrystus Królem... Benedykt XVI wraz z nimi odśpiewał fragment pieśni.

Audiencja Generalna

Papież dzieli radość Polaków z błogosławionych

Benedykt XVI zapewnił Polaków, że cieszy się z nowych błogosławionych. Pozdrawiając grupy językowe 21 września br. podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra, do zgromadzonych tam ok. 3 tys. Polaków Ojciec Święty powiedział:
„Witam pielgrzymów polskich. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, a szczególnie Siostry Loretanki, które dziękują Bogu za beatyfikację ks. Ignacego Kłopotowskiego. Pozdrawiam też Siostry i Księży Michalitów. Dziękuję z Wami za beatyfikację ks. Bronisława Markiewicza. Niech Wasi błogosławieni Założyciele umacniają nas w wierze. Niech Bóg Wam błogosławi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z nowymi biskupami

Reklama

„Mimo naszych słabości i grzechów Pan miłuje nas, a Jego miłość nadaje sens naszemu życiu i życiu świata” - powiedział Benedykt XVI do grupy biskupów wyświęconych w ciągu ostatniego roku. Przebywają oni na zorganizowanym przez Watykan specjalnym kursie. Z Polski przybyli: biskup polowy WP Tadeusz Płoski, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna.
„Na początku Waszej posługi przybyliście z pielgrzymką do Grobu św. Piotra, aby odnowić swą wiarę, zastanowić się nad odpowiedzialnością następców Apostołów i wyrazić swą jedność z papieżem” - powiedział Benedykt XVI, dodając, że ceni sobie możliwość nawiązania osobistego kontaktu z nowymi hierarchami.
„Stawiając pierwsze kroki jako biskupi, zdążyliście już zdać sobie sprawę, jak bardzo potrzebna jest pokorna ufność w Bogu oraz apostolska odwaga, która rodzi się z wiary i poczucia odpowiedzialności biskupa” - mówił Ojciec Święty.

Przesłanie do uczestników VI Zjazdu Gnieźnieńskiego

Reklama

„Od siły naszego świadectwa zależy przyszłość Starego Kontynentu” - napisał Benedykt XVI w przesłaniu do organizatorów i uczestników VI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Papież wyraził nadzieję, że spotkanie to będzie budzić i umacniać przywiązanie do tych wartości, które winny stanowić podstawę i punkt wyjścia dla procesu integracji. W VI Zjeździe Gnieźnieńskim uczestniczyło ok. 900 przedstawicieli laikatu i duchowieństwa różnych Kościołów chrześcijańskich, przedstawiciele innych religii, politycy i naukowcy.
W przesłaniu na Zjazd Benedykt XVI zwrócił uwagę, że jeszcze jako kardynał był zapraszany do udziału w tym przedsięwzięciu. Nawiązując do tematu obecnego zjazdu: Europa dialogu. Być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie - Papież napisał, że temat ten „dotyka kwestii istotnej dla budowania społeczeństw i narodów, a także dla budowania międzynarodowych struktur wspierających pokojową współpracę między państwami”.
Benedykt XVI podkreślił, że celem takiego dialogu winno być „wspólne poszukiwanie prawdy, w duchu miłości i szacunku dla każdego człowieka, dla jego kultury i tradycji duchowej”. Papież dodał, że wymaga to umiejętności słuchania, otwarcia na argumenty drugich, a zarazem odwagi w obronie własnych przekonań. „W takim ujęciu dialog jest trudnym zadaniem, od którego chrześcijanie nie mogą się uchylać” - podkreślił Papież.
Benedykt XVI życzył uczestnikom VI Zjazdu Gnieźnieńskiego, aby budził i umacniał „przywiązanie do tych wartości, które kształtowały duchowe oblicze Kontynentu, a dziś winny stanowić - zgodnie z duchem założycieli Unii Europejskiej - podstawę i punkt wyjścia dla procesu integracji”. Papież wyznał, że - podobnie jak jego Poprzednik - z ewangelizacyjną działalnością współczesnych ruchów wiąże nadzieje na nową wiosnę chrześcijaństwa.
„Wspólnoty świadomie odwołujące się do dziedzictwa przeszłości, a równocześnie podejmujące z dynamizmem działania apostolskie, są cennym darem Ducha Świętego dla Kościoła, niezastąpionym w dialogu ze współczesnym światem” - napisał Papież.

Audiencja dla rabinów Izraela

15 września Papież przyjął na audiencji dwóch głównych rabinów Izraela: sefardyjskiego Szlomo Amara i aszkenazyjskiego Jonę Metzgera. Spotkanie odbyło się z okazji 40-lecia ogłoszenia soborowej Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra Aetate”.
Była to kolejna wizyta naczelnych rabinów Izraela w Rzymie. Poprzednio byli oni na audiencji u Jana Pawła II w styczniu 2004 r.
Spotkanie Benedykta XVI z rabinami było pierwszą z serii inicjatyw z okazji 40-lecia ogłoszenia soborowej Nostra aetate.
Podczas rozmowy Ojciec Święty podkreślił, że „jesteśmy nadal odpowiedzialni za wzajemne pojednanie”. W swym przemówieniu do gości, znanym jedynie z relacji Radia Watykańskiego, Papież położył nacisk na walkę ze złem, którego siły, jak podkreślił, „nigdy nie powinny móc sięgnąć po władzę”. Zaapelował też o pomoc przyszłym pokoleniom w walce ze złem oraz w kroczeniu drogami pokoju, przypominając o potrzebie uznania jednakowych praw wszystkich narodów.
Benedykt XVI wspomniał również o Ziemi Świętej, uważanej za taką przez żydów, chrześcijan i muzułmanów, która niestety, jak to ujął, „zbyt często przykuwa naszą uwagę z powodu aktów przemocy i terroru, co jest powodem głębokiego smutku”. Za Janem Pawłem II jego następca powtórzył, że „religie i pokój idą w parze” i objął myślą żyjące w Ziemi Świętej wspólnoty chrześcijańskie, które nazwał „żywym świadectwem sięgającym zarania chrześcijaństwa”.
Na zakończenie przemówienia Benedykt XVI wyraził zadowolenie, że stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Izraelem cechuje „coraz solidniejsza i ustabilizowana współpraca”.

Spotkanie z uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Biblistów

Biskupi są świadkami Słowa Bożego, teologowie „badają je, wyjaśniają i przekładają na dzisiejszy język”, pasterze zaś „szukają w nim odpowiednich rozwiązań dla problemów naszych czasów” - przypomniał 16 września Benedykt XVI z w czasie spotkania uczestnikami międzynarodowego kongresu biblistów, zorganizowanego w Rzymie z okazji 40. rocznicy ogłoszenia przez Sobór Watykański II Konstytucji dogmatycznej o objawieniu Bożym „Dei Verbum”.
Papież przypomniał, że jako młody teolog był świadkiem ożywionych dyskusji, jakie towarzyszyły pracom nad konstytucją Dei Verbum.
Przypomniał cytowaną w dokumencie soborowym opinię św. Hieronima, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” i zalecił powrót do praktyki Lectio divina. Zwrócił uwagę, że „gorliwe czytanie Pisma Świętego i modlitwa tworzą głęboką rozmowę, w czasie której słucha się Boga, który mówi, a modląc się, odpowiada Mu się z ufnym otwarciem serca (por. DV, 25)”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Duch konklawe unosi się na Jasnej Górze!

2025-05-08 15:29
Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Już 1 maja stojąca na Jasnej Górze u stóp Klasztoru Ojców Paulinów replika Kaplicy Sykstyńskiej zaprasza na bezpłatną “podróż” edukacyjną w związku ze zbliżającym się konklawe. Dzięki patronatowi mediowemu tygodnika Niedziela najciekawsze tajemnice Watykanu zostały opracowane drobiazgowo. Każdy, kto nie może w tym czasie wyruszyć do Rzymu, będzie mógł zgłębić je w iście watykańskiej atmosferze kaplicy, w której od zawsze wybierany jest Papież.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...