Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2005

Procesja różańcowa w Dniu Papieskim

Krzysztof Świertok

Procesja różańcowa w Dniu Papieskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum dla Osób Konsekrowanych

W dniach 13-14 października kilkaset sióstr zakonnych, członkiń instytutów świeckich oraz zakonników zgromadzonych na Jasnej Górze rozważało temat: Śladami świętych i błogosławionych w życiu konsekrowanym. Wykłady w Sali Papieskiej głosili: biskup diecezji legnickiej Stefan Cichy - przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr Mateusz Matuszewski, ks. dr Stanisław Araszczuk, ks. prof. Bogusław Nadolski, ks. dr Jan Hadalski i s. Krystyna Dębowska. Mszę św. dla uczestników sympozjum odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Cichy.

Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

Reklama

Zgromadziła 15 października ok. 1,3 tys. osób z 24 diecezji w Polsce. Pielgrzymkę zorganizowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Stefan Cichy, a koncelebrował m.in. bp Grzegorz Balcerek z Poznania - przewodniczący Podkomisji Służby Liturgicznej. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Piotr Polek. W homilii bp Cichy powiedział m.in.: „Uczestniczycie w liturgii w sposób pełniejszy, zanosząc Ciało Pańskie do ludzi chorych, starszych wiekiem, rozdzielając Je w czasie Mszy św. (...) Trzeba więc, by Wasza posługa przyczyniała się, by więcej ludzi było wewnętrznie zaangażowanych w Eucharystię i w życie Kościoła”. W programie pielgrzymki była także konferencja ks. dr. Jerzego Palińskiego. Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w procesji eucharystycznej po wałach, którą prowadził bp Balcerek, oraz w spotkaniu kapłanów odpowiedzialnych za formację szafarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II

W ramach częstochowskich obchodów V Dnia Papieskiego, 16 października wieczorem, przybyła na Jasną Górę procesja różańcowa z archikatedry, którą prowadził abp Stanisław Nowak. Po procesji Metropolita Częstochowski przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Koncelebrowali m.in.: o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Stanisław Piętka - gwardian Niepokalanowa, ojcowie franciszkanie: o. Eugenio Galiwano - międzynarodowy prezes Rycerstwa Niepokalanej i o. Maximiliano Ni Shimoto z Japonii oraz ks. dr Włodzimierz Kowalik - rektor WSD w Częstochowie. Zebranych powitał przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek. W wygłoszonej homilii abp Nowak powiedział: „Dziękujemy za piękne człowieczeństwo, o którym możemy powiedzieć: «Był człowiek od Boga posłany, któremu na imię Jan Paweł». Dziękujemy także za śmierć Jana Pawła (...). To była śmierć niezwykła, umieranie na oczach całego świata na wzór umierania Jezusowego”.
Czuwanie modlitewne przygotowało Duszpasterstwo Młodzieżowe Archidiecezji Częstochowskiej z ks. Markiem Batorem. Apel Jasnogórski poprowadził abp Nowak. Obecna była także grupa pielgrzymów z Wadowic wraz z ks. Krzysztofem Główką.

Modlitwa grup św. Ojca Pio

15 października w nocnym czuwaniu wzięło udział blisko tysiąc osób należących do 150 grup modlitewnych św. Ojca Pio istniejących w Polsce. Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawił abp Stanisław Nowak. Spotkanie zorganizował ks. Eugeniusz Lorek - przełożony Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego, odpowiedzialny za powstające na Przeprośnej Górce k. Częstochowy sanktuarium św. Ojca Pio.

Modlitwa taksówkarzy

Ok. 3 tys. kierowców i ich rodzin modliło się 15 października w swojej 2. ogólnopolskiej pielgrzymce. Spotkanie zorganizował Krzysztof Rembiszewski - przewodniczący Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP.
Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy. „Postanowiono na Waszej biedzie zrobić finansowy interes - stwierdził bp Długosz. - Nie licząc się z opiniami ekonomistów, prawników czy protestami Waszego środowiska, poprzednia ekipa rządowa zmusiła Was do założenia kas fiskalnych”. Kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że jest to dodatkowo zawód wysokiego ryzyka. W programie pielgrzymki była Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. Jarosława Sroki.

W skrócie

14 października modliło się ok. 2 tys. maturzystów diecezji łomżyńskiej wraz z ks. Wojciechem Nowackim - dyrektorem ds. wychowania katolickiego.

15 października przybyło blisko 4 tys. młodzieży maturalnej diecezji rzeszowskiej. Młodzieży towarzyszyli: bp Edward Białogłowski, ks. Krzysztof Budzyń - referent wydziału duszpasterstwa oraz ks. Paweł Tomoń - diecezjalny duszpasterz młodzieży.

15 października ks. Hubert Sklorz odprawił Mszę św. dla ok. 100 pomocników Jeevodaya (osób wspierających ośrodek dla trędowatych w Indiach) oraz ponad 50 przedstawicieli Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”.

16 października w 9. Pielgrzymce Funkcjonariuszy Służby Więziennej uczestniczyło 500 pracowników aresztów śledczych i zakładów karnych.

Zapowiedzi

5 listopada - Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej.

5-6 listopada - 21. Pielgrzymka Kolejarzy.

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

2026-06-21 19:16
Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

We włoskiej miejscowości Roccaporena zorganizowano międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną: „Św. Jan Paweł II – kandydat na Patrona Europy i Doktora Kościoła” w ramach X Kongresu Ruchu Europa Christi. Podczas obrad w niedzielę 21 czerwca wystąpili naukowcy, m.in. z KUL-u, PAN-u, Papieskiej Akademii Życia, a także przedstawiciele archidiecezji Spoleto-Norcia i sanktuarium św. Rity w Roccaporena.

Więcej ...

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat

Więcej ...

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Niedziela Małopolska

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

Felietony

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...