Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba organizują pomoc dla poszkodowanych na Ukrainie

Rycerze Kolumba

Pierwszy transport z pomocą humanitarną Rycerzy Kolumba 1 marca dotarł do Lwowa. W transporcie znalazły się środki medyczne, leki, śpiwory, karimaty, kołdry, agregaty prądotwórcze, woda pitna oraz ciepłe ubrania. Dary o łącznej wartości ponad 250 tysięcy zł pochodzą z własnych darów Rycerzy z całej Polski oraz ze zbiórek zorganizowanych przez nich w parafiach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Rycerze zaangażowali się w organizację zbiórek pieniężnych i rzeczowych, a przede wszystkim w akcje modlitewne, odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka oraz Episkopatu Polski” – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze z Polski natychmiast odpowiedzieli na prośby z Ukrainy o pomoc. Już od pierwszych godzin konfliktu zbrojnego na Ukrainie gromadzili informację o wolontariuszach z całej Polski – Rycerzy i nie tylko – którzy są chętni przyjąć pod swój dach Ukraińców uciekających przed wojną. Powstała lista osób, które wyrażają chęć przyjęcia łącznie niemal 300 uchodźców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym samym czasie, dzięki dynamicznemu zaangażowaniu Rycerzy w całej Polsce udało się zorganizować kilkadziesiąt punktów zbiórek oraz trzy główne magazyny – w Krakowie, Radomiu i Tomaszowie Lubelskim – w których działali Rycerze Kolumba. W tych magazynach zebrane dary były zliczane, segregowane i przygotowywane do transportu na Ukrainę, a konkretnie do Lwowa, gdzie ukraińscy Rycerze w porozumieniu z archidiecezją zajęli się dalszą dystrybucją darów dla najuboższych i ofiar wojny.

„Niezmiernie istotnym jest fakt, że listę najbardziej potrzebnych rzeczy przygotowują Bracia ze Lwowa, którzy na miejscu identyfikują, czego najbardziej brakuje i tę wiadomość przekazują do nas, a my za pośrednictwem naszych kanałów informacyjnych prosimy Rycerzy, a przede wszystkim wiernych z parafii, przy których Rycerze działają, aby te produkty były dostarczane” – tłumaczy cały proces Zuba.

Rycerze Kolumba

Ponadto, Rycerze Kolumba z przygranicznych rejonów – przede wszystkim z Tomaszowa Lubelskiego i Lubaczowa – prowadzą dwa całodobowe namioty recepcyjne. Jak wyjaśnia Marcin Wojciechowski, Rycerz Kolumba i główny koordynator inicjatyw pomocowych w Tomaszowie Lubelskim, „Rycerze udali się z pomocą do strefy przygranicznej, gdzie postawili namiot, w którym ludzie będą mogli się ogrzać po przekroczeniu granicy”. W namiocie uchodźcy mogą również coś zjeść, przyjąć lekarstwa i liczyć na pełną pomoc wolontariuszy.

Reklama

„Bardzo ważne w tym czasie jest to, abyśmy dotarli z pomocą do potrzebujących, dlatego tak bardzo cieszy mnie kreatywność Braci z rad lokalnych, które są położone najbliżej granicy” – dodaje Zuba.

Rycerze planują już kolejny transport oraz dalszą pomoc. Rada Najwyższa Rycerzy Kolumba utworzyła specjalny Fundusz Solidarności z Ukrainą, na który spływają darowizny z całego świata. Pozyskane w ten sposób środki zostaną wykorzystane na dalsze inicjatywy niesienia pomocy humanitarnej.

„Sytuacja za wschodnią granicą inspiruje do działania. Wiemy, że nie należy zastanawiać się, tylko trzeba działać natychmiast” – podkreśla Zuba.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-04 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Parolin: zawieszenie broni w Ukrainie „wyobrażalne, konieczne i pilne”

Grzegorz Gałązka

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin uważa, że zawieszenie broni w wojnie Rosji z Ukrainą jest „nie tylko wyobrażalne, ale także konieczne i pilne”. Jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka w sprawach politycznych powiedział to w wywiadzie dla aktualnego numeru włoskiego tygodnika katolickiego „Famiglia cristiana” .

Więcej ...

Rosjanie uwięzili ukraińskich redemptorystów [Wywiad]

2024-04-30 09:22

materiał własny

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Witalijem Porowczukiem, który opowiada o ciężkiej sytuacji ukraińskich jeńców w Rosji, trosce o to, aby wymieniać wszystkich jeńców ukraińskich na rosyjskich i rosyjskich na ukraińskich, o więzionych księżach, w tym dwóch ukraińskich redemptorystach oraz o tym, w jakich warunkach, przypominające sowieckie gułagi, przebywają ukraińscy jeńcy.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego