Reklama

Pielgrzymka „Niedzieli”

Multimedia i nagrody

Zgodnie z 9-letnią już tradycją, po Mszy św. odbyło się spotkanie uczestników pielgrzymki w jasnogórskiej Auli Jana Pawła II. Jak co roku, ważnym momentem było podziękowanie osobom szczególnie zaangażowanym w tworzenie i upowszechnianie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i uhonorowanie ich medalami „Mater Verbi”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tę część poprzedził program pozwalający zapoznać się z niektórymi dokonaniami multimedialnej instytucji, którą jest redakcja Niedzieli. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją filmu pt. Odszedł Pasterz Dobry, zrealizowanego przez redaktorów Studia Telewizyjnego Niedzieli w dniach poprzedzających pogrzeb Jana Pawła II. Autorzy filmu zarejestrowali przeżycia i refleksje pielgrzymów, którzy w tych szczególnych dla całego świata chwilach przychodzili na Jasną Górę, by się pomodlić, wpisać do Księgi Kondolencyjnej, dać świadectwo swojego bólu.
Jednym z uczestników pielgrzymki, a zarazem jej szczególnym gościem był prof. dr hab. Antoni Jackowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Jackowski, twórca i dyrektor jedynego w Polsce Zakładu Geografii Religii UJ, przedstawił książkę pt. Jasnogórskie pielgrzymowanie bez granic, która w tym roku została wydana w serii Biblioteki „Niedzieli”. Książka ta w sposób naukowy podejmuje temat pielgrzymowania, które jest zjawiskiem obecnym w różnych religiach świata. Autor podkreślił, że szczególna atmosfera tego miejsca sprawia, iż pielgrzymują tu ludzie różnych narodowości i wyznań. Jasna Góra już od dawna sytuuje się wśród kilku najważniejszych sanktuariów pielgrzymkowych w Europie i na świecie. Jak dotąd w Polsce nie podejmowano naukowych analiz na ten temat. Praca prof. Jackowskiego jest w tym zakresie publikacją pionierską.
W historię pracy nad zrealizowanym już filmem dokumentalnym pt. Zwycięzcy nie umierają o słudze Bożym - ks. Jerzym Popiełuszce wprowadzili uczestników konferencji Rafał Wieczyński oraz Julita Świercz-Wieczyńska, którzy przedstawili również stan prac nad filmem fabularnym o Księdzu Jerzym.
Konferencję zakończyło wręczenie przez Redaktora Naczelnego Niedzieli medali „Mater Verbi”. Na medalu umieszczono w tym roku wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II oraz słowa zaczerpnięte z hasła pielgrzymki: „Szukałem Was, przyszliście do mnie”. W imieniu odznaczonych podziękował Jerzy Walczak, współpracownik Niedzieli z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Doroczne święto Niedzieli zakończyło się wieczorem w Filharmonii Częstochowskiej koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod znamiennym tytułem: Wszystko, co Polskę stanowi. Do tego tytułu nawiązał na początku koncertu ks. inf. Ireneusz Skubiś. Powiedział: „Chciałbym, aby dzisiejszy wieczór był lekcją wejścia w kulturę Polską poprzez polską pieśń (...). Tygodnik Katolicki Niedziela chce służyć temu, co chrześcijańskie, co wielkie, co pełne humanizmu, a także temu wielkiemu dziedzictwu, któremu na imię Polska”.
Koncert był bardzo dynamicznym widowiskiem na najwyższym, światowym poziomie. To wierne, choć artystycznie przetworzone, przedstawienie tradycji folklorystycznych różnych regionów Polski dostarczyło publiczności wielu wzruszeń, trudnych do wyrażenia słowami. Wysiłek twórców i wykonawców tego widowiska słuchacze nagrodzili długimi owacjami na stojąco.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów