Reklama

Kongres Misyjny Dzieci

Nieśmy radość światu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z form aktywnej ewangelizacji, prowadzonej przez Kościół są misje. Mają one na celu głoszenie Chrystusa i Jego Dobrej Nowiny na terenach, gdzie wiara chrześcijańska nie została jeszcze dobrze poznana. Do terenów tych należą głównie Afryka i Ameryka Południowa. Działalność misyjną prowadzą w większości liczne zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie. Kościół jednocześnie wzywa do autentycznego świadczenia o Jezusie -do bycia misjonarzem w swoim środowisku. Wezwanie to skierowane jest również do najmłodszych, by ich uwrażliwić na konieczność głoszenia Chrystusa całemu światu. Zatem w Lublinie 3 czerwca odbył się Kongres Misyjny Dzieci, który przebiegał pod hasłem: "Nieśmy radość całemu światu". Hasło to miało na celu przypomnieć, iż zadaniem każdego dziecka i młodego człowieka jest rozprzestrzenianie Bożego entuzjazmu w każdym miejscu; dodawanie otuchy i nadziei.

Liturgię eucharystyczną poprzedziło godzinne przygotowanie, które objęło naukę pieśni liturgicznych, w tym m. in. "Gdyby wiara twa" oraz tzw. pieśni ruchowych, nawiązujących do afrykańskiej tradycji tańczenia przy śpiewie. Następnie swoimi doświadczeniami z pobytu w Afryce podzieliła się s. Małgorzata ze Zgromadzenia Misjonarek Afryki, która zajmowała się nauczaniem dzieci. Nakreśliła również historię swego zgromadzenia, którego członkinie, ze względu na kolor pierwszych habitów, określane są mianem Sióstr Białych. Dziś noszą sukienki odpowiadające kulturze tamtejszej ludności i ich stylowi ubieranie się na co dzień. Na końcu dzieci z Łęcznej zaprezentowały krótkie przedstawienie.

Mszy św. przewodniczył abp senior Bolesław Pylak. Kazanie wygłosił misjonarz Afryki, pochodzenia irlandzkiego, który obecnie pracuje w Polsce - O. David Sullivan. Przedstawił historię Ugandy - państwa, w którym przyszło mu prowadzić duszpasterstwo. Jest to piękny, malowniczy kraj strefy klimatów równikowych z bujnie rozwiniętą roślinnością tropikalną. Przez dłuższy czas był niedostępny dla Europejczyków ze względu na duży obszar pustynny - Saharę, oddzielający Ugandę od północy. Pierwsi mieszkańcy Starego Kontynentu dotarli na te tereny 130 lat temu. 10 lat później przybyli misjonarze. Ojcowie Biali zostali przyjęci z życzliwością przez ówczesnego króla, otrzymali zezwolenie na ewangelizację ludności. Misjonarze założyli katechumenat, który przez 4 lata przygotowywany był do chrztu. Udało im się wielu mieszkańców przyprowadzić do Chrystusa. Z czasem stanowisko króla wobec przybyszów uległo zmianie. Ojcowie Biali zostali zmuszeni do opuszczenia Ugandy i porzucenia nowych wyznawców wiary chrześcijańskiej. Wspólnota ta mimo wszystko dochowała wierności, gromadziła się w niedzielę na modlitwie, umacniała i rozwijała. Misjonarze powrócili po trzech latach, rozpoczynając nielegalną pracę. 3 VI 1886 r. rozpoczęły się walki, podczas których ponieśli ofiarę pierwsi ugandyjscy męczennicy. Ojciec David prosił, by nieustannie pamiętać w modlitwie o naszych współbraciach w wierze, żyjących w Ugandzie. Dzisiejsza Afryka boryka się z wieloma trudnościami, zwłaszcza na tle ekonomicznym i politycznym. Większość ludności przeżywa biedę, często występują konflikty. Sytuacja ta, jak określił abp Pylak, jest grzechem naszych czasów. Zatem powinniśmy jeszcze bardziej uwrażliwić na trudności i potrzeby tamtejszej ludności i w miarę możliwości podać pomocną i braterską dłoń.

Misjonarze i misjonarki spełniają ważną rolę na terenach ewangelizacyjnych. Zajmują się nie tylko katechezą, ale również prowadzą szkoły dla dzieci, nauczają wielu praktycznych czynności. Państwowe placówki ze względu na wysokie opłaty są dla większości niedostępne. Zajęcia prowadzone przez siostry i braci dają jedyną szansę ubogim kontaktu z nauką. Misje jednak, pomimo wielu hojnych i ofiarnych serc, wciąż wymagają wsparcia, zwłaszcza tego duchowego, ale i finansowego. W tej sytuacji bardzo ważne i piękne stają się inicjatywy, które uwrażliwiają na jej potrzeby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Więcej ...

Duch konklawe unosi się na Jasnej Górze!

2025-05-08 15:29
Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Już 1 maja stojąca na Jasnej Górze u stóp Klasztoru Ojców Paulinów replika Kaplicy Sykstyńskiej zaprasza na bezpłatną “podróż” edukacyjną w związku ze zbliżającym się konklawe. Dzięki patronatowi mediowemu tygodnika Niedziela najciekawsze tajemnice Watykanu zostały opracowane drobiazgowo. Każdy, kto nie może w tym czasie wyruszyć do Rzymu, będzie mógł zgłębić je w iście watykańskiej atmosferze kaplicy, w której od zawsze wybierany jest Papież.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...