Reklama

Nekropolia Amerykańskiej Częstochowy

Niedziela Ogólnopolska 48/2005, str. 21

Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie

Archiwum Sanktuarium Amerykańskiej Częstochowy

Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śp. o. Michał Marian Zembrzuski - kapłan wielkiej wizji i głębokiej wiary w Bożą Opatrzność nad sobą był przekonany, że Bóg zlecił mu wielką misję wśród Polonii Amerykańskiej. Jako polski kapłan kochał Polonię i znał jej potrzeby duchowe. Wiedział, że Polonia cierpi z powodu rozbicia terytorialnego, toteż chciał stworzyć ośrodek, który skonsolidowałby Polaków pod względem duchowym, kulturalnym i patriotycznym. Jako paulin, wychowany w szkole tradycji paulińskich i maryjnych, wiedział, że tylko Pani z Jasnej Góry, dana Polsce jako znak jedności, może scalić Polonię. Marzył o takim miejscu w pięknej Pensylwanii, której krajobraz i klimat przypominały mu Polskę. Marzył o wybudowaniu wielkiego sanktuarium ku czci Pani Jasnogórskiej. Okazją ku temu była nadchodząca, jakże ważna rocznica 1000-lecia Chrztu Polski. 16 października 1966 r. kard. Jan Król - arcybiskup archidiecezji filadelfijskiej, w obecności b. prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona B. Johnsona, uroczyście poświęcił nowe sanktuarium ku czci Pani Jasnogórskiej - szczególnej Patronki Amerykańskiej Polonii.
W swojej proroczej wizji o. Michał M. Zembrzuski pamiętał również o rodakach, którzy odeszli do Pana po wieczną nagrodę. Pragnął, aby przede wszystkim zasłużeni dla Polski i Polonii mieli godne miejsce spoczynku, oczekując chwalebnego zmartwychwstania. O. Michał marzył o wielkim cmentarzu polonijnym, poświęconym Polakom zasłużonym dla sprawy polskiej i Polonii. Chciał, aby byli oni natchnieniem dla polskich pokoleń, urodzonych w Stanach Zjednoczonych. W realizowaniu tego planu napotkał wiele trudności ze strony władz świeckich i kościelnych. Dzięki cierpliwości i modlitwie pokonał wszystkie przeszkody. Dziś mamy w Amerykańskiej Częstochowie największy Cmentarz Polonijny, który podzielony jest na kilka sektorów. Największy z nich jest poświęcony wszystkim wiernym. Spoczywa tutaj ok. 5 tys. osób.
Drugi sektor został poświęcony ludziom kultury i nauki. Jest to Aleja Zasłużonych, utworzona na wzór Alei Zasłużonych w Warszawie. Spoczywają tu obrońcy polskiej mowy, zasłużeni na polu politycznym i społecznym, naukowcy, wynalazcy, generałowie Wojska Polskiego - ludzie, którzy przyczynili się do chwały Polonii i Polski.
Trzeci sektor jest poświęcony polskim weteranom I i II wojny światowej. W cieniu Pomnika Polskiego Husarza spoczywają polscy żołnierze tułacze, którzy walczyli o „wolność waszą i naszą”, z myślą o wolnej Polsce, do której, niestety, nie pozwolono im wrócić - w sumie przeszło 2 tys. poległych. Tutaj, w Amerykańskiej Częstochowie, w cieniu Jasnogórskiej Pani, Hetmanki Oręża Polskiego, mają godne i sprawiedliwe miejsce. O. Michał zwykł nazywać to miejsce „Polish Arlington” (cmentarz żołnierzy amerykańskich w Waszyngtonie). Pod Pomnikiem Polskiego Husarza koledzy żołnierze składają wiązanki biało-czerwonych kwiatów - podobnie jak przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Czwarty sektor przeznaczony jest dla zmarłych kapłanów. Tutaj spoczywają księża diecezjalni. Obok nich znajduje się pięknie zadbana sekcja ojców i braci paulinów. Tutaj spoczywają pionierzy Amerykańskiej Częstochowy: o. Michał M. Zembrzuski, o. Eugeniusz Cseallar, o. Daniel Kozłowski, o. Chryzostom Szewczyk, o. Albert Ostatek, o. Gabriel Lorec, o. Zdzisław Kikowski, o. Julian Banasiak, br. Marek Mitura. Obok sekcji ojców i braci paulinów znajduje się sekcja ich najbliższych współpracowników, którzy dzielili swoje losy z losami Amerykańskiej Częstochowy.
Ponad tymi grobami wznosi się wielki stalowy krzyż ku czci ofiar terrorystycznego ataku na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Chrystus szeroko rozpięty na krzyżu swymi ramionami obejmuje wszystkich, którzy pokładali swoją nadzieję w Jego mocy, i powtarza te same słowa, które kiedyś wypowiedział do swoich współczesnych: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32).
W sobotę 29 października, przed uroczystością Wszystkich Świętych, odbyło się comiesięczne nocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej, ofiarowane za wszystkich, którzy poprzedzili nas w wędrówce do Domu Ojca. W niedzielę zaś tysiące wiernych wraz ze swoimi pasterzami uczestniczyły w uroczystej Mszy św. sprawowanej w sanktuarium z okazji jego złotego jubileuszu. Bezpośrednio po Eucharystii nastąpiło uroczyste procesjonalne nawiedzenie cmentarza, któremu towarzyszyła modlitwa różańcowa. Procesji przewodniczył o. dr Krzysztof Wieliczko - prowincjał Paulinów w Stanach Zjednoczonych. W duchu świętych obcowania modliliśmy się o wieczny pokój dla wszystkich, którzy zaufali Chrystusowi, który jest Życiem i Zmartwychwstaniem naszym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...