Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2005, str. 7

Abp Władysław Ziółek przewodniczy Mszy św. dla kapelanów szpitalnych

Krzysztof Świertok

Abp Władysław Ziółek przewodniczy Mszy św. dla kapelanów szpitalnych

Rekolekcje episkopatu polski

W dniach 14-20 listopada biskupi polscy odbywali rekolekcje na Jasnej Górze. W dniach skupienia uczestniczył, jak zawsze, Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Nauki rekolekcyjne dla polskich biskupów, skoncentrowane wokół „węzła sprawiedliwości pierwotnej” - pojęcia św. Tomasza z Akwinu, głosił dominikanin o. prof. Jacek Salij, znany teolog i publicysta.
Biskupi gromadzili się w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze, który na czas rekolekcji został zamknięty dla pielgrzymów. Każdy dzień zaczynali od Jutrzni, medytacji i wspólnej Eucharystii. Oprócz samych nauk rekolekcyjnych ważnym momentem dnia były Droga Krzyżowa i Apel Jasnogórski. Biskupi mogli również przystąpić do sakramentu pokuty, który stanowi zwykle zwieńczenie rekolekcji.
Wspólne przeżywanie ćwiczeń rekolekcyjnych przez biskupów z danego kraju należy do rzadkości w skali świata. Rekolekcje dla polskich biskupów odbywają się na Jasnej Górze już od ponad 20 lat.
Pierwsza grupa polskich biskupów niemal prosto z Jasnej Góry udała się do Watykanu na spotkanie z Benedyktem XVI w ramach wizyty ad limina Apostolorum.
17 listopada, na zakończenie rekolekcji, został wydany specjalny komunikat, podpisany przez bp. Piotra Liberę - sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie czytamy: „Biskupi polscy, zgromadzeni w Częstochowie na corocznych rekolekcjach, umacniając się duchowo przez modlitwę, Słowo Boże i refleksję teologiczną, przygotowywali się jednocześnie do przewidzianego prawem kanonicznym spotkania z Ojcem Świętym i do wizyty w urzędach Stolicy Apostolskiej.
W czasie swojego rzymskiego pobytu biskupi nawiedzą cztery bazyliki i sprawując Eucharystię na grobach Apostołów, polecać będą Bożemu Miłosierdziu wiernych swoich diecezji.
Modląc się przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II, prosić będą Boga o rychłą beatyfikację naszego Wielkiego Rodaka oraz o wierność jego nauczaniu w całym Kościele i w naszej Ojczyźnie.
Biskupi zwracają się do wiernych z prośbą o modlitwę w intencji ich pasterskiego posługiwania, a także o budowanie jedności w naszym Narodzie.
Od Tronu Królowej Polski biskupi udzielili błogosławieństwa całej Ojczyźnie”.

Kapelani szpitalni na Jasnej Górze

Reklama

200 kapelanów szpitali i domów opieki społecznej uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach w dniach 7-9 listopada. Konferencje dotyczące nadziei głosił w Domu Pielgrzyma ks. dr Piotr Turzyński z Instytutu Teologicznego w Radomiu. Obecny był ks. Józef Jachimczak CM - krajowy duszpasterz służby zdrowia.
W ostatnim dniu rekolekcji odbyło się spotkanie formacyjne z lekarzami, m.in. z prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej - dr. Konstantym Radziwiłłem, który mówił na temat: Kodeks etyki lekarskiej w ujęciu osoby kapelana. Rekolekcje zakończyła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka - duszpasterza i opiekuna służby zdrowia, który rozważał słowa: Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście. „Być «świątynią Boga» to inaczej odnaleźć sens swego życia w czynieniu z siebie daru, w oddaniu siebie do dyspozycji wspólnoty, służąc każdemu, kto jest w potrzebie” - mówił abp Ziółek.

„Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu”

Taka była myśl przewodnia odbywających się w dniach 7-12 listopada dorocznych rekolekcji dla ojców i braci paulinów z różnych klasztorów w Polsce i za granicą. W skupieniu w kaplicy zakonnej uczestniczyło ok. 100 paulinów z generałem Zakonu - o. Izydorem Matuszewskim. Nauki głosił abp Edmund Piszcz - metropolita warmiński. Uczestnicy rekolekcji codziennie gromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na sprawowanie Mszy św. W Zakonie Paulinów doroczne rekolekcje są obowiązkowe. Odbywają się zwykle jesienią, na Jasnej Górze lub na Bachledówce k. Zakopanego, i trwają 6 dni.

Święto Niepodległości

11 listopada br., w 87. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył o godz. 15.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o. Zachariasz Jabłoński. Zauważył on, że 11 listopada, w dniu święta narodowego, w sercach Polaków dominuje nadzieja. W tym dniu na Jasną Górę przybyło tradycyjnie 40 żołnierzy Wojska Polskiego z jednostki w Opolu, aby polecać Hetmance Polskiego Orędzia sprawy Ojczyzny oraz swoją służbę. Żołnierze złożyli kwiaty przy urnie z prochami o. Augustyna Kordeckiego. Święto uczcili także członkowie Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego Towarzystwa Śpiewaczego na Saskiej Kępie pod dyrekcją Artura Backiela. W Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiała Msza polska Jana Maklakiewicza oraz utwór Laetatus sum Grzegorza G. Gorczyckiego. Z 35-osobowym chórem przybył ks. Jarosław Mazurek.

W skrócie

7 listopada na Jasnej Górze modlił się siatkarski zespół AZS Częstochowa. Obecni byli: Krzysztof Wachowiak - prezes Zarządu Klubu AZS i Stanisław Gościniak - trener.

9 listopada uczniowie pierwszych klas Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie, zgodnie z tradycją swojej szkoły, przybyli złożyć ślubowanie Matce Bożej. Modlitwie uczniów przewodniczył o. Jan Zinówko OSPPE.

12 listopada Mszę św. według rytu trydenckiego dla blisko 300 wiernych związanych z Bractwem św. Piotra odprawił ks. Wojciech Grygiel. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Pawlaczek.

12 listopada Księża Pauliści zorganizowali na Jasnej Górze Jasnogórskie Święto Słowa Bożego, z okazji 40. rocznicy uchwalenia na Soborze Watykańskim II Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym Dei verbum oraz wydania przez Edycję Świętego Pawła najnowszego przekładu Nowego Testamentu i Psalmów wraz z komentarzem (więcej - na s. 14).

12 listopada z prywatną wizytą przybył na Jasną Górę Marek Jurek - marszałek Sejmu RP.

13 listopada Mszę św. w rocznicę śmierci pułkownika Wojska Polskiego Jana Kardasa odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy; homilię wygłosił o. Jan Zinówko. W uroczystości udział wzięli częstochowscy harcerze i kombatanci oraz przedstawiciele władz miejskich.

Zapowiedzi

3-4 grudnia - Papieska Unia Misyjna

4 grudnia - Pielgrzymka Romów

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Jasnogórski Telefon Zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14
Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

Więcej ...

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę