Reklama

Kalendarz
Październik

Z „Madonnami papieskimi” w roku 2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Boża Licheńska
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
kościół pw. św. Doroty
Licheń Stary, diecezja włocławska

Dziękujemy Ci, Maryjo, że nieustannie i niezawodnie kierujesz nas ku Chrystusowi. Czuwaj, Matko Syna Bożego, nad nami, czuwaj nad naszą niewzruszoną wiernością Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi świętemu, tak jak to czyniłaś od zarania naszych dziejów. Broń tego narodu, który od tysiąca lat idzie drogami Ewangelii. Spraw, abyśmy żyli, wzrastali i wytrwali w wierze do końca.
Jan Paweł II
Licheń, 7 czerwca 1999 r.

Październikowa „Madonna papieska” w tegorocznym kalendarzu Niedzieli to obraz Matki Bożej Licheńskiej. Namalowany na modrzewiowej desce przez nieznanego artystę w II połowie XVIII wieku, obraz znajdował się najpierw w miejscowości Lgota pod Częstochową. Według ludowej tradycji, odnalazł go tam ranny w bitwie pod Lipskiem żołnierz Tomasz Kłossowski i umieścił - zgodnie z wolą Maryi, która objawiła mu się podczas bitwy - w swoich rodzinnych stronach na drzewie w lesie grąblińskim k. Lichenia. Stamtąd, znowu na życzenie samej Matki Bożej, która objawiła się tym razem pasterzowi Mikołajowi Sikatce, obraz został przeniesiony do kościoła parafialnego w Licheniu.
W 1967 r. licheński obraz Matki Bożej został ozdobiony przez kard. Stefana Wyszyńskiego papieską koroną. Prymas Tysiąclecia powiedział wówczas: „Patrząc ku obliczu Pani i Matki naszej, tronującej w kościele licheńskim, widzimy na Jej piersiach Orła Polskiego, znak naszej Ojczyzny ziemskiej. Nie dziwimy się temu! Przecież Maryja wyśpiewała o sobie: «Odtąd błogosławioną zwać mnie będą wszystkie narody». Jest to jak gdyby wykonanie woli Chrystusa, wypowiedzianej Apostołom i ich następcom: «Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je». A wszystkie ochrzczone w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego narody błogosławioną zwą Maryję. Nic więc dziwnego, że Maryja, błogosławiona przez wszystkie narody i przez Naród Polski, przygarnęła do swej piersi Orła, na znak macierzyństwa wobec naszej Ojczyzny”.
Przed sześcioma laty, w 1999 r., do Lichenia przybył Ojciec Święty Jan Paweł II, aby dokonać poświęcenia wznoszonej tu monumentalnej nowej świątyni. Wraz ze zgromadzonymi wówczas pielgrzymami błagał o wstawiennictwo Matki Licheńskiej, aby wypraszała nam wszystkim wiarę żywą, mocną i dojrzałą. Prosił: „Czuwaj, Matko Syna Bożego, nad nami, czuwaj nad naszą niewzruszoną wiernością Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi świętemu, tak jak to czyniłaś od zarania naszych dziejów. Broń tego Narodu, który od tysiąca lat idzie drogami Ewangelii. Spraw, abyśmy żyli, wzrastali i wytrwali w wierze do końca”.
Ta papieska prośba winna z pewnością stawać się codzienną prośbą każdego z nas Polaków, a zwłaszcza pielgrzymów tak licznie nawiedzających licheńskie sanktuarium. Ciągle bowiem, a dzisiaj może bardziej niż kiedykolwiek, trzeba ubezpieczać naszą polską wierność Bogu i Kościołowi w dłoniach Matki naszego Odkupiciela. Przypomina nam o tym bardzo wymownie sam obraz Licheńskiej Pani z białym Orłem na piersiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

AFP: Zełenski spodziewa się, że Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy

2024-05-18 09:00
Wołodymyr Zełenski

Karol Porwich/Niedziela

Wołodymyr Zełenski

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji AFP prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, iż Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy. Dodał jednak, że mimo postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił jest lepsza niż tydzień wcześniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli