Reklama

Z Polski

Odprawa na lotnisku

Marta Górska

Odprawa na lotnisku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel Przewodniczącego Episkopatu Polski o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Pakistanie, Indiach i Afganistanie
„Polecam miłosierdziu Bożemu wszystkich tych, którzy zginęli, i wyrażam głębokie współczucie tysiącom ludzi, którzy odnieśli rany i stracili najbliższych. Modlę się o to, aby społeczność międzynarodowa szybko i z wielkodusznością zareagowała na ten kataklizm, i proszę Boga, by dał odwagę oraz siłę wszystkim zaangażowanym w akcję niesienia pomocy i odbudowy” - te słowa skierował w czasie niedzielnej modlitwy na Anioł Pański Papież Benedykt XVI.
Głęboko zasmuciły nas ostatnie wiadomości o tragedii trzęsienia ziemi w Pakistanie, Indiach i Afganistanie, które 8 października kolejny raz boleśnie dotknęło jeden z najbiedniejszych regionów świata. Kataklizm spowodował śmierć co najmniej 40 tys. ludzi, większość z nich to dzieci i młodzież, których trzęsienie ziemi zastało w szkołach. Ponad 60 tys. ludzi zostało rannych, a dach nad głową straciły miliony osób. Położenie tych, którzy ocaleli, utrudniają silne opady deszczu, lawiny błotne oraz gwałtowane spadki temperatury nocą. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza w obliczu nadchodzącej zimy.
Odpowiadając na wezwanie Ojca Świętego, pomóżmy tym, którzy dziś przeżywają dramat śmierci swoich najbliższych; dramat bezdomności i bezradności wobec niszczącego żywiołu.
Zwracam się zatem z usilną prośbą do Czcigodnych Braci w Biskupstwie o zorganizowanie w październiku zbiórki do puszek na ten cel.
Caritas Polska przekazała już środki pierwszej potrzeby: leki, materiały opatrunkowe i koce. W obecnej sytuacji pilnie potrzebne są zestawy pierwszej pomocy, lekarstwa, woda pitna, żywność, namioty, materace.
Zebrane ofiary proszę przekazać na konto: Caritas Polska PKO BP SA I Oddział w Warszawie 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem: „Trzęsienie ziemi - Pakistan”.
Wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza duchowieństwo, wspólnoty zakonne i wiernych, proszę o modlitwę w intencji poszkodowanych i ludzi niosących im pomoc.
Bożej opiece polecam i łączę się w modlitwie -

Abp Józef Michalik

Zwyczajnie: ratować

Polacy nie zawiedli i tym razem. Już w niedzielę 9 października nasi rodacy zgłosili chęć niesienia pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie. W poniedziałek wieczorem odleciały grupy ratowniczo-poszukiwawcze z różnych regionów kraju. Jedną z nich zabrał samolot z lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni.
W skład ochotniczej grupy poszukiwawczo-ratowniczej wchodzi dwunastu strażaków z Gdańska. Odlecieli z nimi lekarze z polskiej Misji Medycznej. Jednym z nich jest Paweł Witkowski.
- Nie wiem, jak długo tam będziemy - powiedział polski lekarz. - Zabieramy zapasy żywności na siedem dni. Najpierw musimy dotrzeć do gruzowisk, potem wydobyć ludzi, a następnie udzielić im pierwszej pomocy.
Pan Paweł przyznaje ze smutkiem, że nie spodziewają się odnalezienia zbyt wielu żywych ludzi. Wszak kilka dni już minęło, a pod gruzami trudno jest przeżyć nawet parę godzin. To nie jest pierwsza jego misja, ale nigdy chyba nie przyzwyczai się do odnajdywania martwych ofiar tragedii.
Nie można sobie wyobrazić grupy poszukiwawczo-ratowniczej bez psów. Czworonogi stanowią jej nieodłączny element, a wielu ocalonych zawdzięcza im życie.
Starszy ogniomistrz Wiesław Mielewczyk na misje ratunkowe wyjeżdżał już trzy razy. Dwa razy pomagał ludziom w Turcji, raz - w Algierii. W wyprawie do Pakistanu towarzyszy mu czarny labrador Kelo.
- Wszyscy bardzo chcemy jechać, bo ratowanie ludzi to nasze powołanie, ale często już na miejscu zwyczajnie zaczynamy tęsknić - opowiada pan Wiesław. Niestety, jemu osobiście nie udało się do tej pory odnaleźć nikogo żywego, ale uważa, że przeszukanie gruzów i pewność, że nie pozostał tam nikt, kto nadaremnie będzie oczekiwał pomocy, to też sukces. Polskiej ekipie nie zdarzyły się przeoczenia.
Michał Szalc, specjalista Komendy Głównej Straży Pożarnej w zakresie szkolenia psów, tłumaczy, że to właśnie zwierzęta jako pierwsze ruszą do akcji. Dzięki swojemu genialnemu węchowi mają szansę na odnalezienie żywych ludzi.
- Do tej pory nie wynaleziono żadnego urządzenia, które zastąpiłoby psi nos - mówi pan Michał. - To one wykonują główną pracę. Dopiero potem do ratowania ruszają ludzie i specjalistyczny sprzęt, np. kamery wziernikowe i geofony.
Instruktorowi towarzyszy owczarek niemiecki - siedmioletnia Ira. Suczka ma okazję wykonać dobrą pracę, ponieważ jest świetnie wyszkolona i wiele potrafi.
Strażacy długo ładowali niezbędny sprzęt. Niczego nie można przeoczyć, jeśli chodzi o ludzkie życie. Prace zakończono ok. godz. 22. Samolot wzniósł się w powietrze. Pierwszym etapem podróży miał być prawdopodobnie Islamabad, skąd grupy ratowniczo-poszukiwawcze miały zostać skierowane bezpośrednio na miejsca tragedii.

Marta Górska

Tydzień w Polsce

Centrum Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Myśli Jana Pawła II w Warszawie - to nowe pomysły na zachowanie pamięci o Papieżu Polaku i upowszechnianie jego nauczania.

W Krakowie rozpoczęły się przesłuchania świadków w procesie beatyfikacyjnym Papieża Jana Pawła II.

Szlak św. s. Faustyny Kowalskiej poświęcił w Kietrzu, nad brzegiem Jez. Kierskiego, metropolita poznański - abp Stanisław Gądecki.

Relikwie dzieci fatimskich: bł. Franciszka i bł. Hiacynty sprowadzono do bazyliki katedralnej we Włocławku.

Ruszyła organizowana przez Krajowego Duszpasterza Hospicjów kampania propagująca wiedzę o opiece hospicyjnej i paliatywnej, pod hasłem Hospicjum to też życie. Zdążyć z Prawdą.

W Savannah w stanie Georgia (USA) odbył się uroczysty pogrzeb szczątków gen. Kazimierza Pułaskiego, polskiego bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość. Szczątki Pułaskiego, umieszczone w trumnie wykonanej w Polsce, złożono w grobowcu u podstawy pomnika generała na placu Monterey w Savannah. Grób Pułaskiego poświęcił biskup polowy WP gen. bryg. dr Tadeusz Płoski.

Galowym koncertem w teatrze La Monnaie zakończyły się uroczyste obchody 25-lecia „Solidarności” w Brukseli. W trakcie koncertu Lech Wałęsa wręczył odznaczenia kilku zachodnim politykom, którzy w czasach komunistycznych wspierali podziemną „Solidarność”.

Członkowie Związku Polaków na Białorusi (ZPB) wciąż są nękani przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Ptasia grypa u bram Europy. Polska zamknęła granice dla importu drobiu i produktów drobiowych z Rumunii i Turcji po tym, jak władze tych państw oficjalnie potwierdziły pierwsze przypadki wystąpienia ptasiej grypy na swoim terytorium. Rząd RP podjął decyzję o zabezpieczeniu pieniędzy na zakup leków i szczepionek. Dotychczas nie wykryto w Polsce wirusa ptasiej grypy.

Kandydat PiS na premiera, Kazimierz Marcinkiewicz, powiedział, że rząd współtworzony przez PiS i PO powstanie prawdopodobnie 29 lub 31 października br.

Rafał Jurkowlaniec wygrał konkurs na dyrektora Pierwszego Programu Polskiego Radia (konkurs ogłoszono po tym, jak dotychczasowy szef „Jedynki” Stanisław Jędrzejowski został członkiem KRRiT).

W archiwach IPN w Krakowie odnaleziono film rejestrujący przesłuchanie ks. Tadeusza Zaleskiego, wcześniej brutalnie pobitego. Po kilkunastu latach od umorzenia śledztwa, za sprawą filmu, sprawa na nowo odżywa. Jeśli uda się wskazać sprawców zdarzeń sprzed 20 lat, grozi im do 10 lat więzienia.

Dziennikarze ujawnili wstrząsające fakty: pielęgniarki z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach na nocnym dyżurze „dla zabawy” robiły sobie zdjęcia z wcześniakami, które wyjmowały z inkubatorów. Pielęgniarki zostały dyscyplinarnie zwolnione z pracy, grozi im odpowiedzialność karna za narażenie dzieci na utratę zdrowia lub życia.

Sąd Rejonowy w Katowicach po raz kolejny odmówił rejestracji Związku Ludności Narodowości Śląskiej.

Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do finałów przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Niemczech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01
Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Więcej ...

Łódź: zmiany personalne księży

2024-06-17 13:48

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy