Reklama
Wielkim misjonarzem, wielkim pielgrzymem świata i jego pierwszym obywatelem, ale także wielkim Polakiem, dobroczyńcą świata i gwiazdą nad horyzontem ludzkości nazwał abp Stanisław Dziwisz Ojca Świętego Jana Pawła II podczas obchodów V Dnia Papieskiego w Krakowie Łagiewnikach i zapowiedział powołanie fundacji „Nie lękajcie się”, jako widocznego znaku dla utrwalenia wielkiego świadectwa Jana Pawła II.
- Podczas uroczystości pogrzebowych wiatr zamknął księgę Ewangelii na papieskiej trumnie. Nie zamknął jednak tej księgi, którą Papież - niezmordowany pielgrzym i heroiczny, wierny świadek Bożej prawdy i miłości - całym swoim życiem pisał w ludzkich sercach. My, którzy szliśmy razem z Nim, pragniemy świadectwem naszego życia kontynuować pisanie tej księgi. I chcemy ją przekazać następnym pokoleniom, by nigdy nie ustało pielgrzymowanie człowieka do Boga, który nie tylko jest bogaty w miłosierdzie, ale jest Miłością Miłosierną. By nie ustało to pielgrzymowanie, czy tu - do Łagiewnik, czy wszędzie tam, gdzie żyje człowiek, zmagając się ze swoim losem i swoją słabością. To nasz krakowski i polski przywilej oraz obowiązek. Dlatego ze wszystkimi ludźmi dobrej woli - mieszkańcami Krakowa, Polski i różnych stron świata - pragniemy w tym miejscu, w Łagiewnikach, w widzialnym znaku utrwalić wielkie świadectwo Papieża Jana Pawła II. Mógłby to być ośrodek Jemu poświęcony, który chcielibyśmy nazwać „Nie lękajcie się”, a więc od słów, które udręczonemu człowiekowi dawały i dają siłę, by z nadzieją iść naprzód. Pragniemy zatrzymać Go tu takim, jaki był: z Jego nauczaniem, z Jego poezją i wrażliwością na piękno, a nade wszystko z Jego miłością do nas wszystkich i do każdego człowieka - „Brata naszego Boga” - mówił w swej homilii abp Stanisław Dziwisz, który przewodniczył uroczystej Eucharystii w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.
We Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji sługi Bożego Jana Pawła II uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, kard. Jean-Louis Tauran z Watykanu, który przekazał pozdrowienie i przesłanie do uczestników uroczystości od Ojca Świętego Benedykta XVI, kard. Stanisław Nagy, kard. Marian Jaworski oraz biskupi i kapłani, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy i tysiące wiernych.
Abp Józef Kowalczyk przypomniał, że w 1999 r., po zakończeniu papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny, Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której jedną z form działalności jest organizowany corocznie, w niedzielę poprzedzającą dzień 16 października, „Dzień Papieski” dla uczczenia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra.
Na zakończenie Eucharystii przemówił kard. Jean-Louis Tauran, bliski współpracownik Jana Pawła II, który przez 13 lat był watykańskim „ministrem spraw zagranicznych”, i przekazał pozdrowienia oraz błogosławieństwo Papieża Benedykta XVI. Dziękując, abp Stanisław Dziwisz zaprosił Papieża w przyszłym roku do Krakowa, co zebrani przyjęli gorącymi brawami. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Arcybiskup odmówił z wiernymi modlitwę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu - modlitwę Jana Pawła II.
Ostatnie przesłanie Jana Pawła II
W wywiadzie dla włoskiego dziennika Avvenire abp Stanisław Dziwisz ujawnił, że jest w posiadaniu nagrania ostatniego przesłania Jana Pawła II. Nagranie sporządzono przed zabiegiem tracheotomii, któremu Papież poddał się 24 lutego br.
- Na krótko przed udaniem się na salę operacyjną w Poliklinice Gemellego 24 lutego, aby poddać się zabiegowi tracheotomii, Jan Paweł II, na naszą prośbę, nagrał swoje przesłanie. Okazało się ono też ostatnim, ponieważ od owego dnia udało Mu się, i to z wielkim wysiłkiem, powiedzieć tylko kilka zdań. Trzymam tę kasetę, ale nie znalazłem - jak dotąd - siły, by jej posłuchać - wyznał abp Dziwisz.
Zapytany o postęp procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, wyraził przekonanie, że nikt nie ma wątpliwości co do świętości Jana Pawła II. - I to nie tylko tutaj, w Krakowie, czy w Polsce. Widział Go cały świat, cały świat Go znał i faktycznie już Go kanonizował. Proces służy osiągnięciu moralnej pewności. W tym przypadku wydaje się jednak, że nikt nie ma wątpliwości. Musimy jedynie czekać na oficjalne potwierdzenie Jego świętości przez Ojca Świętego Benedykta XVI - powiedział Metropolita Krakowski i wyraził nadzieję, że beatyfikacja będzie mogła odbyć się już w przyszłym roku. - Marzeniem wielu jest, aby został od razu ogłoszony świętym - dodał.
Na zakończenie wywiadu, który odbył się przy słynnym „papieskim oknie” w Krakowie, abp Dziwisz stwierdził, że polska młodzież pragnie bardzo zobaczyć w tym oknie Papieża Benedykta XVI - Kraków całym sercem czeka na ten moment.
Wierzymy, że Jan Paweł II jest w Domu Ojca
- Wierzymy, że Ojciec Święty jest już w Domu Ojca - powiedział abp Stanisław Dziwisz do młodzieży zgromadzonej 16 października wieczorem pod „papieskim oknem” przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Ze sceny, na której występowali uczestnicy specjalnego papieskiego koncertu, Metropolita Krakowski poprowadził modlitwę o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.
Zachęcił zgromadzonych, aby swoją młodość przeżywali w łączności z Bogiem. - Przez krzyż i Eucharystię Bóg potwierdził, że jest wierny swej stwórczej miłości do człowieka, że jest z nim solidarny - powiedział abp Dziwisz.
Nawiązał też do ogromnego portretu Jana Pawła II, ustawionego w sąsiedztwie słynnego „papieskiego okna”, a wykonanego z milionów fotografii młodych ludzi z całego świata. Wizerunek ten - jak zaznaczył - towarzyszył ostatniemu Światowemu Dniu Młodzieży w Kolonii. - Wielu młodych usiłuje odnaleźć siebie w tej podobiźnie. Odnaleźć siebie, to znaczy odnaleźć swoje życie w duchowym testamencie Jana Pawła II - powiedział abp Dziwisz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu