Reklama

Dzień Papieski w Krakowie

Szedł drogą prawdy i miłości

Kraków, ul. Franciszkańska, październik 2005 r.

Adam Wojnar

Kraków, ul. Franciszkańska, październik 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Wielkim misjonarzem, wielkim pielgrzymem świata i jego pierwszym obywatelem, ale także wielkim Polakiem, dobroczyńcą świata i gwiazdą nad horyzontem ludzkości nazwał abp Stanisław Dziwisz Ojca Świętego Jana Pawła II podczas obchodów V Dnia Papieskiego w Krakowie Łagiewnikach i zapowiedział powołanie fundacji „Nie lękajcie się”, jako widocznego znaku dla utrwalenia wielkiego świadectwa Jana Pawła II.
- Podczas uroczystości pogrzebowych wiatr zamknął księgę Ewangelii na papieskiej trumnie. Nie zamknął jednak tej księgi, którą Papież - niezmordowany pielgrzym i heroiczny, wierny świadek Bożej prawdy i miłości - całym swoim życiem pisał w ludzkich sercach. My, którzy szliśmy razem z Nim, pragniemy świadectwem naszego życia kontynuować pisanie tej księgi. I chcemy ją przekazać następnym pokoleniom, by nigdy nie ustało pielgrzymowanie człowieka do Boga, który nie tylko jest bogaty w miłosierdzie, ale jest Miłością Miłosierną. By nie ustało to pielgrzymowanie, czy tu - do Łagiewnik, czy wszędzie tam, gdzie żyje człowiek, zmagając się ze swoim losem i swoją słabością. To nasz krakowski i polski przywilej oraz obowiązek. Dlatego ze wszystkimi ludźmi dobrej woli - mieszkańcami Krakowa, Polski i różnych stron świata - pragniemy w tym miejscu, w Łagiewnikach, w widzialnym znaku utrwalić wielkie świadectwo Papieża Jana Pawła II. Mógłby to być ośrodek Jemu poświęcony, który chcielibyśmy nazwać „Nie lękajcie się”, a więc od słów, które udręczonemu człowiekowi dawały i dają siłę, by z nadzieją iść naprzód. Pragniemy zatrzymać Go tu takim, jaki był: z Jego nauczaniem, z Jego poezją i wrażliwością na piękno, a nade wszystko z Jego miłością do nas wszystkich i do każdego człowieka - „Brata naszego Boga” - mówił w swej homilii abp Stanisław Dziwisz, który przewodniczył uroczystej Eucharystii w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.
We Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji sługi Bożego Jana Pawła II uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, kard. Jean-Louis Tauran z Watykanu, który przekazał pozdrowienie i przesłanie do uczestników uroczystości od Ojca Świętego Benedykta XVI, kard. Stanisław Nagy, kard. Marian Jaworski oraz biskupi i kapłani, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy i tysiące wiernych.
Abp Józef Kowalczyk przypomniał, że w 1999 r., po zakończeniu papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny, Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której jedną z form działalności jest organizowany corocznie, w niedzielę poprzedzającą dzień 16 października, „Dzień Papieski” dla uczczenia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra.
Na zakończenie Eucharystii przemówił kard. Jean-Louis Tauran, bliski współpracownik Jana Pawła II, który przez 13 lat był watykańskim „ministrem spraw zagranicznych”, i przekazał pozdrowienia oraz błogosławieństwo Papieża Benedykta XVI. Dziękując, abp Stanisław Dziwisz zaprosił Papieża w przyszłym roku do Krakowa, co zebrani przyjęli gorącymi brawami. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Arcybiskup odmówił z wiernymi modlitwę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu - modlitwę Jana Pawła II.

Ostatnie przesłanie Jana Pawła II

W wywiadzie dla włoskiego dziennika Avvenire abp Stanisław Dziwisz ujawnił, że jest w posiadaniu nagrania ostatniego przesłania Jana Pawła II. Nagranie sporządzono przed zabiegiem tracheotomii, któremu Papież poddał się 24 lutego br.
- Na krótko przed udaniem się na salę operacyjną w Poliklinice Gemellego 24 lutego, aby poddać się zabiegowi tracheotomii, Jan Paweł II, na naszą prośbę, nagrał swoje przesłanie. Okazało się ono też ostatnim, ponieważ od owego dnia udało Mu się, i to z wielkim wysiłkiem, powiedzieć tylko kilka zdań. Trzymam tę kasetę, ale nie znalazłem - jak dotąd - siły, by jej posłuchać - wyznał abp Dziwisz.
Zapytany o postęp procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, wyraził przekonanie, że nikt nie ma wątpliwości co do świętości Jana Pawła II. - I to nie tylko tutaj, w Krakowie, czy w Polsce. Widział Go cały świat, cały świat Go znał i faktycznie już Go kanonizował. Proces służy osiągnięciu moralnej pewności. W tym przypadku wydaje się jednak, że nikt nie ma wątpliwości. Musimy jedynie czekać na oficjalne potwierdzenie Jego świętości przez Ojca Świętego Benedykta XVI - powiedział Metropolita Krakowski i wyraził nadzieję, że beatyfikacja będzie mogła odbyć się już w przyszłym roku. - Marzeniem wielu jest, aby został od razu ogłoszony świętym - dodał.
Na zakończenie wywiadu, który odbył się przy słynnym „papieskim oknie” w Krakowie, abp Dziwisz stwierdził, że polska młodzież pragnie bardzo zobaczyć w tym oknie Papieża Benedykta XVI - Kraków całym sercem czeka na ten moment.

Wierzymy, że Jan Paweł II jest w Domu Ojca

- Wierzymy, że Ojciec Święty jest już w Domu Ojca - powiedział abp Stanisław Dziwisz do młodzieży zgromadzonej 16 października wieczorem pod „papieskim oknem” przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Ze sceny, na której występowali uczestnicy specjalnego papieskiego koncertu, Metropolita Krakowski poprowadził modlitwę o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.
Zachęcił zgromadzonych, aby swoją młodość przeżywali w łączności z Bogiem. - Przez krzyż i Eucharystię Bóg potwierdził, że jest wierny swej stwórczej miłości do człowieka, że jest z nim solidarny - powiedział abp Dziwisz.
Nawiązał też do ogromnego portretu Jana Pawła II, ustawionego w sąsiedztwie słynnego „papieskiego okna”, a wykonanego z milionów fotografii młodych ludzi z całego świata. Wizerunek ten - jak zaznaczył - towarzyszył ostatniemu Światowemu Dniu Młodzieży w Kolonii. - Wielu młodych usiłuje odnaleźć siebie w tej podobiźnie. Odnaleźć siebie, to znaczy odnaleźć swoje życie w duchowym testamencie Jana Pawła II - powiedział abp Dziwisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kazachstan: Prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu zderzenie ze stadem ptaków

2024-12-25 14:26
Zdjęcie ilustracyjne

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu Embraer 190, który w środę rano rozbił się w zachodniej części Kazachstanu, było zderzenie ze stadem ptaków, przez co nastąpiła awaria systemu sterowania - informuje kazachstański portal Orda w oparciu o wiadomości podawane przez władze.

Więcej ...

Opiekun niewolników

Św. Piotr Nolasco,
prezbiter

pl.wikipedia.org

Św. Piotr Nolasco, prezbiter

W średniowieczu stał się symbolem chrześcijańskiego miłosierdzia.

Więcej ...

Dziś posłanie Kolędników Misyjnych - pomoc dzieciom w Demokratycznej Republice Konga

2024-12-26 07:16
Kolędnicy misyjni z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Krakowa – Woli Justowskiej

Archiwum s. Bożeny Najbar

Kolędnicy misyjni z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Krakowa – Woli Justowskiej

W tym roku świąteczna inicjatywa skoncentrowana jest na pomocy najmłodszym w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Przedsięwzięcie prowadzone jest od ponad 30 lat pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kwesta odbywa się w wielu parafiach od 26 grudnia do 6 stycznia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Abp Galbas: czasem Bóg kojarzy nam się z mieszanką...

Kościół

Abp Galbas: czasem Bóg kojarzy nam się z mieszanką...

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna...

Wiara

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?

Wiara

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?