Reklama

Z Polski

Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski z Czesławem Sawko i Janem Jaworskim w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

BPJG/Marek Kępiński

Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski z Czesławem Sawko i Janem Jaworskim w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum na zakończenie Roku Eucharystii

„Eucharystia sprawowana na ołtarzu świata”

W dniach 24-25 października odbyło się w Krakowie sympozjum Eucharystia sprawowana na ołtarzu świata. Sesję zorganizowała Papieska Akademia Teologiczna na zakończenie Roku Eucharystii.
Ważnym aspektem krakowskiego sympozjum było pytanie, jak dziś mówić o Eucharystii. Ks. prof. Stefan Koperek CR - dziekan Wydziału Teologicznego PAT powiedział, że Eucharystia to najwspanialszy dar miłości. - Chodzi o to, by dzisiejszy chrześcijanin miał pełną świadomość, że udział w Eucharystii to nie tylko obowiązkowy rytuał, ale prawdziwe spotkanie osób w miłości - wyjaśnił.
Do udziału w obradach zaproszono wybitnych naukowców z całej Polski. Referaty przedstawili m.in.: ks. Wacław Hryniewicz OMI, o. prof. Tomasz Dąbek OSB, ks. prof. Grzegorz Ryś i o. prof. Andrzej Jan Kłoczowski OP. Dopełnieniem sesji były koncert Eucharystia w muzyce w wykonaniu chóru „Psalmodia” PAT oraz wystawa Sztuka w służbie Eucharystii w Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, gdzie zaprezentowano zabytkowe księgi, szaty i naczynia liturgiczne ze skarbców katedry na Wawelu oraz z bazyliki Mariackiej.

Czesław Sawko w Polsce

17 października gościł na Jasnej Górze, znany filantrop i przemysłowiec z Chicago, darczyńca Sanktuarium Jasnogórskiego, konfrater Zakonu Paulinów - Czesław Sawko. Jest on fundatorem pomnika Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego, który stoi przed Jasną Górą, służył także pomocą finansową w przeprowadzaniu wielu remontów w sanktuarium. Czesław Sawko uczestniczył we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.
Odbył rozmowę z generałem Zakonu Paulinów o. Izydorem Matuszewskim oraz przeorem Jasnej Góry o. Bogdanem Waliczkiem. Złożył wizytę w Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego.
Czesław Sawko przyjechał do Polski w związku z obchodami 27. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Wziął udział w uroczystościach w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Podejmowany był również przez metropolitę krakowskiego abp. Stanisława Dziwisza. Zadeklarował pomoc finansową dla powstającej Fundacji „Nie lękajcie się”. Odwiedził grób rodziców Ojca Świętego Jana Pawła II na cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz Muzeum Archidiecezji Krakowskiej. Na Skałce w Krakowie podejmowany był przez ojców paulinów. Gość z Chicago odwiedził również Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.
Towarzyszył mu w podróży, spotkaniach i uroczystościach Jan Jaworski - działacz polonijny, konfrater Zakonu Paulinów, zasłużony redaktor prasy polonijnej i krajowej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Nowy Zarząd Narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce

15 października 2005 r., podczas III Zgromadzenia Narodowego MI w Niepokalanowie, odbyły się wybory do Zarządu Narodowego Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce. Wyborom przewodniczył przybyły z Rzymu asystent i międzynarodowy prezes Stowarzyszenia - o. Eugenio Galignano (OFMConv).
Na urząd prezesa narodowego powołany został o. Ryszard M. Żuber z Niepokalnowa Lasku. Jego zastępcą został o. Krystian Żmuda OFMConv z Harmęż. Pozostali członkowie Zarządu to: sekretarz - Renata Kupis z Sochaczewa, ekonom - Barbara Pietrzykowska z Częstochowy oraz siedmiu doradców: o. Janusz Szypulski z Gdyni, ks. Paweł Kolanowski z Kielc, Maria Lademann z Pszczółek, Bronisław Podosek ze Szczucina, Anna Jodczyk z Białegostoku, Alina Skibińska z Miedniewic oraz s. Teresa Michałek SMMI z Teresina (doradca ds. młodzieży).
Dokonano także wyboru Komisji Rewizyjnej w składzie: o. Marek Kontowicz z Niepokalanowa Lasku, Leszek Jaworski z Tarnowa i Krystyna Radomska z Morawicy.
Podczas III Zgromadzenia Narodowego uczestnicy wysłuchali również sprawozdania z działalności Stowarzyszenia MI w Polsce za okres II kadencji (2001-05), które przedstawił prezes Zarządu Narodowego II kadencji o. Stanisław M. Piętka (obecny gwardian Niepokalanowa i asystent narodowy MI).

Tydzień w Polsce

Prezydentem Rzeczypospolitej został prof. Lech Kaczyński z PiS, 56-letni prawnik, prezydent Warszawy, wcześniej m.in. minister sprawiedliwości, prezes NIK, w PRL jeden z liderów opozycji antykomunistycznej. Kandydat PiS uzyskał w drugiej turze wyborów - według oficjalnych wyników podanych przez PKW - 54,04% głosów. Jego rywala Donalda Tuska z PO poparło 45,96% wyborców. Frekwencja wyniosła 50,99%.

Na wielu tatrzańskich szlakach zapłonęły znicze pamięci o wszystkich, którzy zaginęli podczas górskich wędrówek. Tradycyjnie przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zakopiańscy ratownicy TOPR wyprawili się w te miejsca w Tatrach, gdzie doszło do tragedii.

Górale z całego Podhala modlili się w sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu o beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Na frontowej ścianie świątyni odsłonięto tablicę pamiątkową poświęcą zamordowanemu kapelanowi „Solidarności”, przypomniano także jego wizytę w 1980 r. u Gaździny Podhala.

Delegacja IPN przebywała w Moskwie, by zapoznać się z jawnymi aktami rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Strona rosyjska nie zgodziła się ani na sporządzenie kserokopii tych akt, ani na udostępnienie przedstawicielom IPN tekstu postanowienia o umorzeniu rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia.

Dr Andrzej Grajewski, historyk, zastępca redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego, został nowym przewodniczącym Kolegium IPN, 11-osobowego organu doradczego i kontrolnego Instytutu. Jego kadencja ma potrwać rok. Kolegium wybrało ze swojego grona również nowych wiceprzewodniczących.

IPN opublikował dokumenty ukazujące działania podejmowane przez SB podczas pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Ich celem było przekonanie opinii publicznej w PRL, że pielgrzymki nie mają religijnego charakteru.

Odsłonięcie i poświęcenie tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej, czyli listy Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 r. na Ukrainie - odbyło się 28 października br. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki władze Związku Polaków na Białorusi poinformowały o pierwszym przypadku cenzury polskich mediów w tym kraju: decyzją białoruskiego Ministerstwa Informacji mieszkańcy Grodna (wśród nich liczna Polonia) nie mogą oglądać TVP 1.

W Wielkiej Brytanii zmarł ostatni premier polskiego rządu na uchodźstwie Edward Szczepanik.

Obniżenie podatków, niski deficyt budżetowy oraz gospodarka nastawiona na tworzenie nowych miejsc pracy to cele, jakie przyświecają tworzeniu rządu koalicyjnego - zapowiedział desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że osoby zmuszone przez komunistyczne władze PRL do wyjazdu na stałe z Polski po Marcu ’68 nie utraciły polskiego obywatelstwa. Orzeczenie NSA dotyczy ok. 2 mln osób.

Jak poinformował GUS, liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła we wrześniu br. ponad 2 mln 760 tys. osób.

20-letni Rafał Blechacz z Nakła został zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zdobywając wszystkie najważniejsze nagrody: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu. To pierwsze zwycięstwo Polaka w konkursie od czasu triumfu Krystiana Zimermana sprzed 30 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

Więcej ...

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego