Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Most ponad Polską - Litania Miast

Autorem tej idei był Ojciec Święty Jan Paweł II. Wśród licznych tytułów przysługujących mu jest i ten - Budowniczy Mostów. Jan Paweł II zbudował most łączący teraźniejszość z przeszłością, świat materialny z duchowym i polskie miasta ze sobą. Tym mostem stała się Litania Miast, którą od kilku lat tego samego dnia i o tej samej porze powtarza Polska. Mieszkańcy poszczególnych miast spotykają się 1 listopada w miejscach ważnych, pod pomnikami bohaterów poległych o wolność lub tam, gdzie jeszcze nie tak dawno gościliśmy Ojca Świętego. Takim miejscem jest niewątpliwie Pałac Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.
Mieszkańcy Warszawy odmawiali Litanię z Międzylesia, z Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze i mali pacjenci mówili tam o cierpieniu, które staje się łatwiejsze, jeśli przeżyjemy je zjednoczeni z Jezusem przybitym do krzyża. W Malborku, gdzie odmawiano Litanię po raz pierwszy, zabrzmiała pieśń Wypłyń na głębię, a w Iławie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia modlono się za tych, którzy polegli, i oto, abyśmy mogli żyć godnie.
W Gdyni, gdzie Litania Miast odmawiana jest już od trzech lat, mieszkańcy zgromadzili się pod krzyżem obok Urzędu Miasta. Listopadowa noc rozbłysła setkami zniczy, którymi gdynianie czcili pamięć zmarłych, modlono się także za żyjących. Jak co roku, był koncert ewangelizacyjny i mnóstwo rozmodlonych, rozśpiewanych młodych ludzi.
- W czasach, kiedy część młodego pokolenia przejmuje przybyłe z Zachodu zwyczaje Halloween, cieszy, że są także tacy, którzy wybierają właśnie takie spędzenie czasu - powiedział o. Marek Dopieralski, franciszkanin z gdyńskiej parafii św. Antoniego.

Marta Górska

Znicze w Tatrach

Wokół sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, w Dolinie Olczyskiej, w Dolinie Mięguszowieckiej i w wielu innych miejscach po polskiej i słowackiej stronie Tatr górale i ratownicy zapalili 1 listopada znicze upamiętniające wszystkich, którzy nie powrócili z górskiej wędrówki.
Kilku górali z miejscowości położonych blisko sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach przyszło zapalić tam znicze na symbolicznym cmentarzu ludzi, którzy zaginęli w górach. Ta niezwykła nekropolia, stworzona z odłamków górskich skał, jest jednocześnie fragmentem ogrodzenia tatrzańskiego sanktuarium. Na tablicach z brązu znajdują się nazwiska tych, którzy w górach zginęli albo góry kochali. Jest tu załoga śmigłowca, ratownicy, ośmiu młodych ludzi, których przygniotły zwały śniegu.
W Dolinie Olczyskiej w Tatrach znicze zapalili bliscy ratowników TOPR, którzy 10 lat temu, podążając na ratunek turystom, zginęli w katastrofie śmigłowca „Sokół”. Znicze pamięci o ludziach gór zapłonęły również po słowackiej stronie Tatr.

Skład Nowego Rządu

31 października 2005 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa Rady Ministrów. Powołał również szefów resortów w jego rządzie:
Ludwik Dorn - wicepremier, szef MSWiA
Grażyna Gęsicka - wicepremier, minister rozwoju regionalnego
Krzysztof Jurgiel - minister rolnictwa i rozwoju wsi
Tomasz W. Lipiec - minister sportu
Teresa Lubińska - minister finansów
Andrzej Mikosz - minister skarbu państwa
Jerzy Polaczek - minister transportu i budownictwa
Krzysztof Michałkiewicz - minister pracy i polityki społecznej
Stefan Meller - minister spraw zagranicznych, przewodniczący KIE
Zbigniew Religa - minister zdrowia
Radosław Sikorski - minister obrony narodowej
Michał Seweryński - minister edukacji i nauki
Jan Szyszko - minister środowiska
Kazimierz M. Ujazdowski - minister kultury i dziedzictwa narodowego
Zbigniew Wassermann - minister koordynator służb specjalnych
Piotr Woźniak - minister gospodarki
Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości, prokurator generalny
Rzecznikiem rządu został Konrad Ciesiołkiewicz.
Platforma Obywatelska powiadomiła, że przechodzi do opozycji i 10 listopada w Sejmie zagłosuje przeciwko mniejszościowemu rządowi premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Tydzień w Polsce

Jak powiadomiło Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, 4 listopada br. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie Premiera Rządu RP Kazimierza Marcinkiewicza z Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Piotrem Liberą. Premier przedstawił najbliższe plany Rządu. Bp Piotr Libera złożył Kazimierzowi Marcinkiewiczowi życzenia pomyślnego realizowania zamierzeń jego gabinetu.

W uroczystość Wszystkich Świętych abp Stanisław Dziwisz modlił się przy mogile rodziców i brata Jana Pawła II na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wspomnienie o Karolu Wojtyle przyciągało wiernych także pod papieskie okno przy Franciszkańskiej w Krakowie. Tradycyjnie w Dzień Zaduszny krakowianie zgromadzili się w katedrze Wawelskiej na żałobnej procesji do grobów królewskich.

W katedrze we Fromborku archeolodzy z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku odnaleźli grób Mikołaja Kopernika. Dzięki temu został odtworzony wygląd twarzy wielkiego astronoma.

W Kielcach powstaje Pomnik Dekalogu. Monumentalne tablice Mojzesza umieszczone zostaną na ścianie skalnej w amfiteatrze Kadzielnia.

Nowym szefem Prokuratury Krajowej został Janusz Kaczmarek, szef Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Zaprzysiężenie prezydenta elekta Lecha Kaczyńskiego i objęcie przez niego urzędu odbędzie się 23 grudnia br.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zaraz po pierwszym posiedzeniu gabinetu, zapowiedział likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych i powołanie na ich miejsce nowej służby.

Marek Jurek został wybrany na marszałka Sejmu. Poparło go 265 parlamentarzystów z PiS, LPR, PSL i Samoobrony. Jednym z wicemarszałków został lider Samoobrony Andrzej Lepper.

Nowym prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej został Frank Spula z Chicago, długoletni sekretarz generalny, a ostatnio prezes Związku Narodowego Polskiego w USA.

Przedstawiciele władz Polski i Rosji uzgodnili reaktywowanie prac komisji ds. doskonalenia treści podręczników szkolnych do historii, geografii i literatury. Porozumienie w tej sprawie zawarto w Moskwie między Ministerstwem Edukacji Narodowej RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej.

Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucją ograniczenia w dostępie do dokumentów zawarte w ustawie o IPN i orzekł, że każdy obywatel ma prawo zapoznać się ze znajdującymi się w IPN dokumentami na jego temat. Do tej pory dostęp do akt miały tylko osoby pokrzywdzone, naukowcy i dziennikarze. Konstytucja daje każdemu prawo dostępu do tyczących go dokumentów i możliwość prostowania zawartych w nich informacji, a także prawo do ochrony dobrego imienia, co było niemożliwe w przypadku nieznajomości obciążających obywatela treści. W myśl orzeczenia TK, archiwa IPN będą dostępne teraz także dla byłych funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB.

Były poseł AWS Marek Kolasiński został skazany na 9 lat więzienia za wyłudzenie 40 mln zł.

Byłemu szefowi UOP Zbigniewowi Siemiątkowskiemu katowicka prokuratura okręgowa postawiła zarzut przekroczenia uprawnień w sprawie zatrzymania 3 lata temu ówczesnego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. W osobnym śledztwie Siemiątkowskiemu (podobnie jak byłemu szefowi gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - Markowi Ungierowi) zarzucono ujawnienie tajemnicy państwowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Ogrody Libanu w Łodzi

2024-05-10 08:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...