Reklama

Sanktuaria Diecezji (2)

Na maryjnym szlaku

Niedziela sosnowiecka 38/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cudowny wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy z sanktuarium w Jaworznie Osiedlu Stałym ukoronował 14 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas niezapomnianego spotkania w stolicy diecezji. Przez ponad 28 lat mieszkańcy tej części Jaworzna nie mieli kościoła, gdyż według założeń ówczesnych władz, miało to być osiedle ateistyczne. Budowę świątyni, dziś sanktuarium maryjnego, rozpoczęto w 1983 r. W parafii kult Matki Bożej szerzył się od samego początku jej istnienia. Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest kopią obrazu znajdującego się w kościele św. Alfonsa w Rzymie. W każdą sobotę w sanktuarium odprawiane jest nabożeństwo różańcowe, a od 1993 r. - od maja do października każdego 13. dnia miesiąca - nabożeństwo fatimskie. Proboszcz parafii, kustosz jaworznickiego sanktuarium, ks. kan. Józef Lenda, podkreśla, że po koronacji papieskimi diademami znacznie ożywił się kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kaplicę z Cudownym Wizerunkiem nawiedzają już nie tylko mieszkańcy miasta, ale i pielgrzymi z różnych miejsc w naszym kraju. Obraz można nawiedzać o każdej porze dnia. Główny odpust w parafii odbywa się 27 czerwca.

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu erygowane zostało 20 maja br.

Miejsce to od 300 lat wpisuje się w historię ludzi tej ziemi i ich wiary. Zachwyca swoją tajemniczością i przedziwną historią. Maryjny kult rozszerzyli dziedzice zamku, lud okolicznych miejscowości i kupcy na szlaku północ-południe. To oni, wioząc płody rolne na Śląsk, a z powrotem węgiel, zatrzymywali się tu na modlitwę i odpoczynek. Zapiski historyczne sięgają XVIII w., kiedy zauważono pojawiającą się postać Matki Bożej z Dzieciątkiem na skale. 14 października 1818 r. na polecenie biskupa powołana komisja badała przedziwne zjawisko. Tymczasem coraz więcej ludzi gromadziło się przy Matce Bożej. Bywało, że ich liczba sięgała nawet 2 tys. Pielgrzymi podążający tędy do Częstochowy rozgłaszali wiadomości z Podzamcza. W 1862 r. dziedzic Podzamcza Ludwik Kozłowski ufundował obraz Matki Bożej Częstochowskiej i umieścił go na skale. To jeszcze bardziej przyczyniło się do rozszerzenia kultu, który nieprzerwanie trwa przez pokolenia. Tu modlono się o wyzwolenie Ojczyzny z zaborów, tu przychodzono w procesjach błagalnych o uratowanie z epidemii tyfusu i innych chorób, tutaj też, według przekazu mieszkańców, chorzy odzyskiwali zdrowie. Na Wielki Jubileusz 2000-lecia Odkupienia jako wotum wdzięczności za Papieża Polaka staraniem kustosza ks. kan. Józefa Podkowy wybudowano kaplicę przyskalną.

Początki duszpasterstwa w parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej sięgają 1982 r. Od tego też czasu w tej części Sosnowca zaznaczył się kult maryjny. Z pewnością stało się to za przyczyną figury Fatimskiej Pani, sprowadzonej z Rzymu. W roku 1995 z okazji nawiedzenia diecezji sosnowieckiej przez pielgrzymującą figurę Matki Bożej Fatimskiej Ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB, ogłosił kościół w Zagórzu sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. 2 lata później proboszcz wspólnoty, kustosz sanktuarium, ks. kan. Zygmunt Wróbel sprowadził z Fatimy 130-centymetrową figurę Matki Fatimskiej, wykonaną z drzewa cedrowego. 13 maja 1998 r. bp Adam Śmigielski oraz bp Antoni Długosz ozdobiłkoroną figurę Maryi. Nabożeństwa ku czci Matki Fatimskiej odbywają się zgodnie z tradycją tego kultu, od 13 maja do 13 października, w godz. od 18 do 24. Tradycją stały się spotkania duszpasterstwa ludzi pracy, odbywające się w sanktuarium 11 listopada oraz przy okazji innych uroczystości.

Kolejne sanktuarium maryjne znajduje się przy trasie szybkiego ruchu z Warszawy do Katowic. Zabytkowy kościół w Wojkowicach Kościelnych 27 czerwca 1987 r. został wyniesiony do godności sanktuarium przez metropolitę częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka. Cześć Matce Bożej w tutejszej świątyni oddawana jest już od kilku stuleci. Z 1665 r. pochodzą liczne wota, które są dowodem wyjątkowego nabożeństwa parafian do Matki Bożej. Najcenniejszym zabytkiem w świątyni jest łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z połowy XV w. Kult Matki Bożej oraz położenie świątyni w pobliżu trasy szybkiego ruchu sprawiły, że sanktuarium otrzymało nazwę sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi. Nabożeństwo do Matki Bożej ma nie tylko lokalny charakter. W pamiątkowej księdze pielgrzymów znajdują się wpisy wiernych z innych krajów, a nawet kontynentów. Chętnie zaglądają tu również polscy pielgrzymi podróżujący na Jasną Górę, do Rzymu czy Lwowa. Świadczy o tym wiele pamiątkowych wpisów. Odpust przypada 31 maja. Wówczas do sanktuarium przybywają kierowcy z różnych stron naszej diecezji, prosząc Matkę Bożą Dobrej Drogi o błogosławieństwo i opiekę.

Fot. Marcin Raczyński

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Kazimierza Królewicza

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Karol Porwich/Niedziela

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Nowenna do odprawiania przed świętem św. Kazimierza Królewicza (23 lutego - 3 marca) lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Nowa Ruda-Słupiec. Ból, refleksja i modlitwa – pożegnanie ks. ppor. Sebastiana Makucha

2025-02-22 18:00
Kondukt żałobny na cmentarz parafialny

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kondukt żałobny na cmentarz parafialny

W sobotnie południe 22 lutego, w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. ppor. Sebastiana Makucha.

Więcej ...

Niemcy/Exit poll: wygrywają chadecy, przed AfD i SPD

2025-02-23 18:50

Adobe Stock

W wyborach do Bundestagu zwyciężyli chadecy z CDU/ CSU - 29 proc. głosów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to,...

Franciszek

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to,...

Papieżowi podawano tlen. Wkrótce wyniki badań

Franciszek

Papieżowi podawano tlen. Wkrótce wyniki badań

Watykan: papież dalej w stanie krytycznym, ale nie miał...

Franciszek

Watykan: papież dalej w stanie krytycznym, ale nie miał...

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70...

Wiadomości

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70...

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat