Reklama

Z Watykanu

Podczas światowej prapremiery filmu „Jan Paweł II” - Aula Pawła VI w Watykanie, 17 listopada 2005 r.

Grzegorz Gałązka

Podczas światowej prapremiery filmu „Jan Paweł II” - Aula Pawła VI w Watykanie, 17 listopada 2005 r.

Modlitwa „Anioł Pański”

Rola świeckich w Kościele

13 listopada podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie Benedykt XVI przypomniał o roli świeckich w Kościele i powołaniu do świętości. Papież nawiązał także do postaci nowych Błogosławionych, którzy tego dnia w Bazylice św. Piotra zostali wyniesieni na ołtarze: o. Karola de Foucauld, misjonarza Sahary, i założycielek zgromadzeń zakonnych: s. Marii Pii Masteny i s. Marii Crocifissy Curcio.
Nawiązując do postaci nowych Błogosławionych i nauczania Soboru Watykańskiego II, Papież przypomniał, że „wszyscy ochrzczeni powołani są do chrześcijańskiej doskonałości: kapłani, zakonnicy i świeccy, każdy zgodnie ze swym charyzmatem i swoim specyficznym powołaniem”. Papież mówił o roli wiernych świeckich w Kościele, której poświęcony jest czwarty rozdział soborowej konstytucji o Kościele Lumen gentium. Ojciec Święty przypomniał, że w rozdziale tym zdefiniowano powołanie i posłannictwo świeckich, „zakorzenione w chrzcie i bierzmowaniu i nastawione na to, by szukać Królestwa Bożego, zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej”.
Papież nawiązał do ogłoszonego 18 listopada 1965 r. dekretu o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem. „Podkreśla on nade wszystko, że «owocność apostolstwa świeckich zależy od ich żywotnego zjednoczenia z Chrystusem», to jest od solidnej duchowości, ożywianej czynnym uczestnictwem w Liturgii i wyrażanej w stylu ewangelicznych błogosławieństw. Oprócz tego dla świeckich wielkie znaczenie mają: zawodowa kompetencja, rodzina, poczucie obywatelskie i cnoty społeczne” - mówił Papież.

Audiencja generalna

Chwała Pana, który jest dobry

Druga część Psalmu 136 [135], mówiąca o „chwale Pana, który jest dobry”, była przedmiotem katechezy Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 16 listopada w Watykanie. Streszczając katechezę Ojciec Święty powiedział m.in.:
„Niebezpieczeństwem dla nas, ludzi, jest to, że nasza pamięć o wycierpianym złu jest często silniejsza od pamięci o dobru. Psalm ma w nas rozbudzić także pamięć o dobru. O tym wielkim dobru, jakie Pan nam uczynił i nadal wyświadcza”.
Po polsku Papież powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Życzę, aby Wasze pielgrzymowanie do rzymskich Bazylik i spotkanie z chrześcijańską tradycją Wiecznego Miasta umocniło Was w wierze i stało się źródłem duchowego wzrostu. Przekażcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i bliskim. Niech Bóg Wam błogosławi”.

Filmowy dowód miłości

Reklama

Wieczór 17 listopada 2005 r. był szczególną okazją kolejnego spotkania z życiem i dziełem Jana Pawła II. W Auli Pawła VI odbył się bowiem pokaz najnowszego filmu o Wielkim Papieżu, z udziałem Benedykta XVI. Film Papież Jan Paweł II w reżyserii Johna Kenta Harrisona spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Do Auli Pawła VI przybyli m.in: kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, a także pracownicy Kurii Watykańskiej oraz politycy. Oglądający film mogli podziwiać w roli Jana Pawła II Jona Voighta. Film przybliżył najważniejsze wydarzenia z historii Pontyfikatu i najnowszych dziejów Europy i świata.
Na zakończenie pokazu Ojciec Święty Benedykt XVI podziękował odtwórcy głównej roli, a także pozostałym aktorom, reżyserowi i producentom filmu. Niezwykle wymowne było świadectwo Benedykta XVI o słudze Bożym Janie Pawle II. Powiedział, że między Janem Pawłem II a wiernymi zawiązała się szczególna więź, która nie została zerwana. A zawiązała się ona szczególnie w dniach agonii, a potem pogrzebu Jana Pawła II, o czym świadczy tak wielka rzesza pielgrzymów przybywających do grobu Jana Pawła II. „Tak bardzo chcemy go znowu zobaczyć, znowu usłyszeć, poczuć blisko” - wyznał. Film ten stanowi kolejny dowód miłości, jaką ludzie darzą Papieża Wojtyłę, i ogromnego pragnienia zapamiętania go, zobaczenia znowu, poczucia jego bliskości - powiedział Benedykt XVI.

Ks. Mariusz Frukacz

Nowi błogosławieni

Pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraivy Martinsa odbyła się 13 listopada w Bazylice Watykańskiej beatyfikacja trojga sług Bożych: Karola de Foucauld (1858-1916), Marii Pii Masteny (1881-1951) i Marii Crocifissy Curcio (1877-1957). Zgodnie z nowym zwyczajem, Benedykt XVI, który nie uczestniczył w ceremonii, zszedł na jej zakończenie do Bazyliki, by pozdrowić obecnych i oddać hołd relikwiom nowych Błogosławionych.
W swoim przemówieniu Benedykt XVI podkreślił, że wszyscy troje, „na rozmaite sposoby poświęcili swoje życie Chrystusowi i przypominają każdemu chrześcijaninowi o najwyższym ideale świętości”.
W wygłoszonym kazaniu kard. Martins przedstawił sylwetki nowych Błogosławionych. Mówił o bł. Karolu de Foucauld, francuskim pustelniku i misjonarzu Sahary, bł. Marii Crocifissa Curcio, Włoszce z Sycylii, która była wielką czcicielką Matki Bożej z Karmelu i założyła Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Misjonarek od św. Teresy od Dzieciątka Jezus, oraz o bł. Marii Pii Mastenie, Włoszce z Werony, zakonnicy, która założyła Zgromadzenie Sióstr od Świętego Oblicza.

Audiencja dla prezydenta Iraku

10 listopada Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego. Towarzyszyli mu małżonka i grono najbliższych współpracowników.
Rozmowa Papieża z szefem państwa irackiego odbyła się w Małej Sali Tronowej, sąsiadującej z Prywatną Biblioteką Papieską, i trwała około pół godziny. Watykan nie ujawnił treści rozmowy.
Po audiencji polityka przyjął kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, po czym spotkał się on z biskupami chaldejskimi, obradującymi w Watykanie na specjalnym synodzie.

Prezydent Izraela u Papieża

Osobę Jana Pawła II i to, co uczynił on dla narodu żydowskiego, wspominał prezydent Izraela Mosze Kacaw podczas audiencji 16 listopada w Watykanie, której udzielił mu Benedykt XVI. Prezydent Izraela ujawnił dziennikarzom, że zaprosił Benedykta XVI do Izraela „z oficjalną wizytą państwową” i wyraził nadzieję, że może do niej dojść już w przyszłym roku. Wyznał też, że w rozmowach w Watykanie wyrażono wspólne potępienie przemocy i „wykorzystywania religii w celach terrorystycznych”. Wyraził nadzieję, że podobną deklarację wygłoszą wyznawcy islamu.

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki. Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

Więcej ...

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę