Reklama

Świat

Polscy biskupi na spotkaniu w Kongregacji Wychowania Katolickiego

Margita Kotas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE „AD LIMINA”

Od spotkania w Kongregacji Wychowania Katolickiego rozpoczęła się wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów lubelskich wchodzących w skład grupy B, której przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz. Spotkanie z pierwszą grupą polskich biskupów trwało ponad godzinę. Prowadził je prefekt Kongregacji, kard. Zenon Grocholewski. Uczestniczyli w nim także podsekretarz dykasterii o. Friedrich Bechina F.S.O. oraz ks. Piotr Bajor z diecezji tarnowskiej.

Pytany o cel spotkania kard. Grocholewski podkreślił wagę wychowania katolickiego w dzisiejszym społeczeństwie. „Spotkanie «ad limina» z biskupami wydaje mi się bardzo ważne, dlatego że nie ma niczego ważniejszego dla dobra przyszłości społeczeństwa niż solidne wychowanie młodego pokolenia" - powiedział hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że dzisiaj wychowanie jest wyzwaniem szczególnie trudnym ze względu na różne prądy ideologiczne, które chcą narzucić własną wizję nie respektując prawa rodziców do wychowania. "To było typowe dla wszystkich reżimów dyktatorskich. W czasie komunizmu chciano powiedzieć, co jest dobre, co jest złe uczniom, a rodziców lekceważono" - wskazał kard. Grocholewski.

Reklama

Zwrócił też uwagę na wpływ Internetu, w którym młody człowiek może znaleźć, co chce, a także na brak proporcji pomiędzy tym, co mówią nauczyciele, a tym, co uczniowie słyszą w domu. Jeszcze inny przekaz młody człowiek czerpie z mediów, co w sumie prowadzi do dezorientacji. "Bardzo trudno jest wychowywać, kiedy nie ma współpracy wszystkich razem. Walczymy właśnie o współpracę między rodziną, szkołą, Kościołem. Wtedy to daje wyniki. Natomiast dzisiaj jest to trudne, dlatego z naszej strony wymaga dużo większego wysiłku" – podkreślił kard. Grocholewski.

Zdaniem watykańskiego hierarchy, jednym z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoją dziś Kościół i wierni jest świadomość i obrona tożsamości katolickiej. „Musimy starać się przekazywać nasze zasady wychowania, które moim zdaniem są sprawdzone, solidne, wiekowe, i które cieszą się uznaniem na całym świecie. Musimy starać się przekonywać społeczeństwa do tych zasad wychowawczych” - tłumaczył kard. Grocholewski.

Z archidiecezji lubelskiej od 1 do 8 lutego w wizycie "ad limina" w Rzymie uczestniczą: abp metropolita Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel oraz bp senior Ryszard Karpiński. Zaraz po pierwszym spotkaniu w Kongrgacji niektórzy biskupi, w tym lubelscy udali się do Auli Pawła VI na spotkanie Papieża Franciszka z neokatechumenami, którzy tradycyjnie pod koniec stycznia spotykają się z Następcą św. Piotra, by posłał rodziny z nowymi misjami po całym świecie. Wśród 8.000 obecnych było wiele rodzin z archidiecezji lubelskiej.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-01 16:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż na ad limina: obojętność religijna młodych wyzwaniem dla Kościoła

Obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem, stojącym dziś przed Kościołem – powiedział podczas briefingu w Rzymie bp Andrzej Jeż. Ordynariusz tarnowski przedstawiał dziś w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia punkt widzenia czwartej i ostatniej już grupy polskich biskupów, przybywających do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum.

Więcej ...

Ingres biskupa Edwarda Kawy do katedry w Kamieńcu Podolskim

2025-08-23 13:33

Miłość, która jest powołana do niesienia ludziom Dobrej Nowiny i przemieniania świata, powinna znajdować odzwierciedlenie zarówno w naszym życiu społecznym, jak i w życiu kościelnym - mówił bp Edward Kawa w homilii podczas ingresu do katedy św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim. Przed uroczystością nawiązał do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Wadowicach, odnosząc je do swojej dotychczasowej posługi we Lwowie: "Tu wszystko się zaczęło".

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2025 (dzień 7.)

2025-08-23 11:10

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trwa od 17 do 25 sierpnia przez dziewięć kolejnych dni. Na Jasnej Górze przez ten czas prowadzić nas będzie ks. Wojciech Węgrzyniak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odnaleziona Siostra Dorota apeluje: Uważajcie na oszustów

Kościół

Odnaleziona Siostra Dorota apeluje: Uważajcie na oszustów

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna ku czci św. Moniki

Wiara

Nowenna ku czci św. Moniki

Św. Róża z Limy

Święci i błogosławieni

Św. Róża z Limy

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Kościół

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Siostra Dorota odnaleziona!

Kościół

Siostra Dorota odnaleziona!

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 1.)

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 1.)

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...

Kościół

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...

Nowenna do św. Augustyna

Wiara

Nowenna do św. Augustyna