Reklama

Solidarni po 25 latach

Niedziela Ogólnopolska 40/2005

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, przebiegająca pod znakiem 25. rocznicy powstania „Solidarności”, zgromadziła 18 września na Jasnej Górze ponad 80 tys. ludzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od odsłonięcia pomnika ks. Jerzego Popiełuszki, inicjatora pielgrzymek świata pracy na Jasną Górę. Pomnik został ustawiony u podnóża Jasnej Góry, na początku Alei Sienkiewicza położonej między parkami, którą podążają wszystkie pielgrzymki piesze. „Ksiądz Jerzy będzie witał wszystkich pielgrzymów, udających się do Matki Bożej” - powiedział podczas odsłonięcia pomnika abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Autorem projektu pomnika jest częstochowski artysta rzeźbiarz Jerzy Kędziora.
Centralnym punktem Pielgrzymki Ludzi Pracy była uroczysta Suma na jasnogórskim Szczycie, której przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Homilię wygłosił abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (tekst homilii - obok). Eucharystię koncelebrowali również: abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański oraz blisko 100 duszpasterzy ludzi pracy na czele z ks. prał. Witoldem Andrzejewskim z Gorzowa Wielkopolskiego. Pielgrzymów w imieniu Jasnej Góry witał podprzeor o. Piotr Polek.
Ponowienia Aktu Zawierzenia Środowiska Ludzi Pracy dokonał abp Tadeusz Gocłowski. Pielgrzymi przekazali Jasnej Górze replikę pamiątkowego złotego medalu, którego oryginał został przesłany do Watykanu przez pośrednictwo abp. Stanisława Dziwisza podczas Mszy św. odprawionej 31 sierpnia w Gdańsku. Na zakończenie Mszy św. odśpiewano Boże, coś Polskę.
Janusz Śniadek - przewodniczący NSZZ „Solidarność”, witając przybyłych, przypomniał: „25 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe i narodziła się «Solidarność» z wizerunkiem Matki Bożej i portretem Ojca Świętego zawieszonymi na bramach zakładu. Powstanie «Solidarności», jej walka bez użycia przemocy, pokojowy rozpad Związku Radzieckiego - ateistycznego imperium zła, spełnienie marzeń Polaków i wielu narodów o odzyskaniu wolności to cudowne owoce pontyfikatu Jana Pawła II” - mówił Janusz Śniadek. - Kierowane do nas słowa Ojca Świętego są pozostawionym nam do realizacji testamentem. Te zadania chcemy i musimy wypełnić”.
Przewodniczący Związku zachęcił także do „umacniania «Solidarności» tam, gdzie ona jest, oraz do tworzenia i budowania jej tam, gdzie jej jeszcze nie ma. (...) Musimy podjąć wielki wysiłek docierania do pracowników w zakładach, gdzie nie ma związków, i pomagania im w tworzeniu «Solidarności», aby mogli skuteczniej bronić swojej godności i swoich praw. Róbmy to pod zawołaniem: «Nie ma godności, bez ’Solidarności’»” - powiedział Janusz Śniadek.
Podkreślił on również, że Komisja NSZZ „Solidarność” apeluje o udział w wyborach i o głosowanie na Lecha Kaczyńskiego. „Ten apel jest równocześnie ważnym głosem «Solidarności» w toczącej się niezwykle doniosłej dyskusji na temat, jakiej Polski chcemy. Opowiadamy się za drogą zasypywania przepaści ciągle dzielącej Polskę od europejskich standardów socjalnych. Opowiadamy się za Polską budowaną według ideałów, z których zrodził się związek zawodowy «Solidarność»” - mówił Przewodniczący Związku.
Pismo Stolicy Apostolskiej, skierowane do uczestników 23. Pielgrzymki Ludzi Pracy, odczytał ks. prał. Witold Andrzejewski. W liście Ojciec Święty Benedykt XVI wyraził uznanie „dla przedstawicieli wielu środowisk pracy, którzy każdego roku zdążają przed oblicze Królowej Polski, by Jej orędownictwu przed Bogiem powierzać swoje sukcesy, troski i zmagania. (...) Łącząc się w modlitwie z uczestnikami tegorocznej pielgrzymki - napisał Ojciec Święty - dziękuję Bogu za dar wolności Ojczyzny sługi Bożego Jana Pawła II. Dziękuję także za wolność innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej, która stała się możliwa dzięki przemianom zainicjowanym przez ruch związkowy «Solidarność»”.
Na pielgrzymce obecni byli również: Marianna Popiełuszko - matka Księdza Jerzego, ks. prał. Henryk Jankowski, który złożył swoje wotum - stułę, Janusz Śniadek, przewodniczący Związku NSZZ „Solidarność” wraz z prezydium i Komisją Krajową „Solidarności”, Anna Hintz - przewodnicząca zarządów regionu i sekretariatów branżowych i główny inspektor Państwowej Inspekcji Pracy wraz z inspektorami okręgowymi, b. przewodniczący Związku Marian Krzaklewski, władze państwowe i samorządowe na czele z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną, prezydentem Warszawy Lechem Kaczyńskim oraz prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim. Nieobecny był Lech Wałęsa.
Rano, przed rozpoczęciem uroczystości religijnych, na wzniesionej pod wałami jasnogórskimi scenie zaprezentowano program słowno-muzyczny pt. Prowadź nas, Nadziejo. Program ten w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II dedykowali „Bezimienni Solidarności w 25. rocznicę narodowego zrywu ku wolności podjętego przez Ludzi Pracy w całej Polsce”. W koncercie wystąpili m.in.: Ryszard Rynkowski, Natalia Kukulska, Edyta Geppert, Anna Szałapak, Grażyna Łobaszewska i Jan Pospieszalski.
W ramach Pielgrzymki Ludzi Pracy o godz. 14.00 w odnowionym fragmencie jasnogórskich murów obronnych, w Bastionie św. Rocha, otwarto okolicznościową wystawę pt. Narodowy zryw „Solidarności” w wotach pielgrzymów jasnogórskich. Wystawa została przygotowana specjalnie z okazji jubileuszu 25-lecia powstania NSZZ „Solidarność”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
Czy dziś zobaczymy biały dym?

Agata Kowalska

Czy dziś zobaczymy biały dym?

O godz. 9 kardynałowie udali się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpili do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...