Reklama

Ze świata

Podczas Synodu Biskupów w Rzymie

Grzegorz Gałązka

Podczas Synodu Biskupów w Rzymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Eucharystia szczytem życia Kościoła

Siły dla Kościoła i jego misji należy szukać w Eucharystii. Potwierdzeniem tej tezy są kolejne dni obrad XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów w Rzymie, pod hasłem: Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła. Prace synodalne zdominowały takie sprawy, jak: obrona przed wypaczeniami w sprawowaniu liturgii eucharystycznej, troska o prawidłową ketechezę eucharystyczną, obrona rodziny i życia, spadek udziału wiernych we Mszy św., możliwość i granice przyjmowania Komunii św. w innych Kościołach chrześcijańskich, odmowa Komunii osobom rozwiedzionym, żyjącym w związkach niesakramentalnych.
Szczególnie doniośle w kontekście obecnej sytuacji na świecie zabrzmiał głos przedstawicieli Kościoła żyjących w krajach muzułmańskich. Przewodniczący Etiopskiej i Erytrejskiej Konferencji Biskupiej - abp Berhaneyesus Demerew Souraphiel CM mówił o sytuacji setek tysięcy katolików żyjących w krajach muzułmańskich, gdzie oprócz problemu, jakim jest brak księży, dochodzi jeszcze faktyczny brak wolności religijnej. Wspomniał Somalię, gdzie „są tylko 4 siostry zakonne, które w stolicy kraju - Mogadiszu mają jedno tabernakulum z Ukrytym Panem” - jak się wyraził.
Synod Biskupów zakończy w niedzielę 23 października poranna Msza św. w Bazylice Watykańskiej, podczas której Papież dokona pierwszych kanonizacji za swego pontyfikatu.

Korea

Dofinansowanie badań

Archidiecezja w Seulu planuje przeznaczyć 6 mln dolarów na badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych pochodzących od osób dorosłych. O finansowym wsparciu przez archidiecezję tego rodzaju badań poinformował na spotkaniu Archidiecezjalnego Komitetu Życia w Katolickim Centrum Medycznym miejscowy metropolita - abp Nicholas Cheong Jinsuk.
Obecny na spotkaniu biskup pomocniczy Andrei Yeom Soo-jung podkreślił, że badania możliwości leczenia poważnych chorób są możliwe „zgodnie z bioetycznymi wskazówkami Kościoła”.
Członek Komitetu - ks. Joseph Kim Yong-tae wyjaśnił, że komórki macierzyste można przekształcić w inne wyspecjalizowane komórki różnych organów ciała i wykorzystywać je do badań nad możliwościami leczenia, np. choroby Alzheimera przez regenerację zniszczonych komórek mózgu. Naukowcy często wykorzystują do tego celu komórki pobrane od zarodków ludzkich, powodując ich niszczenie, co Kościół uznaje za niedopuszczalne. Tymczasem, zdaniem ks. Kima, badania nad wykorzystywaniem komórek macierzystych od osób dorosłych udowadniają, że „nie trzeba poświęcać ludzkiego życia (życia embrionów), aby ratować życie pacjentów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ukraina

Inauguracja w seminarium

Msza św., której 8 października w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie Brzuchowicach przewodniczył rektor placówki, metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, rozpoczęła rok akademicki 2005/2006. Koncelebransami byli m.in: biskup pomocniczy archidiecezji Marian Buczek, kanclerz diecezji łuckiej ks. Jan Buras, liczne grono kapłanów archidiecezji lwowskiej oraz przedstawiciele Pallotynów i Bazylianów.
Na kurs propedeutyczny w tym roku zgłosiło się siedmiu kandydatów z archidiecezji lwowskiej i jeden z diecezji łuckiej. Łącznie w seminarium w bieżącym roku akademickim będzie się kształcić 60 kleryków: ze Lwowa - 39, z Łucka - 8 oraz 9 pallotynów i 4 bazylianów.
Była to już dziesiąta inauguracja w odnowionym Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji lwowskiej. Ponieważ władze lwowskie nie zwróciły dawnego seminarium, w którym nadal mają siedziby różne firmy, łącznie z prywatnymi, Kościół rzymskokatolicki w grudniu 1995 r. zakupił budynki pod seminarium w Brzuchowicach. Pierwszy kurs rozpoczął tam naukę w październiku następnego roku.

Ludzie

Kard. Giovanni Battista Re ostrzegł duchownych przed nadużyciami przy rozgrzeszeniach. Biskup jest „strażnikiem” Eucharystii i jako taki ma obowiązek czuwać nad tym, aby nie udzielano „zbiorowych rozgrzeszeń”, poza przypadkami całkowicie wyjątkowymi. Jednocześnie podkreślił, że biskup powinien zachęcać wiernych do częstego korzystania ze spowiedzi, kapłanów zaś - do udzielania wyłącznie rozgrzeszenia indywidualnego. Wezwał do odrodzenia „pedagogiki nawrócenia, mającej swe korzenie w Eucharystii”, i przypomniał, że biskup musi bronić zasady „częstego przystępowania do spowiedzi indywidualnej”.

Reklama

Kard. Giovanni Battista Re jest od pięciu lat prefektem Kongregacji ds. Biskupów. Ma 71 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w diecezji Brescia we Włoszech. 30 lat później został mianowany na arcybiskupa, objął stanowisko sekretarza w Kongregacji ds. Biskupów. Od 2001 r. jest członkiem Kolegium Kardynalskiego.

Chiny

Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh) rozpoczęło ogólnokrajową kampanię, zmierzającą do zwarcia szeregów, i wezwało do posłuszeństwa oficjalny Kościół katolicki, który - według niego - jest zbyt związany z Watykanem. Sekretarz generalny Stowarzyszenia - Liu Bainian na kilku spotkaniach z księżmi z prowincji Syczuan i Kwantung próbował przywołać ich do posłuszeństwa wobec PSKCh i zażądał, aby nie kierowali się wskazówkami Watykanu.

Chorwacja

Przedstawiciele chorwackich i bośniackich prowincji Zakonu Franciszkanów domagają się oficjalnych przeprosin od przewodniczącej Międzynarodowego Trybunału w Hadze Carli Del Ponte za niesłuszne - według nich - posądzenie o ukrywanie w jednym z ich klasztorów chorwackiego generała Ante Gotoviny. Generał od 2001 r. jest oskarżany o zbrodnie ludobójstwa, jakich dopuścił się pod koniec wojny między Serbami a Chorwatami. Sędzia Del Ponte oskarżyła Franciszkanów o pomaganie generałowi w ucieczce i ukrywanie go. Wcześniej zaprzeczył temu stanowczo Kościół katolicki w Chorwacji, a także rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls. „Czujemy się zranieni oskarżeniami pani przewodniczącej i choć jej przebaczyliśmy, to nasze umiłowanie prawdy wymaga, aby publicznie nas przeprosiła” - oświadczyli zakonnicy.

Turkmenia

O oficjalną rejestrację ubiega się wspólnota katolicka Turkmenii. W wypowiedzi dla azjatyckiej agencji katolickiej UCA News przełożony tamtejszej misji sui iuris o. Andrzej Madej OMI oświadczył, że jeśli te starania zostaną uwieńczone sukcesem, będzie można złożyć wniosek o wyznaczenie miejsca pod budowę kościoła. Dotychczas katolicy w stolicy kraju - Aszchabadzie muszą korzystać z kaplicy znajdującej się na terenie siedziby misji, należącej formalnie do nuncjatury apostolskiej, która znajduje się w stolicy Turcji Ankarze. Liczbę katolików ocenia się na 500 wyznawców.

Tydzień na świecie

UNICEF ocenia, że w wyniku trzęsienia ziemi w pakistańskiej części Kaszmiru mogło zginąć nawet 40 tys. osób; są dziesiątki tysięcy rannych. Wśród ofiar jest wiele dzieci; praktycznie zginęło jedno pokolenie mieszkańców prowincji. Trzęsienie, zdaniem sejsmologów, było najsilniejsze w tej części świata od 100 lat. Dotknęło również Afganistan i Indie. Na tych terenach istnieje poważna groźba wybuchu epidemii. Społeczność międzynarodowa pośpieszyła z pomocą poszkodowanym.

W Mediolanie powstało centrum medialne Terra Santa, które będzie informować o życiu Kościoła, wydarzeniach kulturalnych i politycznych w miejscach świętych oraz na obszarze Bliskiego Wschodu.

Watykański dziennik L’Osservatore Romano po raz kolejny skrytykował testowanie przez turyński szpital św. Anny pigułki wczesnoporonnej RU-486 (specyfik jest jeszcze niedostępny na włoskim rynku farmaceutycznym).

Biskupi czescy zdecydowali, że powstanie martyrologium (czyli opis męczeństwa) Kościoła katolickiego na ziemiach czeskich w XX wieku.

Prezydent USA George W. Bush wygłosił przemówienie, by zmobilizować naród do walki z terroryzmem; w ostrych słowach potępił Al-Kaidę oraz Syrię i Iran, które wspierają terroryzm. Jednocześnie amerykański Senat uchwalił przyznanie dalszych 50 mld dol. na wojnę w Iraku i Afganistanie. Tymczasem Włochy oraz Rumunia potwierdziły rychłe wycofanie swoich wojsk z Iraku.

Szef Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Porter Goss oświadczył, że wyżsi rangą pracownicy CIA nie będą pociągnięci do odpowiedzialności za działania Agencji poprzedzające atak na Amerykę 11 września 2001 r., gdyż nie mogli oni zapobiec zamachom na Nowy Jork i Waszyngton.

Były wysoki rangą współpracownik resortu obrony USA Larry Franklin, który specjalizował się w tematyce bliskowschodniej, przyznał oficjalnie, że przekazywał tajne informacje służbowe pracownikom ambasady Izraela w USA i działaczom amerykańskiego lobby prożydowskiego (AIPAC).

Przed komisją śledczą włoskiego parlamentu zajmującą się zamachem na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r. stanął Ferdinando Imposimato, emerytowany sędzia śledczy, który w przeszłości zajmował się tą sprawą. Po zapoznaniu się z dokumentami z archiwum tajnych służb byłej NRD Imposimato twierdzi, że w zamach na Papieża zamieszani byli także Włosi. Komisję śledczą powołano 3 lata temu w celu ustalenia odpowiedzialności obywateli włoskich, których nazwiska znalazły się na tzw. liście Mitrochina, podejrzanych o współpracę z KGB bądź z wywiadami państw satelickich ZSRR.

Katoliccy i anglikańscy biskupi w Wielkiej Brytanii zaprotestowali przeciwko legalizacji w tym kraju „aktywnej pomocy” w umieraniu i samobójczej śmierci nieuleczalnie chorych pacjentów. W brytyjskiej Izbie Lordów trwa debata nad projektem ustawy liberalizującej eutanazję.

51-letnia Angela Merkel, przewodnicząca CDU, została kanclerzem nowego niemieckiego rządu.

We Francji rozgorzała debata nt. traktowania przez państwo poczętych dzieci. Jej bezpośrednią przyczyną było wstrząsające odkrycie w jednym z paryskich szpitali, w którym znaleziono ciała poczętych dzieci potraktowane jako „odpady pooperacyjne”. Środowiska obrońców życia wskazały, że nadszedł czas, by uregulować status prawny dzieci w embrionalnym stadium rozwoju w sposób, który będzie respektował ich godność ludzką.

Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zdobył Anglik Harold Pinter, dramaturg, reżyser teatralny i scenarzysta. Jego wcześniejsze sztuki są zaliczane do gatunku teatru absurdu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

Grażyna Kołek

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Spotkanie Rodzin Wielodzietnych w Jodłówce

2024-06-17 10:34
Wokół bł. Rodziny Ulmów

ks. Piotr Czarniecki

Wokół bł. Rodziny Ulmów

W niedzielę, 16 czerwca 2024 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła im bł. Rodzina Ulmów, której relikwie wprowadzono w tym dniu do świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy