Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Śmierć - przejściem do ojczyzny niebieskiej

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Wszystkich Świętych Papież Benedykt XVI zaapelował do chrześcijan o naśladowanie Chrystusa w życiu codziennym. Powiedział m.in.: „Zostać świętymi to zrealizować w pełni to, czym już jesteśmy z racji podniesienia w Jezusie Chrystusie do godności przybranych dzieci Bożych (por. Ef 1, 5; Rz 8, 14-17). Przez wcielenie Syna, Jego śmierć i zmartwychwstanie, Bóg chciał pojednać z sobą ludzkość i dzielić z nią swoje życie. Kto wierzy w Chrystusa Syna Bożego, ten powtórnie rodzi się «z wysoka», jest jakby odrodzony za sprawą Ducha Świętego (por. J 3, 1-8). Tajemnica ta realizuje się w sakramencie chrztu św., poprzez który Kościół matka «wydaje» na świat świętych. Nowe życie, otrzymane na chrzcie św., nie ulega zepsuciu i mocy śmierci. Dla tego, kto żyje w Chrystusie, śmierć stanowi przejście od ziemskiego pielgrzymowania do ojczyzny niebieskiej”.

Audiencja Generalna

Wspomnienie Jana Pawła II

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych zachęcają nas do modlitwy i pamięci o naszych bliskich, którzy już od nas odeszli. W obliczu tajemnicy śmierci naszą nadzieję umacnia Pismo Święte. Przypomniał o tym Benedykt XVI, streszczając swą katechezę podczas audiencji ogólnej 2 listopada na Placu św. Piotra w Watykanie. Przemawiając do Polaków, wspomniał również Jana Pawła II.
„Pozdrawiam serdecznie obecnych tu pielgrzymów polskich. Dzisiaj wspominamy w modlitwie wszystkich wiernych zmarłych, naszych bliskich. Wspominamy także Jana Pawła II. W rocznicę święceń kapłańskich i dnia patrona sługi Bożego dziękujemy Bogu za owoce Jego życia i posługi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Orędzie na 92. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

„Jednym ze znaków czasu są dzisiaj migracje ludzkie” - pisze Benedykt XVI w orędziu na najbliższy - 92. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który obchodzony będzie 15 stycznia 2006 r. Są one wynikiem globalizacji rynku pracy - dodaje Papież - i dotyczą zarówno imigracji przymusowej, jak i dobrowolnej, legalnej i nielegalnej, która ma wiele wspólnego z handlem żywym towarem.
Benedykt XVI zwraca uwagę na to, co nazywa feminizacją imigracji, a więc fakt, że coraz większą rolę odgrywają w niej kobiety.
Papież przypomina, że najczęstszym zajęciem kobiety w obcym kraju jest praca w domu, opieka nad chorymi i osobami w podeszłym wieku. „W tych dziedzinach chrześcijanie powinni dać dowód swego zaangażowania na rzecz sprawiedliwego traktowania imigrantek, poszanowania ich kobiecości i uznania ich jednakowych praw” - stwierdza orędzie.
Benedykt XVI zwraca uwagę, że kobiety również są ofiarami współczesnego handlu żywym towarem. Proceder ten: „kwitnie tam, gdzie możliwości poprawy warunków życia czy choćby przeżycia są niewielkie” - czytamy w orędziu.
Benedykt XVI wspomina „zjawisko studentów cudzoziemskich”, których również poleca trosce Kościoła, zwłaszcza zaś tych, którzy pochodzą z krajów rozwijających się.

Reklama

Benedykt XVI w Mentorelli

Benedykt XVI odwiedził 29 października sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mentorelli pod Rzymem. Celem pierwszego prywatnego wyjazdu Papieża było jedno z ulubionych miejsc Ojca Świętego Jana Pawła II. Kard. Karol Wojtyła był tam 7 października 1978 r., a więc tuż przed konklawe. Mentorella była też już 29 października celem jego pierwszej podróży po wyborze na Stolicę Piotrową. Powracał tam potem wielokrotnie, najczęściej prywatnie.
Taki też charakter - prywatnej pielgrzymki, jak to określił rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls, miała obecna wizyta Benedykta XVI.
Według niektórych źródeł, założycielem sanktuarium był św. Benedykt - patron Europy. Pozostała tam grota, w której się modlił. W leżącej 55 km na południowy-wschód od Rzymu Mentorelli Benedykt XVI spędził kilka godzin.

Nowi błogosławieni - męczennicy hiszpańscy

Benedykt XVI, który - w odróżnieniu od Jana Pawła II - nie przewodniczy już beatyfikacjom, przybył 29 października do Bazyliki Watykańskiej na zakończenie uroczystości wyniesienia na ołtarze siedmiu duchownych i jednej siostry zakonnej z Hiszpanii. Wszyscy oni zginęli śmiercią męczeńską w czasie wojny domowej w swym kraju w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Następca Jana Pawła II wygłosił do zebranych krótkie przemówienie.
„Nowi męczennicy niech będą dla nas żywym przykładem tożsamości kapłańskiej i zakonnej” - powiedział Papież.
Eucharystii beatyfikacyjnej przy ołtarzu w konfesji Bazyliki Watykańskiej przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraiva Martins. W kazaniu po włosku i hiszpańsku przypomniał życie i dokonania nowych błogosławionych, zwracając uwagę zwłaszcza na aktualność ich świadectwa.
Nowymi błogosławionymi zostali: ks. Józef Tapies Sirvant (1869-1936) i jego sześciu towarzyszy, kapłanów - wszyscy oni zginęli za wiarę 13 sierpnia 1936 r. oraz siostra Maria od Aniołów Ginard Marti (1894-1936), zamordowana 26 sierpnia 1936 r. Wszyscy pochodzili z Katalonii i tam zginęli.

Polacy modlą się przy grobie Jana Pawła II

Gdy 2 listopada cały Kościół modlił się w sposób szczególny za wszystkich zmarłych, Polacy mieszkający w Rzymie i pielgrzymi, którzy przybyli do grobu sługi Bożego Jana Pawła II, zgromadzili się w Grotach Watykańskich na Mszy św. celebrowanej przy ołtarzu Ad sepulcrum Sancti Petri Apostoli (Grobu św. Piotra), tuż obok grobu Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Grzegorz Kaszak, rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Liturgię przygotowali księża studenci z Papieskiego Instytutu Polskiego. Piękną oprawę liturgiczną stanowił śpiew chóru Uniwersytetu z Rzeszowa. W homilii ks. Kaszak powiedział, że Ojciec Święty Jan Paweł II jest i będzie wciąż z nami przez swoje nauczanie, przez swoje świadectwo życia, umiłowanie Chrystusa, Kościoła i drugiego człowieka.
Po Mszy św. złożono na grobie chryzantemy i został zapalony znicz. Polacy modlili się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Chór uniwersytecki z Rzeszowa wykonał pieśń do słów Cypriana Kamila Norwida Moja piosnka II.

Ks. Mariusz Frukacz

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj