Reklama

Jubileusze - rocznice

Jubileusz Felicjanek

Niedziela Ogólnopolska 48/2005, str. 15

Bł. Maria Angela Truszkowska

Bł. Maria Angela Truszkowska

150 lat istnienia obchodzi w tym roku Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Zgromadzenie powstało 21 listopada 1855 r. W tym dniu bł. Maria Angela Truszkowska razem ze swoją kuzynką Klotyldą Ciechanowską ofiarowały siebie na wyłączną służbę Bogu w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym.

Założycielka

Beatyfikacja m. Marii Angeli Truszkowskiej miała miejsce 18 kwietnia 1993 r. w Rzymie. Razem z m. Angelą Jan Paweł II wyniósł w tym dniu do chwały ołtarzy drugą Polkę - s. Faustynę Kowalską. W homilii beatyfikacyjnej Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam Cię, m. Mario Angelo Truszkowska, matko wielkiej Rodziny Felicjańskiej. Byłaś świadkiem trudnych dziejów naszego narodu i Kościoła, który w tym narodzie sprawował swe posłannictwo. Imię Twoje i powołanie związane jest z postacią bł. Honorata Koźmińskiego, wielkiego apostoła ukrytych zgromadzeń, które odradzały życie udręczonego społeczeństwa i przywracały nadzieję zmartwychwstania. (…) Największym jej pragnieniem było stać się «żertwą miłości». A miłość rozumiała zawsze jako bezinteresowny dar z siebie. «Kochać to dawać.
Dawać wszystko, czego zażąda miłość. Dawać prędko, bez żalu, z radością, z pragnieniem, by więcej od nas żądano». To są jej słowa, w których wyraziła zwięźle cały swój życiowy program”. Powyższy fragment stanowi doskonałą charakterystykę Założycielki Sióstr Felicjanek. Zgromadzenie powstało jako reakcja na wołanie o „miłosierną miłość”, które wyrywało się z serc najbardziej potrzebujących. Fryderyk Skarbek, znany warszawski społecznik, stwierdził, że „nie istniało poza Warszawą w ówczesnej Europie miasto, gdzie nędza płci żeńskiej tak dotkliwą i przemagającą była”.

Zgromadzenie

Reklama

Zgromadzenie powstało w Warszawie i było odpowiedzią na największe bolączki miasta: bezdomność, sieroctwo, żebractwo i niemoralność. Zaczęło się od jednego schroniska dla sierot i kobiet. W ciągu trzech lat dwukrotnie zmieniano je na większe, ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu działalność. Wkrótce siostry wyszły poza stolicę i zaczęły pracować wśród biednych na wsi. Osiem lat po założeniu Zgromadzenia wybucho powstanie styczniowe. Większość placówek została więc zamieniona na prowizoryczne lazarety. Po upadku zrywu rząd carskiej Rosji zdecydował o kasacie Zakonu i zamknięciu wszystkich placówek. Siostry przeszły do Krakowa, pod zabór austriacki, i tam kontynuowały swoją działalność. Do Warszawy wróciły potajemnie w 1907 r. Zaczęły pracować na Woli. Po II wojnie światowej reżim komunistyczny odebrał Felicjankom większość placówek dobroczynnych i wychowawczych, które prowadziły. Dziś siostry pracują w 12 krajach na całym świecie, m.in. w Brazylii, Kenii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Ukrainie.

Patron

Nazwa „Felicjanki” została nadana siostrom przez mieszkańców Warszawy, którzy często widzieli je modlące się razem ze swymi podopiecznymi przy figurze św. Feliksa z Kantalicjo. Ten kapucyński Święty, bardzo znany w Rzymie w XVI wieku, był ciekawą postacią. Zaliczał się do grona najsłynniejszych żebraków. Żebrał w imieniu ubogich i dla ubogich. Sługa Boży Jan Paweł II w posłaniu do uczestniczek 21. Kapituły Generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo napisał: „Dla św. Feliksa kierować się logiką wcielenia, znaczyło iść ulicami Rzymu niczym «kapucyński osiołek», żebrząc o pożywienie dla braci, odpowiadając zawsze swoim słynnym Deo gratias i żywiąc ubogich z otrzymywanej jałmużny”.

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19
Prezydent Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

Więcej ...

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24
PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę