Reklama

Kochaj bliźniego swego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choszczeńska Grupa Archidiecezjalnego Apostolatu Chorych swoją działalnością obejmuje nie tylko dwie miejskie parafie, ale i okolice Choszczna. Zalążki Grupy powstały w 1993 r., z inicjatywy ówczesnego wikariusza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. Stanisława Krzyżanowskiego, współpracującego z Rodziną Miłości Miłosiernej - Apostolatem Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Po odejściu ks. Stanisława Krzyżanowskiego z Choszczna z jego błogosławieństwem i akceptacją ks. proboszcz Jana Abramskiego, uznając taką potrzebę, przejęłam opiekę organizacyjną nad Grupą Apostolatu Chorych.

Sama od wielu lat, z powodu choroby, nie jestem w pełni sprawna ruchowo i musiałam zrezygnować z pracy zawodowej. Jak wielu innym, choroba dała mi poznać nie tylko związane z nią dolegliwości fizyczne, ale także odczucie osamotnienia i niezrozumienia. W chorobie właśnie doświadczyłam, jak wielką i często jedyną silą i oparciem w pokonywaniu trudności są wiara i modlitwa. Wielokrotne pobyty w szpitalach zbliżały mnie do ludzi chorych, którzy - podobnie jak ja - uważali się już za niepotrzebnych i uciążliwych, nawet dla najbliższych. Wśród nich nawiązywałam nowe kontakty i przyjaźnie, znajdowałam nie tylko, jak dotąd, współczucie i litość, ale przede wszystkim zrozumienie. Odnajdywałam także radość w tym, że i ja komuś mogę je ofiarować. Wokół napotykałam chorych, którzy mogli jedynie w samotności się modlić i najwyżej raz w miesiącu przyjąć do serca Chrystusa i dla których jedynie pobyty w szpitalu były okazją do częstszej Komunii św. Mnie choroba nie uniemożliwiła jeszcze pójścia do Kościoła, uczestnictwa w Mszy św., wspólnej modlitwy w modlitewnej grupie parafialnej. W chorobie odczuwałam pomocną moc wiary, modlitwy i zjednoczenia z Chrystusem w Komunii św., wiedziałam jak i innym - szczególnie chorym - są one potrzebne i jak wiele poprzez nie sami chorzy mogą ofiarować.

Zrozumienie i otwarcie na potrzeby chorych znalazłam również u proboszcza drugiej z choszczeńskich parafii (pw. św. Królowej Jadwigi) - ks. Andrzeja Lemieszko, który niejednokrotnie pomagał mi w trudnościach organizacyjnych, poszerzyłam więc działalność Grupy Apostolatu na obie parafie - docierając początkowo przeważnie osobiście do chorych i niepełnosprawnych. Równocześnie związałam się z Archidiecezjalnym Apostolatem Chorych i poprzez udział w rekolekcjach i spotkaniach zdobywałam brakującą wiedzę i umiejętności.

Od 1994 r. Choszczeńska Grupa Chorych systematycznie uczestniczy w organizowanych przez Archidiecezjalny Apostolat Chorych majowych pielgrzymkach chorych do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej oraz w grudniowych spotkaniach opłatkowych w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

W latach 1994-97 chorzy z Choszczna brali udział w każdym turnusie rekolekcji organizowanych dla chorych przez Apostolat Archidiecezjalny - ja uczestniczyłam w nich jako animator - a spora grupa młodzieży choszczeńskiej zasilała szeregi opiekunów chorych. Od 1998 r. rekolekcje dla chorych organizowane są przez Grupę Choszczeńskiego Apostolatu Chorych także w Choszcznie, dzięki pomocy i zgodzie Księży Proboszczów obu naszych parafii, ofiarności mieszkańców wspomagających nas materialnie i pomocy Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża pracującej w naszych parafiach.

Uczestnictwo zarówno w comiesięcznych (poza okresem wakacyjnym) spotkaniach chorych odbywających się w kaplicy i salkach parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, połączonych z Eucharystią i głoszonym przez kapłana słowem Bożym, a nieraz i agapą (która jest okazją do rozmów, zawierania znajomości, a nawet przyjaźni pomiędzy chorymi), jak i w pielgrzymkach oraz spotkaniach opłatkowych i corocznych już choszczeńskich rekolekcjach jest coraz liczniejsze. Swoją działalność Grupa rozpoczynała od 26 osób chorych i pomimo że pożegnaliśmy już ponad trzydziestu naszych przyjaciół jest nas ponad 50. Wiemy, że w Choszcznie jest znacznie więcej ludzi chorych, takich, którym może brak jest przyjaciół, spotkań w ich gronie, dlatego liczymy, że nasza Grupa Chorych nadal będzie rosła. Wszyscy chorzy i niepełnosprawni we wspólnej Eucharystii mogą uczestniczyć, nawet jeśli nie mają możliwości przyjścia czy też przyjazdu do Kościoła. W jedną z sobót miesiąca, o której terminie zawsze wszyscy członkowie Grupy Apostolatu są osobiście wcześniej powiadamiani, a inni chorzy poprzez ogłoszenia parafialne, na wspólną Eucharystię i modlitwę dowożą ich współpracujący z Grupą wolontariusze.

W dniach 19-25 sierpnia br. odbyły się V Choszczeńskie Rekolekcje Chorych. Uczestniczyło w nich 30 osób chorych, z tego 11 poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz 20 wolontariuszy opiekujących się chorymi. Chorzy mieli zapewnioną opiekę lekarską, którą świadczyła nam dr Elżbieta Uruska z pomocą wieloletniej pielęgniarki Grupy Apostolatu s. Krystyny Głębockiej i sanitariuszki Małgosi Głębockiej. W rekolekcjach uczestniczą przeważnie chorzy z Choszczna i okolic, ale także z innych miejscowości naszej archidiecezji.

Tegoroczne rekolekcje prowadził pochodzący z Choszczna ks. Piotr Gronostaj. W poprzednich latach naszymi duchowymi przewodnikami byli: ks. Janusz Malski ze wspólnoty Ochotnicy Cierpienia w Głogowie, o. Jan Steliga z Zakonu Księży Redemptorystów z Torunia oraz dwukrotnie ks. Dariusz Larus z Gniezna. Czas spędzony na rekolekcjach to nie tylko zajęcia typowo rekolekcyjne i modlitwa. Chociaż w ciągu dnia zajmują średnio ok. 5 godzin, chorzy nie narzekają, ani na ich przeładowanie, ani na brak atrakcji, jakie zapewniają im organizatorzy z pomocą sponsorów.

Chorzy i niepełnosprawni są wśród nas, nie zapominajmy o tych, których Papież Jan Paweł II nazywa "skarbem Kościoła", pozwólcie im wierzyć, że są ludzie, którzy wypełniają słowa testamentu Chrystusa "Kochaj bliźniego...".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania