Reklama

Prezentacje

„Papież Jan Paweł II”

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Tak kręcono scenę z oknem papieskim w Watykanie

Baltmedia/K. Grabowski/W. Adamik

Tak kręcono scenę z oknem papieskim w Watykanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Rzymie oraz w pałacu w Caserta (okolice Neapolu) na przełomie września i października br. kręcono sceny do międzynarodowej koprodukcji z udziałem TVP pt. „Papież Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona. Ostatni klaps filmu zaplanowano we włoskich Alpach na 12 października.
W halach legendarnej włoskiej wytwórni Cinecitta zbudowano naturalnej wielkości wnętrze imitujące watykańską Kaplicę Sykstyńską. W tej dekoracji kręcono sceny z udziałem 180 kardynałów-statystów, odtwarzające pamiętne konklawe z 1978 r. To ostatnia scena, w której kard. Wojtyłę zagrał Brytyjczyk Cary Elwes. Z tym aktorem najwięcej zdjęć nakręcono w Krakowie. W drugiej części filmu zobaczymy już głównie amerykańskiego aktora Jona Voighta, który wcielił się w postać Wojtyły z lat, gdy stał on na czele Kościoła.
Jon Voight pojawia się jako Jan Paweł II w następujących scenach: podczas pielgrzymki do Jerozolimy (pod Ścianą Płaczu), w scenie po operacji w Poliklinice Gemellego oraz w finałowej scenie śmierci Papieża. Jon Voight zagrał wspaniale. Zdaniem polskiego koproducenta Krzysztofa Grabowskiego z firmy Baltmedia w Sopocie, który w ciągu całego tygodnia obserwował przebieg zdjęć w Rzymie - Voight jest bezgranicznie oddany sprawie i znakomicie wczuwa się w rolę Ojca Świętego. Gdy jest w charakteryzacji, ubrany w szaty papieskie, nie można z nim już rozmawiać, skupia się bowiem maksymalnie na swym aktorskim zadaniu. - Jest zadziwiające - mówi Krzysztof Grabowski - jak bardzo John w gestach i zachowaniu był podobny do Ojca Świętego. Na pewno nie było mu łatwo grać na tle dekoracji imitującej balkon lub papieskie okno. Jak wiadomo, władze watykańskie nie zezwalają na kręcenie scen we wnętrzach naturalnych żadnej ekipie filmowej i takie ujęcia można odtworzyć tylko dzięki odpowiednio przygotowanej dekoracji. Potem sekwencja z papieskiego okna zostanie nałożona przy pomocy techniki green boxu na rzeczywiste zdjęcia ścian Watykanu widzianych z Placu św. Piotra.
Ostatecznie producenci zdecydowali także, kto będzie odtwarzał rolę sekretarza Jana Pawła II - ks. Stanisława Dziwisza. Postać tę zagra nie Amerykanin niemieckiego pochodzenia Jan Niklas (z którym nakręcono już kilka scen w Krakowie), a Polak - Wenanty Nosul, który przez długi czas przebywał w Australii i dzięki temu na castingach nie miał problemów z językiem angielskim. W filmie pojawi się również postać kard. Josepha Ratzingera. W jego rolę wcielił się znany krakowski aktor i reżyser Mikołaj Grabowski. Aktor ten, z pochodzenia alwernianin, świetnie poradził sobie także z angielskimi dialogami.
Premiera kinowa filmu w Polsce początkowo zapowiadana była na listopad br. Również wtedy miały go pokazać stacje telewizyjne: amerykańska CBS oraz włoska RAI. Oficjalna prapremiera odbędzie się jednak najprawdopodobniej w Watykanie w końcu listopada br. z udziałem Papieża Benedykta XVI, a w kinach w Polsce widzowie obejrzą film dopiero na początku 2006 r. Koproducent filmu Krzysztof Grabowski nie chciał zdradzić, kiedy pokaże serial (5 odcinków po 40 minut) w TVP. Najprawdopodobniej nastąpi to dopiero jesienią 2006 r. To opóźnienie wynika z faktu, że producenci postanowili bardzo starannie potraktować realizację polskiej wersji językowej filmu i przygotować jego pełny dubbing.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim