Reklama

Ze świata

Rosja

Kontrola kościoła

Władze Rosji zamierzają wzmocnić kontrolę nad wspólnotami religijnymi i zwalczać „ekspansję religijną z zagranicy” - donosi dziennik Wiedomosti. Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało propozycje mające ma celu „zaostrzenie procedury przyznawania wiz misjonarzom i uproszczenie procedury delegalizacji organizacji religijnych”.
Według gazety, zamiary te były przedstawione już w październiku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji. Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości oświadczył, że chodzi o „tajny raport”, zawierający środki „zmierzające do udoskonalenia niektórych procedur, zwłaszcza przyznawania wiz”. Wyraził jednocześnie zdumienie, że treść raportu przedostała się do mediów.
Zdaniem Wiedomosti, raport krytykuje „zagraniczną ekspansję religijną” w Rosji, gdzie wciągu ostatnich 10 lat liczba związków religijnych wzrosła z 20 do 69. Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby też uzyskać prawo delegalizacji wspólnoty religijnej w sytuacji, gdy członkowie byliby skazani za „czyny ekstremistyczne” dwukrotnie w ciągu roku. Każde wyznanie mogłoby też mieć tylko jedną strukturę administracyjną, tymczasem np. muzułmanie dysponują obecnie 40 „centrami duchowymi”.

Hiszpania

O wolność edukacji

Ok. 1,5 mln osób demonstrowało 12 listopada w Madrycie w obronie wolności edukacji. Manifestanci protestowali przeciwko planowanym przez rząd premiera José Luisa Zapatero reformom systemu edukacji. Nowy projekt przewiduje m.in., że nauka religii w szkołach będzie przedmiotem fakultatywnym, bez oceny na świadectwie.
Zdaniem przeciwników reformy, proponowane zmiany dążą do ograniczenia wpływu rodziców na edukację dzieci, ograniczają dotychczasową niezależność szkół prywatnych i utrudniają nauczanie religii w szkołach publicznych.
Półtoramilionowy pochód przeszedł kilkukilometrową trasą od dworca Atocha do placu Cibeles. „Zapatero zero”, „Biskupi, odwagi, nie jesteście sami”, „O wolność edukacji!” - takie slogany, naklejki i hasła towarzyszyły manifestacji, której przebieg relacjonowany był na żywo przez katolicką rozgłośnię radiową Cadena Cope. Manifestanci żywiołowo wyrażali także swój stosunek do planowanych reform, używając tysięcy gwizdków.
Na zakończenie marszu odczytano napisany z tej okazji manifest oskarżający rząd Zapatero o łamanie, zapisanego w hiszpańskiej konstytucji, prawa rodziców do wolnego wyboru systemu edukacji dla dzieci.
W manifestacji wzięli udział przedstawiciele hiszpańskiego Episkopatu z Madrytu i Walencji, a także politycy opozycyjnej Partii Ludowej, m.in. jej wiceprzewodniczący - Eduardo Zaplana.
Dwa dni później rząd Hiszpanii zapowiedział, że zamierza zmniejszyć finansowanie Kościoła katolickiego w tym kraju. Poinformowała o tym wicepremier Maria Teresa Fernández de la Vega w rozmowie z rozgłośnią Cadena Ser.

Meksyk

Nowy błogosławiony

Reklama

Sługa Boży o. Adrés Solá, klaretyn, został beatyfikowany 20 listopada 2005 r. w Guadalajarze w Meksyku. Do chwały ołtarzy wyniosło go świątobliwe życie i męczeńska śmierć, którą poniósł 25 kwietnia 1927 r. w San Joaquin. Zginął z rąk przedstawicieli meksykańskiego państwa, które w tym czasie było rządzone przez siły skrajnie antyklerykalne.
O. Adrés Solá był Katalończykiem. Urodził się w 1895 r. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Misjonarzy Klaretynów. Rok później wyjechał do pracy duszpasterskiej w Meksyku. Trafił na trudny okres dla Kościoła. Fotel prezydencki objął w 1924 r. niechętny Kościołowi, a szczególnie zagranicznym misjonarzom, Plutarc Elias Calles. Dziewięćdziesięciu misjonarzy wydalono z kraju, pozostałym zakazano wykonywania posługi religijnej. O. Solá nie uciekł z Meksyku, lecz przez trzy lata prowadził podziemne duszpasterstwo. 24 kwietnia 1927 r. o. Andres, wraz z ks. Trynidadem Rangolem i świeckim chrześcijaninem Leonardo Pérezem zostali fałszywie oskarżeni o pospolite przestępstwo.
Oskarżenie było jedynie przykrywką dla prawdziwych intencji władzy, eliminującej kapłanów. Aresztowano ich z zamiarem zamordowania. Dwóch księży i Leonarda Péreza, pomyłkowo wziętego za katolickiego księdza, rozstrzelano 25 kwietnia 1927 r. Umierali z okrzykiem na ustach: „Niech żyje Chrystus Król”.

Ludzie

Kard. Jean-Marie Lustiger zabrał głos w sprawie zamieszek na przedmieściach francuskich miast. Hierarcha zaapelował o zwrócenie większej uwagi na problemy integracji migrantów. Od polityków i przedstawicieli mediów francuski hierarcha zażądał lepszego zrozumienia okoliczności, w jakich dochodzi do obecnych aktów przemocy. „W państwie francuskim musi się dokonać głęboka refleksja nad procesem integracji, trzeba wziąć pod uwagę to, co się przez te lata wydarzyło” - powiedział kard. Lustiger. Dodał, że media powinny się starać „nie rozpowszechniać stereotypów”. Jednocześnie z ubolewaniem zwrócił uwagę, że media są współodpowiedzialne za „wzniecenie fali strachu” w społeczeństwie francuskim.

Kard. Jean-Marie Lustiger jest jednym z najbardziej znanych w świecie katolickich hierarchów. We wrześniu skończył 79 lat. W lutym tego roku przeszedł na emeryturę. Do tego czasu, przez 24 lata kierował arcybiskupstwem paryskim. Jego przodkowie mieszkali w Polsce, w Będzinie (woj. śląskie).

Indie

Chrześcijanie w Indiach wciąż padają ofiarą przemocy i dyskryminacji. Tylko w 2005 r. odnotowano 200 aktów nietolerancji wymierzonych przeciwko nim w tym kraju. Stąd też pilna potrzeba podjęcia przez rząd zdecydowanych działań mających na celu obronę praw mniejszości religijnych. Specjalny raport na temat sytuacji chrześcijan w Indiach opracowała zrzeszająca 16 mln ludzi świeckich Unia Katolików Indyjskich (India Catholic Union - AICU).
Swój raport przekazała ona premierowi Manmohanowi Singhowi, apelując w nim o położenie kresu przemocy wobec chrześcijan i ukrócenie ataków na ich świątynie.

Litwa

Reklama

W Ostrej Bramie w Wilnie 16 listopada odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Miłosierdzia. Podczas Liturgii pod przewodnictwem kard. Audrysa Juozasa Baèkisa wierni modlili się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Tegoroczna odpustowa oktawa „Opiek” Matki Bożej Ostrobramskiej trwała od 12 do 20 listopada. Każdego dnia wierni modlili się w innej intencji. Ogólną intencją tegorocznych dni jest modlitwa o to, by chrześcijanie byli odważnymi świadkami wiary we współczesnym świecie.

USA

Konferencja Biskupów USA po raz kolejny wyraziła swoje stanowcze „nie” wobec kary śmierci. „USA, podobnie jak wiele innych państw, zbyt mało robi, aby wyjaśnić ludziom, że zabijanie jest moralnie nie do przyjęcia, również wtedy, gdy zabija się tych, którzy innych pozbawili życia” - czytamy w przyjętej jednogłośnie rezolucji amerykańskich biskupów.

Tydzień na świecie

Ok. 90 tys. chrześcijan rocznie traci życie z powodu wyznawania swojej wiary, a ponad 200 mln jest z tego powodu prześladowanych. Dane te przedstawiła w roczniku pt. Męczennicy 2005 ewangelicka agencja informacyjna „Idea” w Niemczech.

Condoleezza Rice przedstawiła w Waszyngtonie doroczny raport przygotowany przez specjalną komisję Departamentu Stanu USA nt. przestrzegania wolności religijnej na świecie. Na „czarnej liście” znalazło się tym razem 8 krajów: Chiny, Iran, Birma (Mianmar), Korea Północna, Wietnam, Erytrea, Sudan i Arabia Saudyjska.

Izrael i Autonomia Palestyńska zawarły porozumienie w sprawie otwarcia na nowo przejść granicznych między Strefą Gazy a Izraelem oraz Egiptem - poinformowała amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice, przedstawiając efekty swojej mediacji między obu stronami. Otwarcie granicy Strefy Gazy, którą będą monitorować obserwatorzy z Unii Europejskiej, jest - zdaniem ekspertów - kluczowe dla gospodarki palestyńskiej.

Ponad 770 mln ludzi na świecie nie umie pisać ani czytać - podaje raport UNESCO.

W argentyńskim kurorcie Mar del Plata odbył się szczyt przywódców obu Ameryk. Podczas obrad m.in. podkreślono konieczność tworzenia nowych miejsc pracy jako sposobu walki z biedą. Szczytowi towarzyszyły gwałtowne wystąpienia antyglobalistów.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchwaliło zalecenie dla Rady Ministrów w sprawie edukacji religijnej. Rekomendacja obejmuje wprowadzenie w szkołach obowiązkowego nauczania o religiach na poziomie podstawowym i średnim, zaleca również uprzednie zadbanie o przygotowanie odpowiedniej kadry nauczającej.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu uznał za słuszne roszczenia wdowy po zamordowanym dziennikarzu Georgiju Gongadze, która domagała się od ukraińskich władz finansowej rekompensaty za to, że zbagatelizowały zagrożenie i nie zastosowały odpowiednich środków w obronie życia jej męża.

W Niemczech powstaje rząd wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD; wszystkie trzy partie zaaprobowały wynegocjowaną umowę koalicyjną. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że celem jej pierwszych podróży zagranicznych będą Warszawa i Paryż.

Brytyjski premier Tony Blair oświadczył, że Wielka Brytania może rozpocząć w przyszłym roku wycofywanie swych wojsk z Iraku, jeśli miejscowe siły będą wystarczająco silne, aby utrzymać porządek.

Minister obrony Ukrainy Anatolij Hrycenko potwierdził podczas wizyty w Iraku, że przed końcem bieżącego roku żołnierze ukraińscy zakończą swoją misję w tym kraju.

Bp Jia Zhiguo z katolickiego Kościoła podziemnego w Chinach został ponownie aresztowany. 70-letniego hierarchę aresztowano ósmy raz w ciągu ostatnich 2 lat. Do tej pory spędził on w więzieniach łącznie 20 lat.

Wybory parlamentarne w Azerbejdżanie zakończyły się zwycięstwem partii rządzącej, kierowanej przez prezydenta Ilhama Alijewa. Opozycja oraz obserwatorzy międzynarodowi uważają, że głosowanie sfałszowano.

Niespotykany chaos zapanował na ulicach Rzymu po przejściu 16 listopada br. trąby powietrznej. Tysiące samochodów utknęło w ogromnych korkach.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14
Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

Więcej ...

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Więcej ...

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę